233 Musis klinkhamers was tot na de Tweede Wereldoorlog een bekend geluid in deze historische omgeving. De bebouwing rondom het Buizengat ontwikkelde zich voor namelijk op de oude dijk die mogelijk als landweg op de wes telijke oeverwal van de oude Vlaarding was ingericht. In de middeleeuwen ontstaan er grafelijke hofsteden of boerderijen. De oudste hofsteden dateren van vóór 1350, mogelijk van vóór 1316. Later verdween de functie van boerderij en ver schijnen er gewone woonhuizen, winkels en herbergen. Een van de bekendste herbergen op de Kortedijk, ook wel Voorstad genoemd, was Het Zwarte Paard. Dit etablissement was, net als enkele andere herbergen in Vlaardingen, voorzien van een stal alwaar paarden konden worden in- of uitgespannen. Tevens was er een kolfbaan. (Een kolfbaan is een langwerpig, overdekt lokaal. In het midden stond een houten paal van twee meter hoog. De spelers moesten ballen met een kolfstok zodanig voortbewegen dat ze de palen raakten. Sedert de middeleeu wen was het kolfen een populaire sport in Nederland.) Ondanks diverse protesten, zelfs tot aan de Raad van State, werd in 1987 voor de restanten van Het Zwarte Paard een sloopvergunning verleend. Zeer snel nadat de Raad zijn uit spraak had geformuleerd, werd het oude gebouw gesloopt. Twaalf jaar na dato is het er nog woest en ledig! Waarom sloop, waarom zo snel? Deze antieke uitspanning dient, samen met het eerder gesloopte Delflandhuis er vlakbij, te worden herbouwd. De Kolfbaan dient als een attraktie aan de herberg Het Zwarte Paard en het Buizengat te worden toegevoegd. Een van de nog (redelijk) goed zichtbare restanten van de geschiedenis van het Buizengat is Het Hof aan de Hoflaan. Op kaartmateriaal van 1619 (en later) staat de buitenplaats van de toenmalige ambachtsheer Van Ruytenburg, zoals gezegd gele gen tegenover de Delflandse sluizen, duidelijk zichtbaar aange geven. De 'overtuin' zal wellicht tegelijk met het huis in 1618 zijn aangelegd. Sindsdien is de tuin, Het Hof, in tact gebleven. Bij een reconstructie van de Hoflaan, verdween echter een deel van de 'gracht' van Het Hof. Deze historische tuin dient bij de inrichting van het Buizengat te worden gereconstrueerd. Het oude patroon van de tuin dient weer te worden aangebracht. Uiteraard dient de plek ivaar de Buitenplaats stond duidelijk te worden gemarkeerd. Inmiddels was de buitenplaats allang gesloopt en was de Hoflaan van een rustieke omgeving veranderd in een indus triegebied waar gemeentelijke diensten, een handelaar in bouwmaterialen, een gasfabriek en een scheepswerf e.d. waren en werden gehuisvest. Als herinnering aan de periode waarin gas in deze buurt werd geproduceerd, dient een zijgevel van één van de te bouwen woningen te worden voorzien van een (nagebouwd) gedeelte van de oude gashouder. Uiteraard kunnen er meer ideeën aan worden toegevoegd. 'Ontdemping' van de voormalige Beerhaven langs de dijk, en de her bouw van het karakteristieke bruggetje over de Beerhaven, alsmede het plaatsen van een beerschuit ('Beer' is wat de mens stiekem aan het riool toevertrouwd.) zijn enkele mogelijkheden. Een wandelpad langs het Buizengat is, net als het afmeren van historische schepen, een oud idee maar verdient aandacht. Onnodig te zeggen dat het verleden van de oude Haringstad steeds verder wegglijdt en steeds meer inwoners van Vlaardingen en omgeving zich steeds minder realiseren hoe de stad geu'orden is, zoals het nu is. In plaats daarvan krijgt asfalt en beton de overhand. Nu een dergelijk groot project (eindelijk) vorm lijkt te krijgen, doemen mogelijkheden op aan het verleden te appelleren en deze blijvend vorm te geven. In plaats van gezapigheid en gelijkvor migheid, waarvan de moderne mens zich steeds meer meester maakt, moet er spanning en verrassing aanwezig zijn: oud (historisch) tussen nieuw (modern). Een niet geringe uitdaging! Het Delflandhuis op de Kortedijk. Om onduidelijke redenen moest dit prachtige huis in de jaren zestig plotseling verdwijnen. Het deel van de dijk dat in 1551 het noordelijke deel van het Spuiwater afsloot van de rest. Het is van groot belang dat het zicht op het Buizengat vanaf de dijk behouden blijft.

Musis | 1998 | | pagina 233