R S ...dat een stijlvolle herdenking zou kun nen bijdragen aan een beter contact tussen de autoch tone bevolking en de nieuwkomers en dat deze laatsten een beter begrip voor en inzicht in het verleden van hun nieuwe woon plaats zouden krijgen Musis 238 cc co Q cc beter contact tussen de autochtone bevolking en de nieuwkomers en dat deze laatsten een beter begrip voor en inzicht in het verleden van hun nieuwe woonplaaats zouden krijgen". Het is frappant dat de laatste alinea van dit artikel, die ik aan het papier toe vertrouwde zonder kennis te dragen van deze passage, dezelfde duiding geeft aan het herdenken van het huidige jubileum. HetVlaardingse Stadsarchief neemt met een langdurige tentoonstelling het leeu wendeel van deze bescheiden viering voor zijn rekening. Hoe kan het ook anders, want daar worden de 'ouder- domspapieren' en de schriftelijk neerslag van de daaropvolgende geschiedenis bewaard. De expositie, die duurt van 14 mei tot en met 30 oktober 1998, bestaat uit drie onderdelen. Allereerst is uit de kaartencollectie een kleine selectie gemaakt, waarmee de ontwikkeling van de stad visueel wordt gemaakt, zodat in één oogopslag te zien is wanneer welk stukje Vlaardingen erbij kwam. Van een prehistorische en een 14e eeuwse reconstructie via 1570, 1619, 1632,1750,1890,1901,1908, 1917, 1925, 1941 tot de meest recente platte grond van 1998. Verder is een viertal vitrines gevuld met de oudste Vlaardingse charters (gezegel de perkamenten akten) die bewaard gebleven zijn. Een beknopte opsomming: 1275 - Floris V, graaf van Holland, begif tigt Gerard van Wateringen met het alleenrecht van de visserij voor de Vlaardingse sluizen; 1388 - Aelbrecht, ruwaard van Henegouwen, begiftigt de vrouw van Gerrït van Egmond met hetzelfde recht; 1407 - Deken en capittel van de St. Nicolaaskerk van IJsselstein geven een afschrift van de akte van 1275; 1417 - Deken en capittel van OLV-Kerk van Geervliet: idem; 1482 - Maximiliaan I, aartshertog van Oostenrijk (later Duits keizer), verplicht diverse Hollandse en Zeeuwse steden, waaronder Vlaardingen, bij te dragen in de kosten van het uitrusten van oorlogs schepen ter bescherming van de haring vaart en de koopvaardij tegen de Franse koning met wie hij in oorlog is; 1547 - Karei V, geeft de Staten van Holland toestemming om belasting op de netten te heffen ter bekostiging van het uitrusten van oorlogsschepen ter bescherming van de haringvaart; 1580 - Philips II, stelt regels vast omtrent de rechten en plichten van stuurlieden en bootsgezellen op de haringvaart. De in het kader van het 725-jarig jubileum belangrijkste akte noem ik hier apart. Het is een enorm charter (80 x 72 cm.) uit 1560, waarin burgemeesters, schepe nen en raden van Dordrecht verklaren dat zij in dat jaar diverse oude akten onder ogen hebben gehad, die weliswaar beschadigd waren, maar waaruit toch duidelijk werd dat de stad Vlaardingen sinds lang beschikte over bepaalde privi leges. Om te voorkomen dat door het teloorgaan van de oude akten bepaalde steden hun rechten niet meer konden aantonen, ontstonden vidimi (meervoud van vidimus). Een vidimus (Latijn voor: wij hebben gezien) is een akte, waarbij degene die hem uitvaardigt, verklaart een bepaalde andere akte te hebben gezien en in zijn verklaring de tekst van die akte integraal opneemt, zodat die vaak belangrijke tekst voor de belang- hebbende(n) bewaard blijft. Eén van de oorzaken van het aftakelen van oude charters was de gewoonte om bij het gevaarlijk naderen van de vijand de belangrijke papieren van een stad (zoals stadsrechten) te begraven in de grond. Dit is ook met de Vlaardingse archivaha gebeurd. Dankzij de Dordtse actie beschikken we gelukkig nog steeds over de oorspronke lijke (Latijnse) tekst van de 725 jaar geleden verleende stadsrechten. Het derde onderdeel van de expositie is wellicht het meest aansprekende. Hierm is een selectie uit het enkele jaren geleden ontwikkelde 'Calendarium'van Vlaardingen (een uit gewerkte jaartallenlijst van 3.000 v.C- heden) gevisualiseerd. Vanzelfsprekend is hierbij sprake van 'fantasieprenten' voor de oudste periode en van prenten en tekeningen voor de periode daarna tot het midden van de 19e eeuw. Daarna wordt getoond dat het Vlaardingse vanaf dan voornamelijk m.b.v. fotografie kon worden vastgelegd. Uiteraard is er ruime aandacht voor de

Musis | 1998 | | pagina 238