Kor Kegel h- QC O O. CO De kantine heeft een sobere inrichting. Aan de muren hangen geen kunstwerken. Er staan geen vitrines met een vlindercollectie of insektenverzameling. Je kunt er geen kaartje kopen voor het filmhuis en er is geen wandel- kaart verkrijgbaar met interes sante routebeschrijvingen door het Hargapark of 't Nieuwelant. Er staat een prijzenkast met glim mende bekers en aan de bar zit ten supporters te wachten op hun klaverjasmaten. Maar er lig gen geen programma's voor het Maasboulevardfeest en het Hof van Verschijnsel. We zijn :n een kantine van een sportclub en die sportclub doet aan sport en niet aan andere dingen. 'De politiek is totaal niet geïnte resseerd in sport/ zeiden Vlaardingse en Schiedamse sportlieden op de op 8 juni door Musis georganiseerde forum avond in het Paard. En inderdaad is de tijd voorbij dat gemeente raadsleden als Arie Verlinde en Rein van Raalte alle finesses, alle problemen, alle leden van de sportverenigingen kenden. De politiek staat met de rug naar de sportsector toe, vanuit een ver wachting dat de sector zichzelf kan bedruipen en de eigen sores kan oplossen. Dat gaat ten koste a- van oprechte interesse. De klacht 5 is terecht. Maar keer het eens om. Bemoeit de sport zich vol- doende met de maatschappij? Is de sport in de samenleving geïn teresseerd? In Spangen is een stevige belangen strijd gevoerd om Sparta in de wijk te houden. Bewoners en politici kwa men gezamenlijk op voor het behoud van 'hun' voetbalclub, omdat er met een goed businessplan een spin-off te verwachten is waar de achterstandswijk veel aan kan hebben. Sparta zou zich meer met de jeugd van Spangen moeten bezighouden, niet alleen om zichzelf van aanwas te verzekeren, maar vooral ook om de maatschappelijke betekenis te vergroten. Liefst was Sparta groter gaan wonen, in een nieuw stadion in een buitenwijk. Maar uiteindelijk zag het bestuur ook overlevingskansen achter de monumentale voorgevel van het Kasteel van Spangen. De maatschappelijke betekenis van een voetbalclub: er wordt te weinig over gedebatteerd. Er zijn wel gesprekken over, er worden vergaderingen belegd - maar ze vinden plaats tussen gelijkge stemden en er is geen uitwisseling tus sen de politiek, de sportsector, het soci aal-cultureel werk, bewoners- en wijk- organisaties, milieugroepen en de ama teuristische kunstbeoefening. De nood zaak is er niet, dus gebeurt het niet. Dus als er gefuseerd moet worden, is dat tus sen een sportclub en een sportclub, maar niemand komt eens op de gedachte om de nieuwe accommodatie meteen te voorzien van een tentoonstellingsruimte voor beeldende kunstenaars of een per manent herbarium van de natuurvrien den - en dat terwijl sportverenigingen zo vaak middenin het groen bivakkeren. Ondernemers bemoeien zich wel met sport. Ze zien er reclamemogelijkheden of ze kunnen er hun bestuurlijk talent botvieren, maar ondernemers worden ook op hun werk doodgegooid met aansporingen om de maatschappelijke betrokkenheid van het bedrijfsleven te vergroten, dus misschien willen ze er tij dens de uitoefening van hun hobby niet eens aan denken. Dat is dan nog begrij pelijk ook. En toch is er geen sector waar zo veel verschillende mensen op afkomen als de sport. Jong, oud, arm, rijk, man, vrouw, autochtoon, allocht oon: de sport is een multiculturele ont moetingsplaats en is het dan niet vreemd dat er zo weinig gemeenschappelijke activiteiten zijn tussen de sport en het verdere verenigingsleven? Samenwerking. Dat thema staat al enke le maanden centraal tijdens Musis-bij- eenkomsten, waarVlaardingers en Schiedammers uit bepaalde disciplines elkaar ontmoeten en de verschillen en overeenkomsten aftasten.Tijdens de forumavond over sport wist gesprekslei der Hans van der Sloot, mede dankzij een grondige voorbereiding, een pittige discussie los te maken waarin de merk waardige cultuurverschillen tussen de Vlaardingse en de Schiedamse sportwe reld goed behcht werden. 'Het is al zo moeilijk om op lokaal niveau met elkaar SPORT BEMOEIT ZICH TE W Musis 244

Musis | 1998 | | pagina 244