Frank Tomei 247 Musis DE BARRIÈRE VAN HET GELUID uit dingen beheersbaar te maken en overlast binnen de perken te houden, met als belangrijkste wapens de vaststel ling van het uiterste tijdstip dat het feest mag duren en het aan banden leggen van de hoeveelheid decibellen. Daarnaast is de plaatselijke overheid ook gebaat bij stedelijke evenementen. Stadsfeesten dienen immers meerdere doelen. Ten eerste zijn zij vaak een plat form voor culturele en maatschappelijke instellingen, ten tweede hebben de fees ten een PR-aspekt voor de stad: 'Vlaardingen cultuurstad', of'Altijd feest in Schiedam'. Daarnaast is het gewoon leuk voor de inwoners dat er eens wat leuks te doen is. Gemeente en festivalor ganisaties hebben een gemeenschappe lijk belang, maar op bepaalde (pijn)pun- ten ontstaan er tegengestelde belangen. In de gemeente Vlaardingen hebben deze tegengestelde belangen in het ver leden geleid tot geschillen. Het Vlaardingen OK festival van een aantal jaren terug werd op last van de politie en burgemeester gestopt. Dit na een groot aantal klachten vanuit de Westwijk. Publiek teleurgesteld, organi satie gedupeerd en de burgemeester is de boze boeman. De rechtszaak tussen OK productions en de gemeente Vlaardingen loopt nog steeds. Hoe is het nu eigenlijk allemaal gere geld? Waarom duurt het Haring Bierfeest en koninginnedag tot 17.00 uur 's middags terwijl de kermis tot 23.00 's avonds door tettert En waarom mag de Schiedamse Brandersnacht gewoon doorgang vinden tot 02.00 's nachts terwijl het Maasboulevardfeest strikt tot 23.00 mag duren? Kortom waarom kunnen wij niet ongestoord feest vieren? Het antwoord ligt voor de hand: niet iedereen viert feest. Sommige mensen moeten werken, kinderen moe ten slapen, zieken hebben rust nodig en sommige mensen zijn pathologische kla- Er bestaat een spanningsveld tussen het slagen van stadsfeesten en de taak van de gemeentelijke over heid, die een belang heeft bij openbare orde en het voorkomen van overlast. Organisaties van evenemen ten worstelen met het probleem dat zij in een vrij korte tijdsspanne de gaten in de begroting moeten dichten, veelal middels het halen van een maximaleho- reca omzet. Het is dus aantrekkelijk en noodzakelijk voor een evenement zo lang mogelijk door te tappen. Bovendien komt een beetje feest pas op gang in de kleine uurtjes; een feest is pas een feest als men in alle vrijheid uitbundig kan zijn. Die uitbundigheid heeft tijd nodig. Men kan niet op commando tussen 12.30 en 17.00 uitbundig zijn. Muziek is bij een feest onontbeerlijk en omdat iedereen het goed moet kunnen horen wordt er gebruik gemaakt van geluidsapparatuur om de muziek te ver sterken. Het gemeentelijk beleid is er op

Musis | 1998 | | pagina 247