WÏÏBiRG JVcf-nsvif-l 116 Tel: ö\0 - ÏO gers. Zij ondervinden feestgedruis en harde muziek als storend en met dit gegeven dienen we rekening te houden. Alleen met de jaarwisseling mogen we collectief herrie maken, maar dit is een traditioneel feest zonder organisatie. Kennelijk gelden bij dit feest andere normen. Middels een raadsbesluit hebben (alle) gemeenten in Nederland een Algemene Plaatselijke Verordening aangenomen. Dit houdt voor festivals en evenementen in dat zij een vergunning moeten heb ben voor hun aktiviteit. Het gemeente bestuur stelt de voorwaarden voor de afgifte van een vergunning. Die voor waarden kunnen dus per evenement verschillen en ieder college kan andere uitgangspunten hanteren. In Rotterdam heeft dit gegeven geleid tot de oprich ting van een politieke partij (de Tocado/uitgaanspartij). Belangrijke uit gangspunten voor het stellen van voor waarden zijn de organisatiegraad van een evenementenorganisatie en de aard van het evenement. Daarnaast moet er altijd overleg zijn met verschillende diensten van de gemeente, de politie en de brandweer. Als alles geregeld is en de vergunningen verstrekt zijn behoudt de gemeente (d.w.z. burgemeester en wet houders) of de politie te allen tijde het recht een evenement af te breken op grond van overtreding van de gestelde voorwaarden. Daartoe heeft de gemeen te onder andere een speciale dienst met meetapparatuur voor geluid. Maar in feite is alles mogelijk. Ieder feest op welk tijdstip dan ook is in principe mogelijk. Het gaat er alleen om het gemeentebestuur te overtuigen. Wie een bierdrinkwedstrijd voor Europese voet balvandalen wil organiseren moet sterke argumenten hebben .Wie een klassiek nachtconcert aan de oude haven wil organiseren heeft betere kansen. Een fes tivalorganisatie moet derhalve creatief zijn in de presentatie van het feest naar de gemeente toe en moet handig zijn in het dichten van de begroting. Zoveel mogelijk drank verkopen leidt onher roepelijk tot problemen; of er wordt paal en perk gesteld aan de duur van het feest, of men vreest voor de openbare orde. Zo is het evident dat bijvoorbeeld het Vlaardingse Haring Bierfeest gedoemd is te eindigen om 17.00 uur, waarna traditioneel een opstootje volgt. Alleen de naam van dit feest doet de haren van gemeentelijke diensten al overeind staan. Het is bij dit feest de bedoeling haring te eten en vooral veel bier te drinken. Bij dit thema moet de organisatie niet vreemd opkijken wan- druiping van stadsfeesten. Inherent stimuleren zij de inbreng van horeca activiteiten en daarmee een beperking voor het vieren van een echt feest. In feite zou de gemeentelijke over heid, die gebaad is bij kwaliteits feesten, een nieuwe, creatieve aanpak moeten honoreren en sti muleren. Anderzijds moeten de organiserende krachten zich bezinnen over de aard van het stadsfeest. Er dienen zich derhalve de vol gende suggesties aan: -Stadsfeesten zouden in het licht van de betaalbaarheid en risico spreiding meerdaags moeten zijn. -Op iedere dag een verschillend programma, zodat veel culturele en maatschappelijke instellingen aan bod komen. -Een stadsfeest moet op verschil lende lokaties plaatsvinden. -Door de spreiding van evene menten over verschillende dagen en op verschillende lokaties blijft neer men slechts een vergunning vers trekt tot het vroege tijdstip van 17.00. Zelfs de Albert Hein blijft langer open. Evengoed klagen de deelnemers (hore ca) aan dit feest steen en been. Pas om twee uur 's middags komt het feest, als het al niet regent, een beetje op gang en kort daarna moet het al weer afgelopen zijn. Op deze manier kunnen zij hun investeringen, podium, bandje, personeel moeihjk terug verdienen. Ook de win keliers klagen steen en been. Serieuze klandizie kunnen zij op deze dag wel vergeten. Ook het publiek zelf mort. Echt leuk is het allemaal niet. Niet de gemeentelijke overheid is schul dig aan het uitblijven van uitbundigheid, maar de organisatie van het Vlaardingse volksfeest zelf. Verander de naam, veran der het concept en als vanzelf verande ren ook de voorwaarden gesteld bij de vergunning verstrekking. Een beter uitgangspunt hebben de meerdaagse feesten zoals het Hof van Spektakel en de Brandersfeesten. De kans op slecht weer wordt gespreid en per dag zijn er evenementen. Voor een meerdaags feest wordt de festival infrast- ruktuur per dag goedkoper. Door de evenementen te spreiden over verschil lende dagen hoeft de feest lokatie niet de hele stad te betreffen en blijft de beheersbaarheid groot en openbare orde gewaarborgd. Toch moet het niet alleen van de evene mentenorganisaties komen. De gemeen telijke overheid, met haar terugtrekken de bewegingen, ambieert een zelfbe- de overlast binnen de perken. -Het feestprogramma zelt moet centraal staan; eten en drinken van alcohol moet een bijkomstigheid zijn. -Hoe groter de kwaliteit van de evene- menten des te meer het belang van bij- to voorbeeld veel bier drinken afneemt. -Evenementen in de openbare ruimte moeten bij voorkeur overdag plaats vin den. 's Avonds zouden de aktiviteiten naar binnen moeten verhuizen. -De gemeentelijke overheid moet eve nementen met bovengenoemde uit gangspunten honoreren met een subsi die, zodat het sluitend krijgen van de begroting niet meer in sterke mate afhankelijk is van de horeca omzet. Openingstijden dinsdag t/m donderdag 11.30 - 01.00 uur vrijdag 11.30 - 02.00 uur zaterdag 13.00 - 02.00 uur zondag 15.30 - 01.00 uur maandag gesloten 249 Musis

Musis | 1998 | | pagina 249