De Meiden Duistere kanten wan de mens in het zonnetje gezet Het is een stuk vol schone schijn, vals heid en bedrog, De meiden Claire en Solange houden van mevrouw en haten haar. Ais mevrouw niet thuis is, nemen Claire en Solange telkens op een andere manier de rol van mevrouw op zich. Claire: „Haal ze voor de dag, Ik wil kiezen. En mijn lakschoentjes natuurlijk. Die waar je al jarenlang op loert, Ik heb je gezegd niet te spugen. Hou je speeksel toch bij je m'n kind, laat het rotten! Ach! Ach! Je bent afzichtelijk m'n schat. Buk nog wat dieper dan kun je het zien in m'n schoenen." Om de beurt vernederen zij elkaar en geven uiting aan hun gevoelens van onvrede, onmacht, wellust en woede jegens de situatie waarin zij zich bevinden, De meiden is niet bepaald een hapklare brok, maar de erotische geladen heid, onmacht en vernedering spreekt voor zichzelf. Dit leugen achtige stuk roept tegenstrijdige gevoelens op waarmee men zich jammergenoeg kan ver eenzelvigen. Yvonne Lens Het wrange drama van 'De Meiden' werd geschreven door Jean Genet. In 1942 begon Genet te schrijven terwijl hij voor de zoveelste keer in zijn leven een gevangenisstraf wegens diefstal uitzat. Hij verheerlijkte dood en misdaad en nam geen blad voor de mond over zijn misdaden, zijn homosexualiteit en zijn leven als prostituée. Slechtheid fascineerde Jean Genet en hij dramatiseerde dat ook. Het toneelstuk 'De Meiden' is gebaseerd op een waarge beurde gruwelgeschiedenis in 1933 van de zusters Papin. De theatergroep van de stichting Roth maakt producties met tel kens andere acteurs en regis seurs. Spelers: Angela Vermeulen (Solange), Esther van Sprang (Claire) en Arthur de Ruiter (mevrouw). Regie: Hans Rikken. Hans Rikken is beeldend kunste naar en acteur; hij debuteert met 'De Meiden' als regisseur: „Jean Genet laat de donkere kant van de mensen zien; je zou bijna kunnen zeggen dat hij die donkere kant in het zonnetje zet. Zo is in De Meiden het vernede ren van elkaar erg belangrijk, maar daar tegenover komt ook de onmacht van de vernedering aan bod. Iemand vernederen en onderdanig laten zijn, lukt je niet als iemand maar diep genoeg door het stof wil kruipen. Daardoor krijgt de onderdanige macht, want je hebt er geen grip op, eigenlijk verlies je het gewoon. Dat is zo'n andere kant van macht en die grensgebie den liet Genet vaak zien in zijn literaire werk, In Het Dagboek van Een Dief gaat dit eindeloos door. Ben ik een dief? Dan zal ik er nog een schepje bovenop doen en nog ergere misdaden plegen. Lig ik in de goot? Dan zal ik mij er als een vorst in wentelen. De Meiden herhalen telkens hun ritueel; het is een spel dat geba seerd is op vertrouwen en liefde, Genet schreef dit in de gevan genis; juist over die opgesloten situatie en onmacht gaat het stuk." woensdag 26 t/m zaterdag 29 augustus aanvang: 20.30 uur Zondag 30 augustus aan vang: 15.00 uur toegang fl. 10,- theater op locatie (vertrek vanaf de kassa)

Musis | 1998 | | pagina 275