ostade b.v. bouw- en aannemingsbedrijf en landeigenaren van de omgeving van Vlaardingen tekende. Jammer is natuurlijk dat deze schitterende kaarten niet in kleur zijn afgebeeld. Wie ze met eigen ogen wil zien (op film althans of in gedigitaliseerde vorm) dient er een tochtje naar de gemeentearchieven van Schiedam en Delft, het Rijksarchief of het Hoogheemraadschap van Delfland voor over te hebben. Een aantal van Potters' kaarten zijn getekend op perkament en toonbeelden ervan hoe artisticiteit en nauwkeurigheid nog met elkaar verweven waren. In de kleuring geven de kaarten de bestemmingen van de verschillende opgemeten landerijen. De kaart van Van Deventer, vervaardigd tussen 1557 en 1578 De Postkaart van Quacq 1665 met bijzonderheden als bochtige wegen, verhoogde dijken en aanwijzingen voor postschepen. Potter gaf zich veel moeite om de door hem op te meten objecten in een leesbare context te plaatsen. Zo geeft hij duidelijk wegen en waterlopen, toegangen en oriëntatiepunten aan, die voor zijn landmeetkundige opdracht niet strikt noodzakelijk waren, maar in geval van onenigheid relevant zouden kunnen zijn wanneer naast zuivere eigendomsrechten ook, gebruiks- en gewoonterechten aan de orde mochten worden gesteld. Aardig is te zien hoe Potter, min of meer afhankelijk van zijn opdracht met de stad Vlaardingen omspringt. Op één van de kaarten neemt hij de als 'stedelijk' op te vatten bebouwing als uitgangspunt.Vlaardingen is dan niet groter dan de kerk en een handvol huizen. Op een andere kaart die de relatie tussen Vlaardingen en de buitendijkse landen tot onderwerp heeft, geeft hij -nog steeds schematisch - Vlaardingen weer als een brinkdorp, bestaande uit de markt en de Hoogstraat, terwijl hij op een dertien jaar later vervaardigde kaart, waarbij het op een nauwkeurige weergave van het gehele gebied,Vlaardingen een betrouwbare lay-out geeft (zonder overigens op de details in te gaan) met duidelijke markeringen van wegen, de waterlopen en aansluitingen van de dijken ten oost- en westzijde van de stad. De kaart diende ook in een conflict tussen de Ambachtsbewaarders van de Westsluizen en Hoogheemraden over de noodzaak van het ophogen van de Maasdijk. De vrijheid die Potter zich aanmatigde was voor de kaart tekenaars uit zijn tijd niet ongewoon. Ook beroemdheden als Mercator en later Blaeu waren gewoon om waarneming en overlevering door elkaar te vlechten en opdrachtgevers - indien gewenst - te plezieren met een extra accent hier en daar. Ontneemt dit de kaarten die vervaardigd werden tussen globaal de zestiende en achttiende gedeeltelijk hun waarde omdat de maatstaven van betrouwbaarheid die op het moment van vervaardigen werden aangelegd anders waren dan onze - door computers, verfijnde meetapparatuur en lucht- en satellietcartografie verwende - eis van exactheid. Geenszins. De Postkaart van Quacq geeft, met al z'n overdreven bochtigheid, verwaaide zandplaten en oriëntatie op kenmerken als kerktorens, staken voor visnetten, zandbanken en andere obstakels precies die informatie waaraan een postiljon behoefte had in een land met zo'n slecht ontwikkeld wegennet als het onze. Hij toont de omgeving van Vlaardingen zoals hij meende dat deze moest worden gezien. Precies zoals door Potter landschappelijke kenmerken werden weergegeven die hij relevant achtte voor de waardevaststelling van het bezit, Melchior Bolstra een exact overzicht geeft van de peildiepten op de Nieuwe - en Oude Maas en het Scheur, terwijl de befaamde, uit vijfentwintig bladen bestaande, kaart van Cruquius letterlijk alle percelen, slootjes, watergangen en uitwateringen afbeeldt waarvoor het Hoogheemraadschap Delfland verantwoordelijkheid droeg. 'De Historische Atlas is bedoeld voor de liefhebber van geschiedenis van Vlaardingen' schrijft samensteller Jeroen ter Brugge in zijn inleiding, 'maar is zeker ook bedoeld als handreiking aan onderzoekers van de plaatselijke en regionale geschiedenis. Historici, historische- geografen en archeologen hebben in deze atlas een complete set met kaartmateriaal'. Dat klopt en is tegelijkertijd de aanleiding tot een kritische opmerking waaraan mogelijkerwijs in de vorm van een losse, desnoods in een oplage van één exemplaar vervaardigde aanvulling, kan worden tegemoet gekomen: een hedendaagse kaart namelijk waarop alle tragmentkaarten uit de Historische Atlas in contour zijn ingevuld. Dit zou voor niet-Vlaardingers de bruikbaarheid van de atlas aanzienlijk verhogen. De Historische Atlas is te koop in de boekhandel en kost 29.95. Daarmee komt de koper in het bezit van 104 kaarten, waarvan zes in kleur. Elk voorzien van een beknopte, maar heldere toelichting over aard van de weergave, de opdracht en betekenis en de betrouwbaarheid van de weergegeven details HvdS NIEUWBOUW RENOVATIE VERBOUWINGEN ONDERHOUDSWERK Willem Barentszstraal 13124 LC Schiedam Tel. 010-471 50 00 299 Musis

Musis | 1998 | | pagina 299