1 li en 51 Si 3 cn De buitenwereld dringt slechts binnen via de krant en de televisie, die een vast lid van het gezin geworden is. Met de afstandsbediening zapt men heen en weer tussen sprookje en reality 301 Musis I IT METHEI die middag verdronken was. Een aardige, stille jongen die altijd naar de lucht tuurde, diepe dingen scheen te denken en dan zuchtte. 'Een hersenbloeding,' hoorden we later. En weer op een snikhete middag volgden wij in onze zondagse kleren de kleine baar in een stoet over de Kerkweg naar het kerkhof bij de Jacobuskerk. We wisten niet wat we tegen zijn bedroefde ouders en zijn vele broers en zussen moesten zeggen, we begrepen als protestantse jongens de rituelen en prevelemen ten van de pastoor niet, maar ook wij mochten een schepje aarde over zijn kist strooien. Diezelfde middag slenterden we verveeld onder een onweerslucht naar het pomphuis midden in de slibvlakte. In vissen of zwemmen hadden we voorlopig geen zin. En gek, het was net of Kees gewoon met ons mee liep, zo gewend als wij waren aan zijn zwijgen en stille gezel schap. Toen ik ging beseffen dat hij er niet meer was, zag ik hem weer bij zijn duivenhok in de achtertuin. Rammelend met zijn voerblikje en fluitend naar wat hij vliegen had aan eigen fok in de lucht boven Tuindorp, dat in het begin van de jaren vijftig met de vaart en de galm van het Polygoonjournaal was opgetrokken uit de revolutionaire ruwe betontegel. Daar was ik op mijn zesde komen wonen. Vanuit een donker por tiek in Schiedam-West waren we verhuisd naar een lichte een gezinswoning met een tuinje voor, een tuin achter en een douche met een 'lavet' dat een einde maakte aan het teilentijd perk. Ik heb er vijftien jaar gewoond, via een omweg werd ik Vlaardinger. En zoveel jaar later fiets ik hier op een grijzige zondag weer. Met een beklemd gevoel verdwaald in mijn eigen herinnering. Kethel lijkt op een spookstadje in een woestijn van nieuw bouw en asfalt. De fietsenmakerij van Olsthoorn is nog een rijwielhandel. Hier kocht ik van mijn spaargeld mijn witte Puch, die net als Greetje, het meisje van mijn dromen, gestolen zou worden. In de Textielhoek van Verspeek zit nu een kapsa lon.Verder zijn bijna alle winkeltjes verdwenen of in woon kamers veranderd. Het oude snoepwinkeltje van vrouw Hoe- heette-zij-ook-alweer, de schoenmaker, kruidenierVan Leeuwen, bakker De Lange. Het voormalige raadhuis van Kethel later politieburo) herbergt nu een 'oudt hollandsch' restaurant. Met het dorp het landschap en de horizon verdwenen van lieverlede ook de dorpsfiguren en zonderlingen van weleer. Kapper Piet Pluk en de keukenstoel met stoof waarop je als jongetje bij hem geduldig moest zitten terwijl hij in een wolk sigarenrook voor twee, later drie kwartjes je haar kort Amerikaans opschoor. Jan Waterverf, altijd druk rondkarrend in witte overall met een verfblik aan het stuur van zijn fiets. Hannes de Ganzenmelker, een kinderlijk en erg achterdochtig baasje dat in een klein polderhuisje het staat er nog) aan de Kerklaan woonde, kippen hield en waker was in de bouw. En de landloper Arij 'Bibeleba' Hoogenboezem, die eeuwig in zijn dikke jas - pakje pruimtabak onder zijn pet- de weg naar Vlaardinger Ambacht liep en dreigend zijn vuist balde wan neer kinderen hem uitjouwden. Maar in wezen was hij 3D I

Musis | 1998 | | pagina 301