MM Mitzi mode heeft uitstraling door... *-• stü' Alles voor uw tuin - Voorjaarsbeurt - Onderhoudscontract op jaarbasis Ifoor de doe-het-zelf-tuinier kunnen wij een tuinontwerp verzorgen en leveren wij materiaal aan huis: ik tuinaarde, zand tuinhuisjes en schuurtjes tegels, klinkers e.d. a graszoden schuttingen, pergola's, vijvers planten Fokkerstraat 510 3125 BE Schiedam Telefoon 010 - 462 19 04 Fax 010 - 415 20 37 deskundigheid O exclusiviteit mode T klasse j elegantie uitstraling Musis 304 Tjalk, of Galjoot heten. Er is in Woudhoek ook een toneelbuurt, een verzetsbuurt, een kastelenbuurt. Ook de verplichte feministenbuurt ontbreekt niet. Je zult als kind toch maar geboren zijn in de Vrouwenrechthuurt met uitzicht op de Meulenbelt. Weer terug in Spaland- ik verdwaal voortdurend- sta ik plotseling op een 'gaarde' tegenover wat ik beschouw als de ergste parodie op een woonwagenkamp. Er was in deze contreien ooit een echt woonwagenkamp. Er moet nog rechtstreekse familie van Django Remhardt gewoond hebben. Wat ik hier zie zijn volledig beteugelde en overaangepaste rijtjeswagens, keurig in het gelid als tanden in een kindergebit nadat de beugel eindelijk uit mocht, de wielen, zo ze er nog onder zitten, aan het oog onttrokken door een bakstenen of houten onderbouw opdat niets maar herinnert aan ongebondenheid, anderszijn en dynamiek. Ik rij verbijsterd weer door met een steeds landeriger, treuriger gevoel. En Schiedam is nog niet uitgebouwd. Een groot blauw bord neergepoot in wasteland kondigt aan dat hier Sveaparken geprojecteerd is, een woonwijk in Zweedse sfeer. Het belooft nogal wat: veel groen en water, harmonie en rust, ruimte en privacy, kindvriendelijk En dat allemaal omdat een Schiedamse wethouder ooit op vakantie was in Zweden schijnt te zijn geweest en thuis in bad, toen hij zijn grote ontdekking deed, riep: 'Ikea!' Ik vraag me af wat er gebeurd zou zijn wanneer hij zijn vakantie niet in Zweden, maar in Groenland of in de binnenlanden van Afrika doorgebracht zou hebben. Dan zouden Schiedammers in Spaland binnenkort misschien iglo's of kraalhutten bewonen. Op de terugweg naar huis fietsend over de Kerklaan kom ik langs de voormalige schenkerij en slijterij De Oude Snik. Als jongen moest ik daar 'sa vonds soms een 'litertje' voor mijn vader halen. Ik verborg de na sluitingstijd verkregen en in vloeipapier gewikkelde fles jenever altijd onder mijn jas. De Oude Snik heet tegenwoordig De Halve Maan, z'n naam kennelijk ontlenend aan het vroegere café annex danszaal aan de Poldervaart, waar Arij Bibeleba lang voor onze tijd nog orgeldraaier en zanger schijnt te zijn geweest en later toen van hieruit een busonderneming werd opgezet auto-oppasser. Het was die pet die hij bleef hij dragen. Afgezien van enig mesgeflikker tussen dronken boeren op de jaarlijkse kermis en een enkel verkeersongeluk gebeurde er in Kethel in mijn herinnering nooit iets. De viersprong ligt er nog net zo uitgestorven bij als op een zondag in 1958. Ik zet mijn fiets tegen de pui en neem binnen, waar ik de enige klant ben, plaats aan een tafeltje. Bevreemd, omdat de verandering ook hier heeft toegeslagen. Er liggen matten op de vloer en kleedjes op de vroeger blanke houten tafels. Het koper blinkt er even onwerkelijk als op de hoven, de velden, de gaarden en de weiden. Hier in het hart van het dorp lijkt mijn Kethel zelfs verder weg dan ooit. Uj I— Uj o cc CD Boterstraat 89 (hoek Grote Markt) Schiedam Telefoon: 010-427 00 77 *ilwPP

Musis | 1998 | | pagina 304