ËF S Hans van der Sloot Uiteindelijk is het mede aan architect Hans Ruijssenaars te danken dat de nationale architectuurpers het wat Schiedam betreft gelaten heeft bij min of meer lovende woorden in de besprekingen van het stadserf. Zelf was hij bij elke openingsceremonie aanwezig; het ingebruiknemen van het gebouw, de opening van het theater en zelfs de onthulling van de kunstwerken op het plein. Niemand kon dan ook uit de daar gesproken woorden van opdrachtgever en opdrachtnemer afleiden dat de eindafwikkeling van het stadserf zozeer in het teken had gestaan van wederzijdse ergernis en zo hoog oplopende conflicten dat het gemeentebestuur uiteindelijk schriftelijk aan de architect liet weten dat zijn plannen voor wat betrof de stedebouwkundige uitwerking van de door hem en zijn bureaugenoot Kees Rijnboutt ontworpen complexen zou worden overgedragen aan de Dienst Gemeentewerken. Met andere woorden; Ruijssenaars werd bedankt en op zijn verdere diensten werd niet langer prijs gesteld. Ruijssenaars kreeg dit laatste overigens niet rechtstreeks te horen. Op zijn herhaalde vragen over de uiteindelijke realisering van zijn ontwerp, kreeg hij steeds de mededeling dat zijn plan, dat hij op basis van een duidelijk programma van eisen, dat steunde op de politieke besluitvorming over de ontwikkeling van dit gebied had opgesteld, als uitgangspunt gehandhaafd zou blijven. Ondertussen echter werd uit her en der bijeengelegde brokstukken en losse ideeën inderhaast een geheel ander plan opgesteld, dat zich niets aantrok van de gekozen uitgangspunten. Musis 306 Uj oo Q 00 ER ZOUDEN BOMEN MOETE

Musis | 1998 | | pagina 306