samenhangende beeld van de kleinschaliger woningen aan de Singel en Tuinsingel. Met het theater aan de Schie, door Ruijssenaars ironiserend 'de houten schuur' genoemd, heeft Schiedam zich een accomodatie verschaft die in de Op de foto's de situatie zoals deze tot voor kort was. De Singelkerk in een entourage van groen, het stadserf van herkomst een wandelaarslaantje. Aandacht voor deze situatie ligt ten grondslag aan de stedebouwkundige vertaling van het programma van eisen. Oplettende lezers zal het niet ontgaan dat ook de Koemarkt is hersteld. Ook een belofte die de politiek zo gaarne doet. theaterbouw uniek is door de gekozen materialen en consequente doorvoering van het gedurfde plan om het geheel in hout uit te voeren. Het Theater aan de Schie heeft daardoor een geheel eigen karakteristiek. Niet denkbeeldig is dat het zich, alleen al om die reden (en om de perfecte technische outillage) een terechte faam zal opbouwen onder artiesten. Het theater is een persoonlijkheid en zelfs wie niet wenst mee te gaan in de euforie van Paul van Oord die 'zijn' theater het mooiste van Nederland noemt, zal moeten toegeven dat een dergelijk theater nergens anders bestaat dan alleen in Schiedam. Het is en blijft een vondst van kaliber met als resultaat eindelijk weer eens een theater, dat gekoesterd kan worden door artiest en publiek. Doordat alle partijen bij de opening van het gebouw nog in alle talen zwegen over de bestaande onenigheid ontging het de gehele, ruim tevoren van even fraaie foto's als statements voorziene, (architectuur)pers dat men hier de feestelijke opening bijwoonde van een project waarvan de opdrachtgever de financiële kater nog niet had verwerkt en waarvoor het plein door de architect letterlijk een verminking van zijn oorspronkelijke ontwerp wordt genoemd. Een ontwerp waarover binnenskamers geen vriendelijk woord meer werd gezegd. Noch op het gebied van de architectuur, noch op dat van de uiteindelijke vertaling van de bouwopdracht en de detaillering, noch op dat van de stedebouwkundige uitwerking ervan. Ook Max van Rooy repte in een recente publicatie in NRC-Handelsblad met geen woord over het bestaan hebben van problemen. Zijn artikel was ook met meer dan een weinig zeggende herhaling-in-eigen-woorden van de meest bloemrijke passages uit de openingsbrochure. Opnieuw werd het Teatro Farnese genoemd als uitgangspunt van de vormgeving in hout van het theater. Opnieuw werd ook weer vastgesteld dat in 'de houten schuur' in Schiedam weinig te herkennen valt van het geheel houten renaissancetheater in Parma dat - hoewel slechts eenmaal bespeeld - maatgevend was in de ontwikkeling van de gehele theaterarchitectuur van na de zeventiende eeuw en opnieuw werd gememoreerd dat van dit uitgangspunt niets te herkennen valt in het gerealiseerde theater. Nieuw in het artikel van Van Rooy was alleen de ontdekking dat 'het elegante glazen snoer' dat Ruijssenaars langs de dakrand legt regelrecht verwijst naar het schilderij 'Het Colosseum' uit 1896 van Sir Lawrence Alma Tadema. Toegegeven..., dit is geen wereldnieuws, maar met de naam Max van Rooy en het gedeponeerde handelsmerk 'NRC- Handelsblad' erboven toch voldoende om een wethouderlijk hart te verwarmen. Dit ondanks de nonsensale veronderstelling dat het 'elegante snoer' bedoeld zal zijn als bescherming van de 'altijd kwetsbare dakrand'. Maar goed, dit krijg je ervan als kunstcritici menen ook een woord te moeten zeggen over de schijnbaar bouwkundige bedoeling van architectonische details. Het tussentijds ontslaan van een architect om vervolgens de einduitwerking van de ruimtelijke invullling in andere handen te geven, is in de Nederlandse bouwtraditie niet al te vaak vertoond. En als het al gebeurde konden de oorzaken veelal eerder in de vertrouwenssfeer worden gevonden dan in financiële of technische achtergronden. Op het eerste oog valt op de Schiedamse handelwijze niets aan te merken: het bestuur geeft aan het ontwerp op eigen kracht te zullen uitvoeren. Andere zienswijzen en opvattingen zouden daarbij kunnen nopen tot het kiezen van een geheel ander gezichtspunt.Voor een geheel ander concept desnoods. Goedkoper, duurder, uitgevoerd in graniet mplaats van in zachtere steen, meer of minder monumentaal, dat maakt allemaal niet Vj i Musis 308

Musis | 1998 | | pagina 308