r 309 Musis Broersvest en ook het Land van Belofte omvat. Dit is geen verlenging zonder meer. Op deze wijze wordt aan het - overigens discutabele - benadrukken van de zichtas tussen Grote- en Singelkerk in ieder geval op belevingshoogte een breder en ruimtelijk kader gegeven. De van het stadsbeeld zou dan een min of meer evenwichtig vormrepertorium ontstaan dat de passant in ieder geval het gevoel kon geven dat hier iets meer bijzonders aan de hand was. Aan de Singelzijde van het plein voorzag Ruijssenaars in een enigermate herstel ejt-p 'j jpjj 1* 7*1 rffk- 14 Mi, U A veel uit. Duidelijk is aangegeven dat de gemeente haar eigen dienst zou inschakelen voor de laatste fase van het project. Gesuggereerd is echter - ook aan de raadscommissie - dat de oor spronkelijke uitgangspunten gehand haafd zouden blijven. Ruijssenaars maakt er derhalve terecht bezwaar tegen dat van zijn pleinontwerp nagenoeg niets overeind is gebleven. Integendeel, er is in zijn optiek gekozen voor een geheel ander en nieuw plan, waarmee het totaalontwerp ernstig is verminkt. Maar..., is dat ook zo? Wanneer we de mediterrane wierook van 'een plein waarmee Schiedam zich voor de toekomst een nieuwe monumentahteit heeft verworven' even wegvuiven, dan zien we een plein dat in zoverre 'mediterraan' mag worden genoemd dat de gekozen monumentaliteit er één is die vanaf Gibraltar tot diep in Turkije in honderden, zo niet duizenden varianten voorkomt. De speciale studies die ervoor zijn verricht hadden dan ook gevoegehjk achterwege kunnen blijven. Een vijfdaagse last-minute-trip naar om het even welke vakantiebestemming aan de Zuideuropese kust was van dezelfde waarde geweest. Het is een plein met een kerk, een café, een paar winkels de schouwburg en het stadhuis. Waarbij de semiotiek - de communicatie vanuit tekens en oriëntaties - wel een heel merkwaardige en ondoordachte is. Terwijl de gezamenlijke ingangen van bibliotheek, archief, stadskantoor, stadswinkel en theater zich verschuilen in de gevel en het grand-café dat toch enigzins de broek van het geheel zou moeten ophouden ook al geen echte ingang heeft en het historische anker van dit gehele concept z'n plaats moet delen met een brandtrap, de laaddeur van het theater, de eindhalte van de tram, een parkeerterrein en de daar logischerwijze geplaatste vuilcontainers, wenkt de kerk pleinbreed z'n tiental bezoekers.Voor de rest verwijst geen enkel oriëntatiepunt, geen enkele verwijzing naar de historische betekenis van deze plek en - nog het ergste van al - geen enkele zichtbare binding met de stad zelf naar de gezochte en zo luid verkondigde functie van stedelijke huiskamer. De vraag mag natuurlijk worden gesteld of het ontwerp dat Ruijssenaars indertijd presenteerde die functie wel had vervuld. We nemen er de tekening nog even bijIn het oorspronkelijke definitieve plan waaraan de raad zijn goedkeuring had gehecht, valt op dat het stadserf niet ophoudt bij de opening van het stadserf zou op deze wijze tevens een driehoekig plein vormen met een visuele ontmoeting van het oude en het nieuwe Schiedam. In zijn plan betrekt Ruijssenaars op de hoek van de Broersvest een ronde vorm die met enige fantasie het beeld terugroept van de molenstomp van de Batavier die op de hoek van de Broersvest en de Lange Kerkstraat generaties lang het beeld domineerde. Met de torenachtige rondingen in het complex van Rijnboutt en op de hoek .4 4.— van de vroegere bomenrij. Deze zou de contouren van de Singelkerk verzachten en tegehjk tegemoet komen aan het oorspronkelijk karakter van de omgeving waarin deze kerk ontworpen is: in het front van een parkachtige omgeving waarin zich de oude begraafplaats en tot na de Tweede Wereldoorlog de door bomen beschaduwde Joodse begraafplaats hebben bevonden. Vanaf de Singel gezien had zich op deze wijze tussen de hoge gebogen gevelwand van het

Musis | 1998 | | pagina 309