i lli Hèt adres voor al uw zorg en andere verzekeringen IP? m W m 315 Musis het niet doet, is Ambacht afgeschreven. De wijk heeft plekken waar het zelfs in de lente naar herfst geurt. Het ballet van de ondergrond begint voor scheve vloeren te zorgen en scheurtjes in het voegwerk. Dat is nooit een impuls aan burgerzin. Daarom staan de symbiose van monument en sentiment hier ernstig op het spel. Maar men zou eraan voorbijgaan omdat Ambacht zo'n fijne traditie heeft van leefbaar te zijn. In feite is deze historische wijk in het geografische midden van de gemeente Vlaardingen gevoeliger voor achteruitgang dan de Gorzen of de Vettenoordsepolder, armere wijken maar met esprit en een rijkere cultuur, die de mensen ervan weerhoudt bevangen te raken door een horror vacui. Monumentenzorg is een verhaal van tijd en ruimte, maar in het algemeen blijven dat holle begrippen als gevolg waarvan er altijd een schrale portemonnee is voor monumentenbeleid. Een monu ment moet oud zijn en met het inte rieur moetje ook iets aardigs kunnen doen. Maar dat is tijd en ruimte in een exoterisch jasje. Het is daarentegen de esoterie van de stedelijke ontwikkeling, de mentaliteit van de inwoners, de cycli van élan en depressies, die aan monu mentenbeleid een nieuwe dimensie kan geven. Musis heeft al eerder gepleit voor een lokaal monumentenbeleid, afgestemd op hoe bewoners hun buurt beleven. Dan kom je niet ver met de objectieve maatstaven van rijksdienst of provincie. Gemeentebesturen moeten het wijkgevoel benutten bij ingrepen in de bebouwing en bij de aankleding van woonmilieus. Een gemeenteraad moet als het ware een inventarisatie van sentimenten hebben als onderlegger voor een monumentenlijst. Daar kunnen rampen mee voorkomen worden. In het westen van Schiedam vinden we een goed voorbeeld van dat besef. Het woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland heeft niet volhard in fouten uit het verleden. De komst ervan op de hoek van Liduinastraat en Nieuwe Haven betekende in de jaren zestig een kleine ramp voor het karakter van de wijk. Er is in die jaren wel meer gesold met klassieke buurten, ze werden op onmogelijke manieren toegetakeld met hoogbouw van een armzalige hoedanigheid. Dus de omwonenden zaten in hun rats toen de markante oudbouw aan de Warande gesloopt ging worden. Frankeland is er zorgvuldig mee omgegaan. De nieuwbouw appelleert in alle opzichten aan wat er stond en, zonder een kopie te zijn, is het een perfect voorbeeld van stadsherstel, ook omdat het nu eens een wijk betreft die nooit in restauratieplannen mocht delen. Schiedam-West heeft niet het imago van een vrolijke volkswijk, het ontbeert een dorpshistorie. Maar bij kritische beschouwing zie je dat de oorspronkelijkheid van de vooroorlogse stadsuitbreiding nog terug in veel straten, waar lange rijen huizen staan met onaangetaste gevelwanden, een goed uitgangspunt bij een motiverend wijk- en buurtbeheer. De straten zelf missen nog warmte. Sommige doorgaande wegen zijn kaal, grauw zelfs, ze geven niet het aanzien dat de wijk had toen het middenkader zich er huisvestte. De Westfrankelandsestraat is een straat waar zich nog geen sfeer gezet heeft. Er is veel van te maken. Met een warme bestrating en groenvoorziening kun je beeldbepalende panden accentueren. Moetje eens afwachten, wat een dynamiek het in de omgeving teweeg zou brengen. West heeft de latente vermogens in het volgende millennium een monumentenwijk te worden, maar dan moet het wijk- en buurtbeheer wel een geestdrift bij bewoners, corporaties en Stadserf mobiliseren. Want zonder animo is het alleen maar baksteen. West heeft sociale metselaars nodig. De boodschap is dezelfde als voorVlaardinger Ambacht, maar de situatie is verschillend. Ambacht zit aan het eind van een levenscyclus en moet voor onverschilligheid worden behoed. Schiedam-West staat aan de vooravond van wederopbouw, de wil is er. Stop er een stadsecologische visie in, maak van de Aleidastraat een groene schakel tussen het monumentale Juliana- park en de monumentale RK-begraaf- plaats aan de Vlaardingerdijk en leg voortuinen en hofjes aan op plekken waar toch niemand speelt en waar zelfs geen hangjeugd hangt. Wedden dat de bewoners zin in de wijk krijgen? Aan monumenten kun je werken, al lang voordat ze de ofEciEele status van monument krijgen. Je kunt tenslotte monumenten bouwen: het Theater aan de Schie, met het ambtelijke bolwerk van het Stadserf eromheen. Paul van Oord legde bij de opening een belofte neer op video. Het theater wil zichzelf niet alleen een culturele, maar ook een maatschappelijke functie bezorgen. Los van het theaterprogramma kan het een podium zijn, of springplank, voor een verdieping van de multiculturalisering van Schiedam. De opening maakt Schiedam rijp voor een cultureel klimaat zoals dat in Vlaardingen al twintig jaar bestaat, wat zich trouwens zichtbaar bewijst in festiviteiten die net een tikje enthousiaster zijn en in een caféleven dat net een vleugje ondeugen der en bruisender is. Maar Vlaardingen heeft altijd meer culturele ambities gehad en durven uitspreken. Een kriti sche massa aan culturele voorzieningen geeft daar uiteraard een zwieper aan, en van nog meer belang is het als die culturele voorzieningen in een histori sche en/of monumentale setting onder gebracht zijn. Dat geeft status. Cultuur heeft alles met verheffing te maken. Daarom mag Schiedam nu ook weer ergens op hopen. Er is een nieuwe katalysator van de fantasie: het jongste monument van Nederland. Als het theatergevoel in concentrische kringen over de stad uitzwermt, dan is er een bewustzijnssprong gemaakt, waardoor de Jeneverstad een grauwsluier kan weg rukken. Dan is er een drive om in plan nen kwaliteit te stoppen, om visies van gedurfde gekkigheid te voorzien, om tot onvermoede prestaties te komen. En dan is het natuurlijk aan Paul van Oord om het eerste straattheater in een groen- groengroene Aleidastraat te openen. ZORGVERZEKERAAR DSW -CA-G f: M:é, t'W' :W' Hoofdkantoor: 's-Gravelandseweg 555, 3119 XT Schiedam, Tel. (010) 246 64 66

Musis | 1998 | | pagina 315