333 Musis gamma aan aspecten bij kijken. Maatge voel, de uitspraak, de uitbeelding van het lied, de stembeheersing en stemtraining. Daar moetje aan blijven werken. En dat deed ik niet meer. Ja, thuis, maar niet langer op de manier waarmee ik op een podium voor de dag kon komen.' Op z'n achtenveertigste kreeg Fons Hosman het aan zijn hart. Naast een bypass kreeg hij enkele maanden om zijn leven 'ns rustig te overdenken. 'Ik bedacht dat ik weer zou willen zingen. En dat ben ik gaan doen. Ik benaderde Els Kloos, de zangpedagoge hier uit Schiedam. Ik krijg nog steeds eens in de veertien dagen les.' Bij een huisconcert bij zijn zusje ont moette hij Anna Fridman, een begaafde pianiste uit Rusland. 'Misschien is het leuk als jij iets met haar zou zingen,' opperde een aanwezige. En zo geschied de. Hosman: 'Anna vond het leuk, de aanwezigen vonden het leuk en voor mijzelf was het alsof ik de honderddui zend had gewonnen. Want begeleid worden door een professionele pianiste van het niveau van Fridman is iets heel bijzonders. Zelf optreden doe ik overi gens zelden. Een enkele keer in de wijn hal, en daar blijft het ook bij naast het meedoen aan zanguitvoeringen in de Grote Kerk en het Stedelijk Museum in Schiedam.' Wat hij doet aan muziek is vooral het luisteren, zoeken enthousiasmeren van jonge mensen en het bieden van een podium voor zijn specifieke en persoon lijke concertreeks. Overigens was het een buitenstaander die Fons Hosman tijdens de gedwongen rust na de bypass-operatie op het spoor zette. In de wijnhal vonden zo nu en dan proeverijen en buffetten plaats. Cateraar Frans Kuil had bij zo'n gele genheid een pianist ingehuurd; Bert van den Brink, de blinde pianist uit Utrecht. 'Die man liep rondjes door de zaal, klappend in zijn handen. Hij werd aan mij voorgesteld. 'Meneer, wat heeft u hier een fantastische akoestiek', zei hij. Daar bleef ik over doordenken en zag op het laatst in een droom een mooi instrument staan in de zaal. Dat kwam er ook. En ik nodigde Anna Fridman uit om te komen spelen.' Op het eerste optreden kwamen vijftig mensen af.Vrienden en kennissen die hij in de wijnhandel heeft opgedaan. 'Het was direct erg gezellig.' herinnert Hosman zich. 'En van het een kwam het ander. 'Anna vertelde dat ze haar vader bij ons wilde laten optreden. En ook dat is gebeurd. Het is Ilja Fridman, een absolute meesterpianist. Volgend jaar mei komt hij weer spelen.' Als concertorganisator kan Fons Hosman de onbezorgde speelsheid hebben van een hobbyist. Dat maakt het programma ook zo ongewoon. Aanvankelijk organi seerde hij slechts optredens wanneer het hem zo uitkwam. Hij boekte enkele musici en stuurde honderdvijfenzestig mensen een uitnodiging. Publiciteit zocht hij niet. Het waren concerten alsof het een bijeenkomst in de huiska mer betrof. Toch waren de pretenties van de in Vlaardingen werkende Schiedammer niet zonder serieuze ondergrond. 'Het is belangrijk dat jonge, getalenteerde men sen op weg worden geholpen. Daar zijn podia voor nodig. Ze willen allemaal in het Concertgebouw spelen, maar het is daar een beetje dringen. En bovendien moetje al over ruime ervaring beschik ken wil je je op het grote podium staan de kunnen houden'. Ook droeg de drukke agenda van de moderne mens ertoe bij dat voor die eerste concerten op losvaste basis een wat meer gestroomlijnd kader ontstond. 'Mensen maken al maanden vantevoren afspraken. Vandaar dat veel belangstellen den niet konden als ik ze - zoals ik gewend was te doen - op het laatste moment uitnodigde voor een concert. Van meerdere kanten kreeg ik het ver zoek om nu eindelijk eens een seizoens programma te maken. Dat is er dit jaar voor het eerst'. De eerste twee concerten hebben inmiddels plaatsgevonden. Op zondag middag 29 november is MaxVax te gast. Hij speelt werken van Serge Rachmaninov en zijn tijdgenoten. Zondag 20 december verzorgt Anna Fridman het wijnconcert. Werken van Frans List en Ludwig van Beethoven staan op het programma. Onder andere komt de bewerking die List maakte van de wals uit de opera Faust van Gounod aan bod. De partner van Fons Hosman komt thuis en zet zich vrijwel meteen even aan de pas gestemde vleugel. 'Ze speelt veel beter dan ik; zegt de gastheer als zij elders in het pand op een ander instru ment haar spel voortzet. De Grotrian Steinweg die nu een pro minente plaats heeft in het woonhuis aan de Schie, stond tot voor kort in de Vlaardingse wijnhal. Het is een instru ment dat zowel een geoefende pianist als een stemmer graag onder handen heeft. Ook de stemmer van Hosman die zich zelf afficheert als niet één van de goed koopste maar waarschijnlijk één van de beste, die men niet behoeft te bellen wanneer men geen echte liefde voor de piano heeft. De Steinweg heeft in Vlaardingen plaats geruimd voor een nog beter instrument. Hosman: 'Ik liep een tijdje geleden voor een beschaafde prijs tegen een Bosendorfer aan. De vleugel meet 2,35 meter, heeft meer lengte en allure dan deze vleugel. Je kunt er meer mee, maar je moet ook beter kunnen spelen.' De aankoop van het favoriete instru ment van onder anderen Frans Liszt symboliseert de sluipende professionali sering van de concerthobby van Fons Hosman. 'Ondanks de entreeprijzen moet er veel geld bij,' zegt hij. 'Dat heb ik er graag voor over, maar voor de con tinuïteit is het wellicht beter om de wijnconcerten onder te brengen in een stichting. Met enkele bezoekers ben ik daar mee bezig.' Hosman wil de kwaliteit van de concer ten de komende jaren verder verhogen. 'Hooggekwalificeerde solisten en ensembles vragen hogere gages. Dat redden we alleen als we een bescheiden aantal sponsors kunnen aan trekken. Naast aankomende talenten wil ik af en toe ook echte internationale sterren op het podium. Het optreden van Rudolf Jansen en Christa Pfeiler in april is daar zeker een voorproefje van.' Over het motief achter het streven naar vooruitgang hoeft hij niet lang na te denken. 'Het is leuk om ook met je hobby ambities te hebben. En te zien dat ze een publiek aanspreken en voor jonge musici een aanloop kunnen zijn.'

Musis | 1998 | | pagina 333