i i Han van der Horst a: Weinig namen zijn zo door en door Nederlands als "Hoogstraat"Je treft ze aan in tal van nederzettingen langs de grote rivieren, van Maassluis tot Wageningen en misschien nog wel verder. In het algemeen is het de centrale straat van de oude binnenstad, waarop de hele bevolking met echte wortels in de gemeenschap zich weet te oriënteren. Want daar zijn de winkels. Daar deed je al met je opa en oma inkopen. Daar werd je langs de etalages gesleurd, als je weer eens hoog water had gekregen en de aanschaf van een nieuwe broek niet langer kon worden uitgesteld. Voor talloze mensen langs de grote rivieren staat het begrip "Hoogstraat" dan ook gelijk met licht, met rijkdom, met luxe, met begeerlijkheden. En aan de andere kant ook met verveling, omdat je ouders juist niet zo lang bij een speelgoedwinkel wensten stil te staan. Dat beeld en die gevoelens gaan nooit verloren. Al word je nog zo oud. Een belangrijk verschil tussen wester lingen en Twentenaren is het feit, dat de term Hoogstraat ze iveinig zegt. Zij kennen de Grote Straat die ongeveer hetzelfde vertegenwoordigt en dat gaat tot diep in Duitsland. Zijn er uitzonde ringen op die regel? Ze bestaan, maar zijn zeldzaam. Om allerlei historisch verklaarbare redenen heeft de Hoogstraat van Maassluis zich nooit tot winkelstraat ontwikkeld. De middenstand heeft zich gevestigd in de laagte rond de Markt en langs de omliggende vlieten. Waarom heet een Hoogstraat Hoogstraat en waarom is dat zo Hollands? Omdat ze haar naam onveranderlijk dankt aan het feit, dat zij een dijk is. Dat is al sinds de middeleeuwen niet zo zichtbaar meer, omdat op de flanken een steeds dichtere bebouwing ontstond. Zo ging in de perceptie van de passanten het straataspect overheersen. Maar die was dan wel "Hoog". Niet alleen "hoog", maar ook veilig. Daarom was het begeerlijk er je woning of je bedrijf te vestigen. Bij watersnood hield je dan je voeten en je eigendommen droog. Vandaar dat de Hoogstraat in zo'n traditionele rivierstad door de eeuwen heen een hoge status behield. Vandaar dat de rijkdom en de begeerlijkheid de neiging hadden zich daar te verzamelen In moderne termen: de Hoogstraat was ook de topstraat. En dat loopt nu zowel in Vlaardingen als Schiedam op een verschrikkelijke manier fout. Beide steden hebben een Hoogstraat - gelegen op dezelfde dijk en met dezelfde eeuwenoude functie -. En die raakt in verval. Achter de etalages stapelen zich in toenemende mate geen rijkdommen meer op, maar goedkope rotzooi. Voor zover ze niet leeg blijven, omdat zich geen exploitant meer meldt na het faillisement van de vorige. Dat straalt uit op het hele centrum. Zeker de echte autochtoon krijgt het gevoel, dat er met de stad iets mis gaat, als de Hoogstraat er zo ongezond bij ligt. Dat is immers vanouds het symbool van het succes. Maar er zijn niet meer zoveel Musis 334 >Bi K. 00 CD CD CD WAAROM HEET EEN HOt EN WAAROM IS D

Musis | 1998 | | pagina 334