343 Musis Het gaat er nu even niet om dat de mensen in die nieuwbouwwijken niet die waar voor hun geld krijgen, die al die mooie brochures beloven. Dat wordt een zorg voor straks als het huis te groot is geworden, de afstand te ver en de sociale binding tot de woonomgeving te mager. Want confectie gaat, hoe dan ook, vervelen op den duur. Waar het om gaat is dat de eigenlijke, oude steden ontvolkt raken. Elke binnenstadbewoner weet dat. Wie een woning zoekt zonder buren, met alle gelegenheid om uren te wandelen met de hond, een woning in een omgeving waar iedereen, iedereen nog kent, waar je nog als persoon wordt aangesproken in de winkel, de buurtpraatjes gaan en de sociale controle hoog is, kiest zich een huis in de binnenstad. Daar op een gebied zo groot als het hele oude Vlaardingen, of het hele oude Schiedam, inclusief parken, tuinen, onvermoede speel- en wandelplaatsen, wonen pakweg zo'n drieduizend gezinnen. Over leefruimte gesproken. En die leegstand neemt alleen nog maar toe. Na de ontvolking van de binnensteden zijn nu ook de oude stadsuitbreidingen en de na-oorlogse nieuwbouw aan de buurt.Vrijwel elke corporatie - de grootste collectieve verhuurder in Nederland - kan daarover meepraten. In Schiedam gaat het verhaal dat een vroegere directeur van de Woningdienst, mr. dr. ir. M.M. van Praag voor de Tweede Wereldoorlog persoonlijk het behang ging uitzoeken met belangstellende voor een woning die de gemeente op dat moment aan de straatstenen niet kwijt kon. Er was teveel g gebouwd. In Vlaardingen zal waarschijnlijk hetzelfde verhaal q de ronde doen, precies zoals zoveel Nederlandse steden in hun overleveringen het verhaal kennen van de dienstbode die 3 geen zalm op haar bord wenste. De tijd is niet ver meer dat over de directies van de corporaties van dit moment hetzelfde verhaal de ronde zal doen. De woningen zijn praktisch niet meer aan de man te brengen en afstoten tot éénderde van het bezit (in een aantal gevallen), lijkt de enige mogelijkheid om het hoofd boven water te houden. Maar het ontvolken van de steden is nog niet zo erg als de economische leegloop. Een enkele uitzondering daargelaten, kampen vrijwel alle Nederlandse steden met een min of meer ernstige leegstand in de centra.Vlaardingen en Schiedam vormen daarin geen uitzondering. Integendeel. De problemen met de beide Hoogstraten en hun directe omgeving zijn bijna symptomatisch te noemen en in dit verband niet eens van een regionale of zelfs nationale omvang. En eveneens symptomatisch is dat elk van die steden de oplossing van dit probleem als een particuliere zaak beschouwt, waarvoor de middelen binnenshuis gezocht moeten worden. En dus wordt er gepraat met de middenstand, worden er plannen ontwikkeld en komen er maatregelen die bijna stuk voor stuk tot niets leiden. Want wie meent de oplossing voor structurele verandering te kunnen bieden door het aanbrengen van sierbestrating is of gek, of kijkt niet om zich heen, of verdient de Nobelprijs voor economisch herstel, mocht de ontwikkeling hem in het gelijk stellen. Want we willen graag anders, maar blijven ons richten op suburbane nieuwbouw tot de dood erop volgt. Dat is in het kort wat we ook zien in de binnensteden; een oplossen van de oorspronkelijke functies in het niets, leegloop en leegstand en een bijna niet te vermijden conflict tussen de steeds hoger wordende exploitatielasten en de noodzaak om méér te investeren in een verminderende opbrengst.

Musis | 1998 | | pagina 343