Wanneer de acteurs gevraagd wordt naar hun drijfveer, geven zij de vraag terug. 'Waarom maakt iemand kunst? Waarom zit je op sport? Waarom doe je zoiets?' 369 Musis de gang. Dit indringende toneelstuk speelt in de jaren vijftig, toen Amerika werd overspoeld door immigranten en asielzoekers; een sociaal vraagstuk wat nu weer zeer actueel is. 'Ja, Maurice, je komt aan bij een huis, een fantastisch huis, waar je in je natste Italiaanse dromen niet op had durven hopen. En wat doe jij? Je kijkt om je heen, observeert het huis of het een krot is en belt meteen aan. Maak daar nou wat van jongen!' Even later roept hij Hans Rikken tot de orde: 'Richting Hans, geef je richting aan, ik weet echt niet tegen wie je het hebt.' De geheimen van het theater verschuilen zich voor een groot deel achter de techniek van het spelen. Even later roept Fred: 'Tekst over en opnieuw. Jullie nemen eikaars toonhoogte over.' Hij gaat er flink met de zweep overheen, onderbreekt vaak de scènes en laat veelvuldig zien hoe het anders kan, maar toneelspel zit nu eenmaal in de kleine dingen. 'Van de brug af gezien, is een prachtig toneelstuk,' vertelt Fred Vaassen. 'Deze mensen willen zo professioneel mogelijk werken, dat is hun eis en dat vind ik er erg leuk aan. Zij hebben een enorme inzet en willen hard werken en veel leren. Ik regisseer ze of ze profs zijn; in het begin worden ze stapelmesjogge van me, maar uiteindelijk komen alle flarden bij elkaar. Zo'n stuk is echt een gigantisch en heerlijk proces. Ik ga er dus ook hard tegenaan met ze.' Effe de tekst leren en het opzeggen is het geheim niet; de spelers moeten iemand verbeelden, een personage neer zetten.Vertrouwen is hierin het sleutel woord, want de psychologie van de regie hangt nauw samen met mensenkennis, inschatting van niveau en vooral liefde. 'God, ik moet zoveel houden van mijn acteurs, ik moet ze echt doorzien. Dan kan ik ze verder brengen dan ze zelf ooit gedacht hadden.' De regisseur vertelt verder: 'Ik heb zelf de hoofdrol van dit stuk, Eddy, gespeeld. Bij de schrijver Miller is vaak het thema aan de orde van de indrukwekkende gigant die van zijn voetstuk valt. Ik speelde meestal loosers met wie iedereen medehjden had en moest ineens zo'n grandeur als Eddy bij het RO-theater neerzetten. Dat heeft mij wel enige innerlijke zoektochten gekost. De emoties die je maar een klein beetje herkent, moeten schaamteloos geëxploi teerd en uitgediept worden. Je moet tenslotte een overtuigende rol spelen. Je moet gevaarhjk en heel link kunnen zijn. Dat is het vak, dat is toneel.' Wanneer de acteurs gevraagd wordt naar Frï hun drijfveer, geven zij de vraag terug. -h 'Waarom maakt iemand kunst? Waarom =0 zitje op sport? Waarom doe je zoiets?' De vermeende zoektocht naar jezelf en de ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid zijn bij het toneelspelen zeker aan de orde. Ware het niet dat veel mensen daar in het leven mee bezig zijn. Toneelspelen is wat dat betreft een vrij onschuldige vorm van zelfexploitatie. 'Ik ben niet meer zo verlegen als voorheen.' Dit is één van de bekende geluiden. Fred Vaassen sluit af met: 'Ik was waarschijnlijk een heel raar jongetje geworden zonder het toneel, ik had in het gewone leven geen ruimte gehad om emoties te onderzoeken en te bedenken wie ik ben. Ik had mij gewoon niet kunnen ontwikkelen.' Komt dat zien op het podium van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Zondag 24 januari en zondag 21 februari om 15.00 uur'Krapps Laatste Band', geschreven door Samuel Beckett (gespeeld door Hans Rikken). Zondag 14 maart en zondag 25 april om 15.00 uur 'Van de Brug Af Gezien' van Arthur Miller. Voor informatie over het programma en het bestellen van kaarten: kassa van de Stadsgehoorzaal inVlaardingen.

Musis | 1998 | | pagina 369