'IN ZEDELIJK SCHIEDAM, DAAR M Henk Slechte Op een avond in 1933 betrapte een Schiedamse diender Dolf Jaeger en diens vriendin Annie Smelik in het gras van een tuin langs de toen nog onbebouwde Laan van Bol'es. Ze wandelden van Vlaardingen naar Schiedam, en rustten even uit. De schrik was groot, want ze waren amper 16 en vader Jaeger vond zijn zoon veeI te jong voor 'verkering'. Vooral Dolf had het benauwd. Zijn vader was de strenge bovenmeester van de christelijke Wilhelmina School in Vlaardingen en hij wist dat er wat zou zwaaien, als de bekeuring thuis op de mat viel. Musis 370 mkmê Zedelijk Schiedam Albert Hahn, De Notenkraker, 17 augustus 1912 Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Die bekeuring kreeg het verliefde stel op grond van de politieverordening die in 1912 was uitgebreid met een artikel dat het zitten in het gras, van ongehuwde mensen van verschillend geslacht, strafbaar stelde. Die uitbreiding was het gevolg van een wonderlijk incident in de raadsvergadering van 11 juni, toen het r.k. raadslid C.H. Scheffers zich hevig had opgewonden over het zedeloze gedrag van mensen die gemengd én ongehuwd in de beboste, begraste en bedijkte omgeving van de stad plachten te zitten of zelfs te liggen. Het gebied waarover Scheffers het had was het gorzen- en bosachtige gebied dat begon ter hoogte van het huidige Schieland Ziekenhuis en dat eindigde bij Vijfsluizen. Van dit toen populaire wandel- en vrijgebied is, bij de Prins Bernhardlaan, nog een heel klein stukje Sterrebos overgebleven. Zelf kwam Scheffers natuurlijk nooit op zulke plekken, maar hij kende genoeg keurige mensen die er met hun kinderen niet meer heen durfden. Schandelijk was het, de gemeenteraad zou het moeten verbieden. Hij had gehoord dat de boswachter zijn hond op zulke mensen had afgestuurd: 'had hij deze maar opgevreten'De rapen waren gaar. De vrijzinnige - zoals de liberalen zich toen tijdelijk noemden- raadsleden E. Koopmans en C. Houtman vonden Scheffers verhaal overdreven; zij kwamen wel vaak in het buitengebied en hadden daar nog nooit iets gezien dat niet door de zedelijke beugel kon. En sdap-raadshd P. de Bruin was oprecht kwaad dat het Sterrebos op losse gronden bestempeld werd tot oord van ontucht. Loco-burgemeester P.M.J.A. Lagerweij, die de zieke burgemeester M.L. Honnerlage Grete verving, en een „GeluKKifi da» wij niet op den dljK behoevers te zitten

Musis | 1998 | | pagina 370