IEÏEN DE HONDJES EEN ZWEMBROEKJE AN' 371 Musis partijgenoot was van Scheffers, wist niet wat hij ermee aan moest. Scheffers was weliswaar buiten de orde maar, vond de voorzitter, als iemand zulke ernstige klachten heeft, moet daar goed nota van genomen worden. Politie-commissaris J.L.C. Wolffensperger kreeg opdracht aan de Commissie voor de Plaatselijke Strafverordening te rapporteren over de zedelijke stand der Schiedamse dingen. Als de situatie inderdaad zo ernstig was als Scheffers veronderstelde, zou die commissie met voorstellen aan de gemeenteraad komen. De toon was gezet en het incident was een kwestie geworden. Schiedam en Nederland gingen een hilarische zomer tegemoet, waarvan de echo in Schiedam nog lang zou naklinken. Het rapport van de commissaris kwam snel en was kort maar krachtig. Zijn dienders werden in het buitengebied inderdaad vaak geconfronteerd met zedeloos gedrag of gedrag dat gemakkelijk zedeloos zou kunnen worden. Zo had een rijksveldwachter eens 70 tot 75 paartjes langs de dijk geteld. Die gedroegen zich niet allemaal onoirbaar, maar wat niet was kon altijd nog komen, als de agent weer weg was. Wilde de politie de kans op openbaar zedeloos gedrag echt kunnen aanpakken, dan moest de politie-verordening van 1908 aangepast worden. Wat nog ontbrak was de mogelijkheid preventief op te treden. De politie moest ook potentiële schenners van de openbare eerbaarheid kunnen bekeuren. Een absoluut verbod op het zitten en liggen, dat had de wakkere politiechef nodig om voor eens en altijd een eind aan de Schiedamse onzedelijkheid te kunnen maken. 12 Juli vergaderde de raadscommissie voor de Plaatselijke Strafverordening over het rapport(je) van de commissaris. Loco-burgemeester Lagerweij en de raadsleden T.S. Goshnga (anti-revolutionair), J.H.M. de Graaff (christehjk-historisch), mr J.C.M. Kavelaars (rooms-katholiek en bovendien secretaris van het kantongerecht) en gemeentesecretaris mrV. Sickenga waren van de partij, maar B.W de Jong (vrijzinnig) ontbrak. De heren boden tegen elkaar op met bloedstollende verhalen over onzedelijke ontmoetingen die ze zelf hadden gehad, of die hen ter ore waren gekomen. De Graaff won glansrijk: hij was op een avond tussen 7 en 8 uur op de Laanslootschenweg wel 20 paartjes met ongetwijfeld ontuchtige bedoelingen tegengekomen. De commissie was het snel eens, er was alle reden om bij de raad een voorstel tot wijzging van de politieverordening in te dienen. De aanbeveling van commissaris Wolffensperger diende daarbij als uitgangspunt, maar vonden de heren wel erg ver gaan. Het werd daarom een verbod tot zitten en liggen van mensen van verschillend geslacht die niet getrouwd, en niet verwant of aanverwant waren. In een tweede vergadering liet mr Kavelaars er nog even een scheef juridisch oogje over gaan en stelde De Jong, die de inspirerende eerste vergadering gemist had, tevergeefs voor het voorstel tot wijziging te wijzigen. De volledige, taalkundig kromme en juridische onbruikbare tekst van artikel 13bis, 'Het is verboden in gezelschap met iemand van de andere kunne, te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken of op bermen, glooiingen of onderlangs. Deze bepaling is niet van toepassing, indien de bedoelde personen met elkander gehuurd zijn, of elkander in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of Us: MHirpAMsmn: I: Vrouw', na. dc verordening; run ons dier] kan ik geeo glooiing meer zien zonder te W 40 jaar samsn bij den weg. meneertje, en nou neg niet tarnen rusten? DE AGENTals je getrouwd was moctv-st Schiedammertje Louis Raemaekers, De Telegraaf 30 juli 1912 Atlas van Stolk Rotterdam De Schuine kant der wegen van Schiedam Louis Raemaekers, De Telegraaf, 25 juli 1912 Atlas van Stolk Rotterdam

Musis | 1998 | | pagina 371