Kor Kegel c: 379 Musis Alle ambtenaren zijn gelijk, maar die van een museum toch een beetje anders. In de gemeentelijke hiërarchie geldt het als onbetamelijk, wanneer ambtenaren hun politieke bazen menen te moeten corrigeren. De baas van financiën of het sectorhoofd stedelijk beheer zou intern stevig de wind van voren krijgen als een gemeenteraadsbesluit publiekelijk van een negatief commentaar zou worden voorzien. Maar het Stedelijk Museum in Schiedam is altijd een buitenbeentje geweest. Vorige directeuren vonden politieke bemoeienis uitermate lastig. Ze lieten dat ook goed merken. Tot. het eens zo hoog opliep dat PvdA'ers dreigden de Cobra-collectie in de verkoop te doen. Het museum kon dan een mooi wijkgebomv worden. In het museum koesteren ze hun dwarse kijk op de democratie. Affreus, vonden ze het besluit van de gemeenteraad om vanaf 1 januari 1999 geen entreegeld meer te heffen voor een bezoekje aan het statige gebouw Hoogstraat 112. Vreselijk, vond de woordvoerster van het museum het. Het officiële commentaar was dat het Schiedamse museum een lachertje zou worden in de Nederlandse museumwereldHet toch zo goede imago zou schade oplopen. De hele wereld zou het Schiedamse museum meelijwekkend vinden. En officieus werd er nog aan toegevoegd dat het museum als het ware gestraft werd voor de weer gedaalde bezoekersaantallen. Dat laatste stak nog het meest. De woordvoerster van het museum mocht het ongestraft zeggen, want ze sprak namens de directie. De directeur mocht het ongestraft naar buiten doen brengen, want ze valt onder de cultuurwethouder en iedereen iveet dat de cultuurwethouder zijn hele beleid nog handjes en voetjes moet geven, dus eigenlijk geen mening heeft als er geen linker- of rechterbuurman is om advies aan te vragen. En de cultuurwethouder kon de ambtelijke obstructie moeiteloos negeren, want de gemeenteraad pikt alles van hem. Al jaren. Dus waarom niet als hij niets doet? MUSEUM GRATIS? DAN KAN HET NOOIT WAT WEZEN...! En toen was het weer stil in Schiedam. Stormpje in een glas jenever. Resteert de vraag: heeft de gemeenteraad nu gelijk of de museumdirectie? Daar dienen wij intelligente wezens ons toch een oordeel omtrent te vormen. Heel lang is het Schiedamse museum gratis geweest. Er kwamen heel veel mensen. Kantoorpersoneel in de middagpauze. Winkelbedienden om in de kelder het thuisbereide boterhammetje te eten. Publiek, het consumeren moe. Het museum was een open gebouw. Je kon even in de aula zitten, uitrusten, en zonder Kunst opgedrongen te krijgen heengaan. Dat waren spannende tijden. De gemeenteraad besloot om de gratis toegang af te schaffen. Betalen zou men voortaan. Het laatste gratis museum van Nederland hield op te bestaan. Het werd een marktmuseum. En straks mag je er weer gewoon in. Het rare raadsbesluit van toen is herzien. 'Maar wij zijn niet verheugd met dit raadsbesluit,' zegt de museumdirectie bij monde van haar woordvoerster. 'De algemene tendens in Nederland is dat er wordt betaald voor recreatie, dus ook voor musea.' Uiteraard. De recreant is dolblij met entreegelden. Zie hoe vader met zijn weekendkind indruk probeert te maken. Hij legt wel twintig gulden per persoon neer voor een Grote Tentoonstelling in Rotterdam of Den Haag. Twintig gulden, schrikt het kind. Dan moet het wel iets heel bijzonders zijn. En gedwee volgt het meisje haar trotse vader. Hoe duurder, hoe beter, denkt ze. Zo breng je kinderen smaak bij. Een gratis museum? Gratis? Tivee dagjesmensen kijken elkaar eens aan. Gratis? Dat kan nooit wat wezen. Ze lopen gauw door, tot ze Dure Recreatie hebben ontdekt. Als het Stedelijk Museum van Schiedam nu vijftig gulden had gekost, zo, dan was er iets te zien geweest, zeg, dan hadden ze grif betaald. Maar voor nop. Zelfs voor een bordeel moetje toegang betalen. Het museum is toch geen Hema, waar je zomaar in en uit mag? Wij neigen dus de museumdirectie een zeker gelijk toe te kennen. Het museum kan niet prijzig genoeg, wil het landelijk meetellen. Maar de gemeenteraad is ook niet gek. Vanaf 1 januari 1999 gratis, behalve... behalve voor bijzondere tentoonstellingen. Voor bijzondere tentoonstellingen dient nog tol betaald te worden. Is daar al die kouwe drukte om? Er zijn in het museum steeds minder activiteiten. Steeds minder exposities. Steeds minder bezoekers. Men zou denken dat hier een causaal verband tussen bestaat. Er is steeds minder te doen, zodat, aha! - straks iedere tentoonstelling een Bijzondere Tentoonstelling is. En dan moet je altijd toegang betalen. Iedere tien jaar dat je weer eens gaat kijken, moet je toegang betalen. Het is dus een fantastisch raadsbesluit, dames en heren. Zo mogen wij het graag zien. Denkt u er eens over na om het publiek toegangsgeld te vragen voor het bijwonen van gemeenteraadsvergaderingen. Dan ivordt het vast veel drukker. Want de algemene tendens in Nederland is dat er voor recreatie wordt betaald. En zeker wij in Schiedam. Wij amuseren ons kostelijk. c; oo IT|

Musis | 1998 | | pagina 379