Musis 382 dezelfde manier werd er door Wiltonners al gegolfd en getennist allang voordat er in de verste verte sprake van was dat hier de volkssporten van de jaren negentig werden beoefend. Verder werd er in werfverband gefotografeerd, geschilderd, gegymd, gekaart, gevoet- en gehandbald, gezwommen en gemusiceerd in de WF-Harmome, die door het bedrijf keurig in het pak was gestoken. Dit mede omdat het ook altijd handig was om een eigen kapel achter de hand te hebben die kielleggingen, stapellopen en proefvaarten enige luister bij kon zetten. De stapelloop en maidentrips van de oceanliners van de Holland Amerikalijn waren avonturen waaraan in kringen van Wiltonwerkers een gelijke waarde werd toegekend als aan een gouden huwelijksfeest of jubileum, precies zoals er spannende verhalen over reparaties en dokbeurten werden verteld, waar elders voetbal en vakantiebelevenissen het onderwerp waren. De bouw en de tewaterlating van de Willem Barentsz II waren zulke gebeurtenissen met als sluitstuk immer het verhaal hoe de voltallige harmonie zich op het winderige slachtdek de blaren op de lippen blies terwijl het bedienend personeel de consumpties rondbracht op de fiets. Geheel noodzakelijk was dit natuurlijk niet en bovendien een heksentoer zo midden op zee, maar de aanpak illustreerde voor het oog van de pers toch aardig hoe groot de Willem Barentz II wel met was. Bovendien onderstreepten de plaatjes hoe navenant daaraan onze nationale trots mocht zijn. De Nederlandse scheepsbouw, zo memoreerde ook de reeds gemelde Wim Povel, had met het realiseren van dit immense brok techniek een nieuw hoofdstuk ingeluid in de geschiedenis van de walvisvaart. Dat aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg een bescheiden scheepsbouwer, Cornelis Verolme genaamd, inmiddels de laatste hand legde aan ontwerpen voor schepen die al het overige tot coasters zou degraderen, drong nog maar tot Dok 8

Musis | 1998 | | pagina 382