389 Musis riet en planten biedt afwisseling en verleidt tot onderzoek. Een park verniel je niet zomaar en de misstappen die natuurlijk toch worden gemaakt liggen niet zo open en bloot geëtaleerd als nu het geval is. Een boom waarvan een tak is afgebroken toont in het bos lang niet zo kaal als die zielige iep die doodalleen in een grasperkje is gezet omdat hij elders in de stad teveel was in de groenvoorraad. In ecologisch beheer is het mogelijk om een deel van de oorspronkelijke waarden van dit tot voor kort landschappelijker gebied te herstellen binnen een kader van stedelijke groenvoorziening. Met de Hogenbanweg, de Buys Ballot- en Swammerdamsingel, het Marconiplein en het Land van Ris liggen er een aantal prachtige mogelijkheden om een drukbevolkte volkswijk te doorvlechten met linten van aantrekkelijk groen. Ecologisch beheer zou tot gevolg hebben dat hieraan een aantal extra functies worden gegeven. En dan wordt hiermee niet eens het volledige ecologische beheer gevoerd maar een gepland onderhoud waarbij soorten g worden geplaatst die in overeenstemming zijn met de omvang J van de terreinen en de aanwezigheid van water. Een rijkdom aan g oeverbegroeiing en de daarbij 3: behorende struiken, bomen, en planten die als eenheid in staat is zichzelf te handhaven. Met als gevolg dat de buurt op z'n meest kwetsbare plek op feitelijk de goedkoopste wijze wordt opgewaardeerd. Want een woning aan een singel of een binnenstedelijk groengebied is voor iedereen aantrekkelijk. Alleen niet als dat groen bestaat uit een hier of daar overgeschoten boom, een struik van laag allooi en voor de rest uit een tekort geknipt grasperk waaraan alleen de honden maar plezier beleven. Daar wil niemand aan. Daar gooi je hooguit je rotzooi weg. Het Park in Rotterdam. Maar niets is minder waar. Hoe armoediger het groen, hoe groter blijkbaar de uitnodiging voor vandalen. Hoe rijker de natuur hoe minder zichtbaar de overlast van familiefeesten, picnics, spelende kinderen, verkeer en zelfs hondenpoep. Want de natuur heeft een groot incasseringsvermogen. Maar hoe verander je de armoede van het Land van Ris en de singels in het oosten van Schiedam. Niet door kaalslag en maaien. En nog minder door in een met wildroosters beveiligd hoekje een wipkip en een klimrek te plaatsen. Ecologisch beheer zou een prima oplossing zijn. Een rijkdom aan soorten levert een nieuwe beleving op van gebieden die nu kennelijk zowel de plantsoenendienst als de omwonenden tot last zijn. Struiken nodigen uit tot spelen en een waterkant begroeid met uit. En verwaarlozing tot er een moment komt dat stad en burgers elkaar op dit punt niets meer te zeggen hebben. Straf volgt op sloop en sloop volgt op straf. Zo simpel ligt het helaas in de optiek van de groenarchitect. Met jaloezie wordt gekeken naar wijken waarin het groen wel kansen krijgt. Maar..., kun je dit ook echt toerekenen aan de omwonenden. Je zou toch denken dat het kwaadwillig dumpen van rotzooi juist in de betere buurt een hoog bevredigingsgehalte zou moeten hebben. Precies zoals het molesteren van volgroeide parken als het Julianapark, de Hof inVlaardingen, het Beatrixpark en

Musis | 1998 | | pagina 389