Kor Kegel Musis 390 Uj OQ Je moet kinderen leren dat ze in de historie spelen. Als ze het begrij pen, kijken ze anders. Dan zien ze de omgeving als een opgroeiend mens: veranderlijk, oud wordend, onderhevig aan fitnessgrillen en aftake ling. De wijk waar je als kind speelt, die is er misschien niet meer als je groot bent. Als je dat als kind niet leert, let je niet op. Dan heb je later ansichtkaarten nodig om de herinnering te voeden. Toen je vroeger met je moeder op de landweg van Kethel naarVlaardingen fietste, had je windje tegen, en omdat je kind was lette je alleen op de wind, niet op al die authentieke boerderijen die je passeerde. Fiets nu nog eens. Ga in gedachten op de fiets terug die landweg over. Stel datje toen beter opgelet had, omdat je wist: dit staat er morgen niet meer. Was je dan niet actief geworden in de kraakbeweging? Had je je als middel bare scholier niet al lang opgegeven als hd van de historische vereniging? Ik moet er vroeger langsgekomen zijn, langs dat Streekmuseum Jan Anderson. Rond 1963. Op weg naar tante Jannie en oom Leen. Het was toen nog geen streekmuseum, dat werd het pas in 1976, toen die waanzinnig enthousiaste drogist Jan Anderson de wereld deelgenoot wilde maken van zijn hobby: het verza melen van nostalgische spulletjes. Ander son was er in 1954 mee begonnen, toen was ik nog maar net geconcipieerd. En in het jaar dat ik 'volwassen' werd, ging zijn museum open.Toen zag ik het pas. In 1963 was het nog een boerderij, in 1885 opgericht, eigendom van het boerengeslacht Zuidgeest. Ik moet er als kind langs gefietst zijn. Meermaals. Maar ik lette niet op. Ik weet geen enkele boerderij meer. Op die weg van Kethel naar Vlaardinger Ambacht stonden er verschillende, maar wie bemoeide zich in die dagen met stedelijke ontwikkelingen? Daar had je een gemeenteraad voor. Wie moest je vertellen dat Ambacht zou uit dijen, dat er een Holywijk zou komen, dat Groenoord onderweg was, dat er van die landweg niks zou overblijven dan een nieuwerwets straatnaambord en die ene eenzame boerderij? De familie7 De schooljuffrouw? M'n vriendjes? Of de gemeenteraad? De kinderraad? Je moet kinderen leren dat ze in de historie spelen. Dat hun buurt verandert. Leer ze wat mooi is en het behouden waard. Leer ze zien wat bouwvallig is en waarom het weg moet, en waarvoor. Kinderen moeten van alles leren, dingen BESTE BUREN, DE GROETEN!

Musis | 1998 | | pagina 390