391 Musis in hun hoofd stampen. Niet om getallenreeksen en plaatsnamen en definities te onthouden, maar om hun geheugen te trainen: dat is de functie van het stampen. Want de meeste feiten heb je later toch niet meer nodig. Als we zo met kinderen omgaan, kan er dan niet éven bij dat ze leren dat ze in de voorbije tijd spelen? Dat ze er later herinneringen aan hebben, of zelfs heimwee naar die plek? Moetje ze niet leren hun stad te ontdekken? Jawel! Daarom is dat Streekmuseum Jan Anderson zo'n waardevolle ambiance. Vraagje schoolhoofd of je met de groep op excursie mag naar Jan Anderson. Dan haalt de onbezoldigde museumdirecteur met plezier allerlei foto's en voorwerpen uit zijn 150 verzamelingen, zodat je kunt meegenieten. Honderdvijftig! Wat een rijkdom! Wie kent ze alle? Niet eens mevrouw Internet! Een reden te meer om vaak langs te gaan. Word wijzer dan Internet, Anderson biedt echte pret! Het is er voor de hele streek, dat Streek museum Jan Anderson, en wel vaker worden er tentoonstellingen gehouden die ook voor Schiedammers en Maas- sluizers interessant zijn - dus niet alleen voorVlaardingers. En vooral nu is er zo'n regionale expositie. Medio november openden liefst drie burgemeesters een tentoonstelling die tot 7 maart 1999 te bezichtigen is, getiteld: 'De groeten aan de buren'. De buren zijn Schiedam en Maassluis. Ze krijgen de groeten uit Vlaardingen, want Jan Anderson vindt het tijd worden dat de overeenkomsten tussen de drie Waterwegsteden beter worden belicht. Anderson heeft zich nogal geïrriteerd aan een polemiek in 1997 tussen Schiedamse en Vlaardingse schrijvers en tekenaars. De klassieke tegenstellingen werden weer eens aan gescherpt en geparodieerd. Opzettelijk. Om te prikkelen en om discussie los te maken. Anderson nam de uitdaging aan en zette er een expositie tegenover, die de bezoeker de indruk geeft dat de drie eeuwenoude steden meer gemeen hebben dan dat ze verschillen.Voor de expositie is geput en geplukt uit alle 150 collecties. In foto's, boeken, schilderijen en handnijverheid wordt beknopt en impressionistisch verslag gedaan hoe drie kleine kleutertjes opgroeiden, elk hun eigen weg gingen en op latere leeftijd elkaar weer ontmoetten en hun erva ringen uitwisselden. Zo kwam het tot duurzame samenwerking. De kleutertjes heten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Jan Anderson kreeg bij de opening meer dan hij had mogen hopen. Twee van de drie burgemeesters voorspelden dat Schiedam,Vlaardingen en Maassluis in de eenentwintigste eeuw in één gemeente zullen opgaan. Van samenwerking komt het tot samenvoeging: de gemeente Waterweg zal ontstaan... Dus kijk uit als je je buren de groeten doet. Voor je het weet, ben je met elkaar getrouwd. We gaan naar binnen. We zijn nu groot, dus we kijken goed om ons heen. Een snoepwinkeltje. Had ik dat vroeger maar geweten! Of nee, toen was het een boer derij. Niet afdwalen. De trap op, want daar is de groeten-aan-de-buren-ten- toonstelling. Kijk! Een oude plattegrond van Delfland, waarop je alle sloten, vaarten, vlieten en rivieren binnen het waterschap ziet lopen. De kaart bevat veel oude namen, die in de naamgeving van straten, wijken en verzorgingstehui zen bewaard zijn gebleven: Babbers- polder, Holy, Woudhoek,Vijfsluizen, alle vijf genoemd. Westfrankelandsestraat, huize Thurlede, Drieën-Huysen. Zo'n oude kaart vertelt iets. Het is de zeven tiende eeuw. Daar liep dat landweggetje van Kethel naar Ambacht. Dus dat moet het streekmuseum zijn. En kijk, dat was vroeger één buitenwaterkering: van de Rotterdamsedijk via de Hoogstraat in Schiedam naar deVlaardingerdijk en vandaar via de Schiedamsedijk naar de Hoogstraat in Vlaardingen en dan almaar verder naar Maassluis. Dat was dus lang geleden één dijk! Twee Hoogstraten op dezelfde dijk - wie realiseert zich dat? Maar..., houden Schiedam,Vlaardingen en Maassluis op te bestaan, indien zij hun onafhankelijke bestaan relativeren en toch alles uit zichzelf halen wat er in zit? Moeten we bang zijn voor samenvoe ging? Gaat het hier om eenwording met het Hogere, de agglomeratiegemeente Waterweg? Kiezen we voor de vlucht naar voren om te voorkomen dat Schie dam, Vlaardingen en Maassluis successie velijk opgeslokt worden door Rotterdam om als armzalige deelgemeente te eindi gen? Wordt de nedergank van Flardinga bewerkstelligd door de vloedgolf van bestuurlijk geweld? 'Hier slijpt men schaatsen in den vorm,' staat op een klassiek uithangbord in Andersons streekmuseum. Om schaatsen gaat het nu niet meer. We hebben het over steden. Hoe krijgen steden hun beste vorm? Er is sinds de Tweede Wereldoorlog weinig aan steden gesle pen. De stadsuitbreiding van Schiedam zowel als van Vlaardingen en Maassluis verliep onwillekeurig en nogal klakke loos, de woningnood noopte tot haast. Het leverde veel gemeenten eenvormige flatwijken op. Ook in de drie steden langs de oude Maasmond kun je kleine kopieën van Ommoord en de Bijlmermeer vinden. Het zijn probleemwijken geworden, die nu dringend aan herstructurering toe zijn. Vorige maand hadden de woning corporaties van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis het over de aanpak in de Koningshof, bekend ontmoetings centrum in Maassluis, halverwege een flatwijk uit de jaren zeventig en een overgangsgebied van laagbouw met voor- en achtertuinen uit de jaren tachtig. Ook in Vlaardingen en Schiedam kun je voorbeelden vinden van jonge laagbouwwijken als antwoord op de Ommoordjes en Bijlmertjes. Door de rigiditeit van gemeentegrenzen en vanwege de bescherming van Midden- Delfland zijn de drie gemeenten met woningbouw aan hun uiterste randen gekomen, zodat nu in alle drie de gemeenten hetzelfde vervolg wordt bedacht: verdichting, of, met een ander woord: inbreiding. Volgens de formule van de 'compacte stad' proberen de drie gemeentebesturen hun beperkte ruimte optimaal te benutten. Optimaal? Voor dubbel grond gebruik hebben ze amper geld. Visionaire ideeën over het intunnelen van door gaande wegen en ondergrondse bouw van parkeergarages zijn aan middelgrote, armlastige gemeenteraden nog niet besteed. 'In 2030 - 2040 hebben we een zeer verstedelijkt gebied,' voorspelt Stam. 'Rijksweg A4 is dan een ononderbroken corridor tussen Amsterdam en Antwerpen en het tussengebied tussen Den Haag en Rotterdam is volgebouwd. Het belang van de regio wordt steeds groter op de Europese kaart. We kijken niet meer naar de concurrentie tussen Amsterdam en Rotterdam, maar tussen de Randstad en Barcelona. Dan dreigt wat Rotterdam altijd heeft gewild: dat er één grote gemeente ontstaat met Schiedam,Vlaardingen en Maassluis als drie deelgemeenten. Maar er is een antwoord op. De bevolking zal zich verdunnen. Daardoor neemt het draagvlak van voorzieningen af. We hebben hier dan een verstedelijkt gebied met minder inwoners en minder voorzieningen en daar zijn geen drie gemeentebesturen voor nodig. Dat kan door één gemeentebestuur ook. Samenvoeging is dus een noodzaak.' Samenvoeging? Een gesigneerd boek van Maarten 't Hart, een brief van de Schie damse advocaat-schrijver Bordewijk. Politieke prenten van Abraham Kuyper, sierkruiken van Schiedamse distillateurs. Het Streekmuseum Jan Anderson laat zien dat de verzameling objecten een sterk bovenlokaal karakter kent.Vlaar dingse snuisterijen en bijzonderheden vormen de hoofdmoot in de 150 collec ties en de bibliotheek met 22.000 titels,

Musis | 1998 | | pagina 391