Musis 392 maar antiquarische kranten uit Schiedam, een Duitse stafkaart van Maassluis uit 1942 en een plattegrond van Scyedam uit 1632 behoren tot het unieke, veel zijdige bezit van superverzamelaar Anderson in casu de stichting die zijn museum exploiteert. Zijn drijfveer achter de tentoonstelling 'De groeten aan de buren' is om de drie steden nader tot elkaar te brengen. Zelf vindt hij begrip voor elkaar, belangstel ling voor elkaar, al een prachtig resultaat. Voor Jan Anderson hoeft het niet tot fusie te komen. Daar is hij te vriendelijk voor. 'Samenvoeging zou keiharde finan ciële voordelen hebben,' zegt Reinier Scheeres, burgemeester van Schiedam. 'Samenvoeging biedt efficiencyvoor- delen. De uitkering uit het Gemeente fonds zou voor een fusiegemeente veel hoger zijn dan de optelsom van de drie uitkeringen die we nu krijgen.' Scheeres wijst erop dat Schiedam,Vlaar- dingen en Maassluis vergelijkbare sociaal- economische problemen kennen en vergelijkbare binnensteden, met een identiteit ontleend aan een lange en rijke historie en met havens die de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg met de stadscentra verbinden. Veel gemeenschap pelijks dus. Maar moetje dan komen tot één gemeentebestuur dat het herstel en het toerisme in de drie binnensteden initieert? Hij is er niet voor. 'Dan zal het met alle drie slecht aflopen,' zegt Scheeres. Hoewel hij financiële voor delen van samenvoeging ziet, is hij erop tegen omdat dan alle drie de binnen steden naar de knoppen gaan. 'Dat kun je nu al zien in gemeenten die samen gevoegd zijn,' zegt hij. 'Als er een nieuw gemeentehuis moet komen, zal er een compromis worden gezocht. In de Broekpolder. Maar daar gaan zich dan ook ondernemingen vestigen. Dat gaat ten koste van de bestaande stadscentra.' De drie steden hebben een eigen identiteit, een eigen karakter, en dat moeten ze uitbuiten. Dat neemt niet weg datje een aantal diensten en zorgtaken samen kunt doen. Eén brandweerkorps. Eén GGD. Een fusie van ziekenhuizen Holy en Schieland. Eén streekmuziekschool.Volgens Scheeres komt de efficiencywinst dan toch binnen bereik, zonder dat het de stedelijke identiteit aantast. En als er dan een regionaal bestuur blijft - de Stadsregio Rotterdam - dan is er een orgaan voor overkoepelend bestuur, waardoor er geen enkele reden meer is om gemeenten tegen hun wil samen te voegen. Scheeres: 'Een Schiedammer kan zich dan Schiedammer blijven voelen, eenVlaardingerVlaardinger en een Maas- sluizer Maassluizer. Daarnaast zullen er meer mensen zijn die zich Rijnmonder gaan voelen, of, maar dat mag je eigen lijk niet hardop zeggen, Rotterdammer.' De Zuidbuurt is voorVlaardingen en Maassluis wat de Hogenbanweg voor Schiedam en Rotterdam is. De Zuid- buurt scheidt twee steden van elkaar. Maar de Zuidbuurt is een groene buffer van behoorlijke omvang en de Hogen banweg is gewoon een brede straat met een plein. Rotterdam en Schiedam lopen in feite naadloos in elkaar over. Maassluis ligt wat ver, als je het over samenwerking of samenvoeging hebt. 'En zeker als het rekeningrijden wordt ingevoerd en de tol op rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Maassluis komt te staan, dan gaat er geen Maassluizer meer naar Vlaardingen, laat staan naar Schiedam,' zegt Janny Sterken- burg-Versluis, burgemeester van Maassluis. Dan wordt Maassluis op zichzelf teruggeworpen. Een goede buur? Je zou eerder zeggen: een verre vriend.' Maar dat zal tijdelijk zijn, voorspelt ze. Een volgend kabinet schaft het reke ningrijden meteen weer af, omdat ingezien wordt dat het de maatschappe lijke tweedeling vergroot. De drie Watersteden vergrijzen en op natuurlijke wijze doet zich in alle drie een vegonging voor, waardoor de horizontale verbanden tussen de drie steden sterker worden: families en netwerken worden subregionaal. Ook Sterkenburg ziet, zij het gekscherend, één Waterweggemeente ontstaan. Met een gekozen burgemeester: Achmed Vural. 'Hij is de zoon van één van onze meest enthousiaste gemeente raadsleden,' zegt Sterkenburg. Tegen die tijd zullen burgemeesters Scheeres, Stam en Sterkenburg al lang met pensioen zijn. HetVSB-fonds Schiedam Vlaardingen maakte de expositie bij Jan Anderson mogelijk. Speciaal voor de tentoonstel ling werden luchtfoto's van Roel Dijkstra uitvergroot. Je kunt de hele streek in een paar oogopslagen aan schouwen. En vooral: je kunt erop zien dat de binnensteden een stedebouwkun- dige eenheid vormen, dat de vooroor logse stadsuitbreiding er als een ring omheen ligt en dat de naoorlogse wijken er onhandig tegenaan 'geplakt' liggen. Zonder eigen centrum, zonder pijlsnel openbaar vervoer naar de oude binnen stad, zonder samenhang. Je kunt aan de luchtfoto's van Roel Dijkstra zien waarom bewoners van nieuwe woon wijken geen binding hebben met het centrum van hun eigen stad. Ze gaan net zo gemakkelijk naar Delft en Naaldwijk of naar Rotterdam en Den Haag. Als die samenwerking tussen Vlaardingers en Schiedammers, en wie weet Maassluizers, vorm krijgt, dan is het pas tijd voor een bestuurlijk antwoord hierop. Dan pas kun je mijmeren over samenvoeging. Maar zolang het in de gemeenschap niet leeft, moetje er niet over beginnen. Dat is de les die bestuurders kunnen trekken uit de rise and tall van de stadsprovincie Rotterdam. Gemeentebestuurders kunnen beter inhoudelijk hun grenzen verleggen en meer investeren in samen levingsopbouw. Dat is harder nodig. Dus doe ze vooral de groeten. Zolang Schiedam geen Vlaardingen is, kun je de buren de hartelijke groeten doen. Jan, de groeten terug!

Musis | 1998 | | pagina 392