Met het entrepot moet het ook lukken - op straffe van ontslag van degenen die de boel nu nog verknoeien. 19 Musis aan de Schiedamse bourgeoisie. Notabelen hadden zich verzameld om kennis te nemen van een gedurfd en ambitieus plan, gepresenteerd door prof. Piet Sanders jr. en senator Jan Kassies, een echte cultuurbons in de Eerste Kamer - in diens partij sprak men in die dagen nog van bonzen en baronnen. Het plan, dat zij het daglicht deden zien, betrof een cultureel centrum in het Algemeen Handelsentrepot.-Het omvatte ateliers, galeries, een keramisch centrum, horeca en expositieruimte. Het was schitterend - te schitterend voor het Schiedam van die tijd, waar een politieke grauwsluier overheen hing. De politiek had wat aanvaringen met de directie van het Stedelijk Museum en stond niet open voor een cultuurproject dat van bovenlokale proporties was. Tegenwoordig zou een beetje zelfbewuste gemeenteraad voor zo'n project de interesse proberen te wekken van hogere overheden met spetterende subsidies, maar in de jaren zeventig zat het gemeentebestuur er introvert bij, gebukt gaande onder economische misère, mat, moe en terneergeslagen. Het plan van Sanders en Kassies - het kon rekenen op de sympathie van serviceclubs, oude adel en kunstenaars - werd gezaaid in een woestijnbodem. De politiek was verweerd, roest en slijtage boden slechts leven aan schimmels en onderdieren. Het plan voor een cultureel centrum kwam te vroeg, Schiedam durfde zelfs niet te dromen van een nieuw elan. Je kunt ook zeggen dat Sanders c.s. hun tijd vooruit waren. Moge Geerlings ervoor behoed worden dat we dat over twintig jaar ook van hem zeggen, want als zijn restauratieplan niet uitgevoerd wordt, staat het entrepot er tegen die tijd niet meer. Het verval staat voor de deur. Het zou te dol en te dwaas zijn, als het verval binnenkomt omdat een belendend perceel niet verworven kan worden.

Musis | 1999 | | pagina 19