Hans van der Sloot De jaren '45-'50 vormen min of meer de blinde vlek in onze vaderlandse geschiedenis. Nederland herstelde zich van de oorlog, maar nog voordat het puin geruimd was, zelfs nog voordat de balans was opgemaakt, bevrijdde Indonesië zich van de koloniale banden in een gewapend conflict waarvan pas nu de ernst en omvang duidelijker worden. Direct daarna namen Nederlandse militairen deel aan de bescherming van Korea tegen het bolsjewisme en nam de koude oorlog een aanvang. Het waren jaren van schaarste en onzekerheid en achteraf zeker geen tot de verbeelding van uitgevers sprekende periode voor leuke uitgaven zoals latere decennia. Integendeel, de solidariteit en hoge verwachtingen waarmee naar de bevrijding was uitgezien, leidden voorlopig slechts tot teleurstelling. De materiële schade beliep ongeveer 15 miljard gulden, drieentachtigduizend huizen waren verwoest en de voorlopige woningbehoefte werd op een half miljoen geschat. Het optreden van het noodkabinet Schermerhorn-Drees met een noodparlement bestaande uit vroegere kamerleden, aangevuld met verzetsmensen moest proberen enigszins orde op zaken te stellen, de geldzuivering werd door Lieftinck krachtdadig doorgevoerd en Nederland kreeg te maken met de bijzondere rechtspleging en een dagelijks bestuur door het Militair gezag. Anderhalf jaar na de oorlog hield Nederland voor het eerst verkiezingen met als eerste belangrijke stap een kleine grondwetswijziging die het overigens mogelijk maakte om dienstplichtigen ook tegen hun wil naar de overzeese gebiedsdelen te zenden. Arbeidsonrust en werkloosheid brachten daarbij de wederopbouw in gevaar hoewel de nood zo hoog was gestegen dat de vrijheid van woningkeuze en huisvesting in het westen van het land geheel buiten werking werd gesteld. Met behulp van prijzenbeschikkingen en subsidiëring van de productie van consumptiegoederen kon de economie in wankel evenwicht worden gehouden. Levensmiddelen, papier, brandstoffen en tal van andere levensbehoeften bleven echter op de bon. De rantsoenering zou pas in 1950 worden opgeheven met het overbodig verklaren van de distributiestamkaart. Voor koloniale waren als koffie, thee en chocolade zou het nog twee jaar duren voordat deze weer vrij verkrijgbaar waren. Het waren grijze jaren waarin de economische problemen ook de ontwikkeling van het culturele klimaat in de weg stonden. Musis 120

Musis | 1999 | | pagina 120