^HINI iifcyit": sc Kor Kegel U 1 m ypBr Musis 236 Uj C3 Q CC I— Uj 3: In de strijd voor woningbouw aan de Nieuwe Maas hebben de gemeenten Schiedam en Vlaardingen er een belangrijke bondgenoot bij: de staatssecretaris van volkshuisvesting, Johan Remkes (WD). Hij kwam begin juli niet alleen naar Vlaardingen om er de eerste paal te slaan voor het unieke project d'Engelsche Boomgaert, maar hij wilde ook een boodschap kwijt. PvdA- wethouder Kees van der Windt zal het de komende maanden geen moment nalaten om politieke tegenstanders aan die boodschap te herinneren. Vlaardingen kent een relatieve overmaat aan goedkope huurwoningen, net als Schiedam en Maassluis en een aantal Rotterdamse wijken. Het is Remkes een doorn in het oog, want het belemmert dat mensen vrijehjk kunnen kiezen waar ze willen wonen. De steden zijn verarmd, doordat jonge gezinnen gedurende enkele decennia naar aantrekkelijker woonoorden verhuisden - en daarmee verdween ook koopkracht uit de stad, met alle gevolgen vandien voor wijkvoorzieningen en de middenstand. Remkes wil met zijn beleid bevorderen dat mensen zo kunnen wonen als ze zelf verkiezen, en daarom was hij meteen onder de indruk toen hij de groengetinte brochure over d'Engelsche Boomgaert zag. Op het terrein, waar het Kolpabad stond, komen 91 koop- en 9 huurwoningen in een duurzame woonomgeving. De oplevering wordt in de tweede helft van 2000 verwacht. Remkes prees de organisatiestructuur. De gemeente Vlaardingen en Bokx Project hebben een fraai staaltje van pubhek-private samenwerking laten zien, want van meet af aan hebben zij samen getekend aan het stedenbouwkundig plan en het bestemmingsplan, wat resulteerde in een opmerkelijke onderneming: er zal in d'Engelsche Boomgaert sprake zijn van integraal waterbeheer. Het regenwater krijgt in die wijk een functie. Overal elders wordt regenwater via kolken en riolen zo gauw mogelijk weggewerkt, maar niet in d'Engelsche Boomgaert. De daken zullen begroeid zijn met mossen die het water langer vasthouden, via open gangen langs de trottoirs zal het overtollige water worden opgevangen en naar moerasbakken worden geleid, waar het gefilterd wordt door een rijke, afwisselende vegetatie.Vervolgens komt het water terecht in een vijver bij de speeltuin en in een autowasplaats. Het regenwater blijft dus zo lang mogelijk in de wijk en belast het rioolstelsel minimaal. Dus toont de opvallende brochure plaatjes van watervalletjes, veel groen en een kikker. Het groenbeheer wordt deels door de gemeente Vlaardingen gedaan en ook van de bewoners wordt inzet verwacht, bijvoorbeeld bij het scheren van de hagen. De auto's blijven buiten de wijk en zullen op vier kleine parkeerplaatsen langs de Westlandseweg, de Burgemeester Pruissingel en de Riouwlaan kunnen worden gestald. Bezwaarlijk? Langer sjouwen met de boodschappen? Een vochtige wijk om reumatiek van te krijgen? Niemand die er zo over dacht. De belangstelling aan consumentenzijde was enorm. De afdehng stadsbeheer van de gemeente Vlaardingen en de ontwerpers, Groep 5/Van derVen, Kuiper Compagnons en Janson Adriaanssen Architecten, zagen in betrekkelijk korte tijd veel mensen intekenen voor de 10 heemvilla's, de 45 haagwoningen, de 40 hofhuizen en de 5 hoge hofhuizen. De koopwoningen (op eigen grond) waren snel uitgegeven: voor tachtig procent aanVlaardingers, voor tien procent aan Schiedammers en Maassluizers en voor tien procent aan mensen van verder weg. Staatssecretaris Remkes vond het een verdienste dat het project de mogelijkheid vergroot dat Vlaardingers binnen hun eigen gemeente een wooncarrière kunnen maken en hij zei dat niet zomaar. Er zijn in de Vlaardingse politiek bedenkingen geweest tegen de vrij hoge koopsommen en er werd als voorwaarde gesteld dat de minderheid van huurders er ook met huursubsidie in terecht moest kunnen. Dat was niet eenvoudig. Van der Windt bedacht uiteindelijk de constructie van het maatschappelijk gebonden eigendom, waarbij men in ieder geval geen verhes lijdt. Maar kijk eens naar het resultaat, zei Van der Windt. De Vlaardingers, die naar d'Engelsche Boomgaert verhuizen, laten elders in de stad 70 goedkopere koopwoningen achter en het betekent dat dus dubbel zoveel mensen niet naar elders hoeven te vertrekken. De wethouder noemde het uniek dat er binnen de bebouwde kom nog kavels gevonden kunnen worden voor een plan van honderd woningen. De verplaatsing van het zwembad naar een plek langs de rijksweg leverde die ruimte op. En voor de Vlaardingse archeologen was het ook feest, want zij konden voor het bouwrijp maken van het Kolpa-terrein uitgebreid onderzoek doen, waaruit tot hun verrassing naar voren kwam dat er tussen 1275 en 1400 een kasteeltje moet hebben gestaan. In 1446 was er een appel- en perenboomgaard en er stond een wanthuis: een lakenhal, van waaruit SB SS. :l; Jrn----- "n HET WA1

Musis | 1999 | | pagina 236