259 Musis DE MEEST GESORTEERDE EN GROOTSTE BEDDENSPECIAALZAAK VAN HET WATERWEGGEBIED ALLE BEKENDE MERKEN Donderdag koopavond Chris Coppens Oranjestraat 64-3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 "De slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" gelukkig ook. Een maand lang kon het winkelende publiek zich vergapen aan de fraaie bodemvondsten die in de etalages en in galerie Pervelle te zien waren. Of beter gezegd, zoals een krant het kopte: "Vlaardingen kan archeo-shoppen." Na het vervangen van de riolering kwam het herinrichtings plan aan bod, waarin een plaats was toebedacht aan een kunstwerk. De vormgever van dit kunstwerk, Diet Wiegman, liet zich inspireren door de bodemvondsten die ten tijde van de rioleringswerkzaamhedén waren ontdekt. Diet Wiegman selecteerde uit de vele foto's, vier opnames van archeologische vondsten: een 17e-eeuws zoutvaatje, een fayence bord met Chinees motief, een testje en een tweetal flessen uit de 19e eeuw. De foto's zijn gerasterd, waardoor er allerlei blokken ontstonden. De ontstane geblokte afbeelding is verwerkt in het kunstwerk met behulp van gekleurde, geglazuurde bakstenen. Zo zijn de vier zijden van het kunstwerk voorzien van afbeeldingen die ontleend zijn aan de archeologische bodem vondsten. Het kunstwerk zelf is vervaardigd van bakstenen die voor een deel afgebrokkeld zijn, hetgeen een ruïneachtig uiterlijk geeft en ook weer verwijst naar de vele muurwerken die in de straten zijn ontdekt. Eén zijde van het kunstwerk loopt uit in een profiel van een gezicht: het imaginaire beeld van Frans Dircszn. van den Boomgaert. Cultuurwethouder Kees van der Windt onthulde op 8 mei onder toeziend oog van een groot belangstellend publiek het kunstwerk. Ook aan de archeologen van de toekomst werd gedacht. Tijdens de legging van de eerste steen op 24 februari 1999 maakte wethouder Van der Windt enige foto's van de omgeving met een polaroidcamera. De afdrukken werden in een 'tijdscapsule' gedaan en ingemetseld in het fundament. Of mijn verre toekomstige collega's er daadwerkelijk wat aan zullen hebben, betwijfel ik. Wel is door middel van het archeologische onderzoek en het kunstwerk een brug geslagen naar het verleden. Het kunstwerk staat er nu als een boom die geworteld is in het verleden. Als je de wortels verwijdert, sterft de boom. Als de maatschappij ontwortelt van het verleden, sterft de ziel. De Fransenstraat heeft zijn ziel weer terug. Over de resultaten van het archeologische en historische onderzoek is een rapport verschenen: J.P. ter Brugge, T. de Ridder, 1996: "Archeologisch en historisch onderzoek van de Fransen- en de Kuiperstraat', in: Archeologische Rapporten Nr. 2. Tegen kostprijs van 10,- verkrijgbaar op Museum Hoogstad, tel.: 010-4355616. .4 winkels Er ontstond een breuk met het verleden. Gezien de belangstelling tijdens de rioleringswerkzaamheden voor het archeologische onderzoek, leek het ons een goed idee om de resultaten, en dan met name de aansprekende voorwerpen, te tonen aan het publiek. En wat is logisch in een winkelstraat met vele etalages? Juist, dat vonden de winkeliers

Musis | 1999 | | pagina 259