309 Musis zijn het gekoesterde kostbaarheden. En in zekere zin is het Proveniershuis ook onder die zeldzaamheden weer een uitzondering. Als instelling die onderdak biedt aan kwetsbaren in de samenleving stamt 'de Hof' zoals de bewoners het Proveniershuis plegen te noemen, rechtstreeks uit de veertiende eeuw. Hier ter plaatse heeft nooit iets anders, nooit iets meer of minder dan een zorginstelling gestaan. De gegevens die het bouwkundig ziekenhuis en nog zo wat kleine bestuurlijke oneffenheden teleur gesteld opmerken dat het geheel geen schoonheidsprijs verdient. De blamage dat hiermee het historische complex van Huis te Riviere én Proveniershuis om zeep is geholpen kan dan echter niet meer worden hersteld. Het enige excuus dat het bestuur kan aanvoeren is dat zij door het grondig ontkennen van de monumentale betekenis van dit gebouw in samenhang met z'n directe omgeving NT ZONDER IDEALEN Musis baseerde zich daarbij op de voorbeelden van in de achttiende eeuw gestichte hoven en hofjes waarop veelvuldig in frisse wapenkleuren en uitbundig goud de geslachten vermeld staan van de stichters. Ook het attiek van het Proveniershuis biedt daaraan ruimte, want tussen de slingerende rococo-guirlandes, de bloemenranken en bladmotieven in Bentheimer zandsteen zijn de wapenschilden opgenomen van de stads- en stichtingsbestuurder die in het tijdperk van verlichting de aanzet gaven tot dit bouwwerk dat achter de streng ogende gevel echter een vriendelijk binnenhof herbergt, waarin zowaar het hoofdgebouw enige sier brengt en de indruk vestigt van saamhorigheid en bestuur. Aangenomen werd dat de wapens aan het eind van de achttiende eeuw onder het bestuur van de Bataafsche Republiek werden overgeschilderd. Dat de kleuren nooit meer werden gerestaureerd had een goede reden. De overgang van de achttiende naar de negentiende eeuw markeert voor Schiedam tevens de overgang van een bestuur waarin oude, gezeten regentenfamilies de dienst uitmaakten naar een nieuwe stadsregering die werd gevormd door een jonge generatie van branders en distillateurs die met de vroegere notabelen noch door naam, noch door bedrijf verbonden waren. De aanbeveling werd gehonoreerd. Met de uitvoering van een bouwkundig herstel zou ook het attiek worden aangepakt en de stap van herstel naar restauratie is - waar het een rijksmonument en één van de meest prominente historische gebouwen betreft - niet zo groot. In 1998 werd aan Pieter de Ruyter de opdracht gegeven om op basis van bouwkundig historisch onderzoek een reconstructie te maken. De namen van de stichters waren inmiddels bekend en eveneens de daarbij behorende wapens. Bovenin prijkt de klimmende Henegouwse leeuw van Schiedam de wapenschilden van de families Knappert,Van Bulderden, Van der Heim en Burgwal. De contouren van de beschilderingen bleken bij strijklicht bovendien herkenbaar en correspondeerden met de schilden van vergelijkbare wapens elders in Schiedam. Ook de oude verflagen leken op een polychrome beschildering te wijzen. Achttien nog aanwezige lagen onderzoek onder begeleiding van de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft opgeleverd laten overigens dui delijk zien dat de verkeersbelasting van invloed is op de kwaliteit van het bouw werk. Zo is de bevestiging van de natuurstenen fronton niet bestand tegen de bodemtrillingen van de Broersvest, de keerlus van de tram en de Proveniersburg. De fronton is uitgehold en los geraakt van de gevel. De restau ratie na de brand een aantal jaren geleden waarbij nieuwe ankers werden aangebracht, hebben dit proces niet tot staan gebracht. De wethouder gaat ervan uit dat het met de moderne techniek wel zal lukken om de belasting van de sneltram binnen de perken te houden. Maar dat is een aanname. Er zijn geen bruikbare resultaten beschikbaar uit vergelijkbare situaties. Bovendien zou het bestuurlijk elegant zijn om mededelingen over de mogelijkheid of onmogelijkheid van het leggen van het sneltramspoor langs de zijgevel te laten afhangen van een afgerond onderzoek naar de bouwkundige staat van het Proveniershuis. Dit is voorlopig nog niet gebeurd waardoor het uitgangspunt dat de Overschieschestraat het meest voor de hand liggende tracé is voor de sneltram, geen grond heeft en zou moeten worden afgedaan als stemmingmakerij. Maar.., ongetwijfeld zal de gemeenteraad zich na aanleg van de sneltram teleurgesteld achter de oren krabben en - net als met de weggebouwde ruïne, het stadserf, het de historische continuïteit heeft gewaarborgd. Want precies als het huidige bestuur heeft niet één van haar voorzaten zich ooit ene ruk van het Proveniershuis aangetrokken. Breng het attiek van het Proveniershuis terug in de oorspronkelijke kleuren, was enige jaren geleden een advies van Musis, en geef dit monument daarmee een eervolle plaats naast het stadserf en de ruïne van het Huis Mathenesse waarmee dit gebouw al sedert de vroegste geschiedenis van Schiedam verbonden is.

Musis | 1999 | | pagina 309