Bert van Bommel Het sprookje 'De nieuwe kleren van de Keizerstraat heeft heel wat losgemaakt. Schiedammers en Vlaardingers kon men met de Musis in de hand en de neus op de schoenen door beide steden zien wandelen op zoek naar oude en nieuwe bestratingen. Eén burger deed daaraan zeker niet mee, Bert (van Bommel) die Bert (van Kan) gaarne van repliek dient. De smakeloze herhaling van telkens dezelfde klinkertjes was mij ook al opgevallen, Bert. Je verhaal over Een Nieuwe Kleren van de Keizer straat (Musis 5, 9) kan ik daarom niet anders dan volmondig beamen. Het is echter niet een slimme vertegenwoordiger die in ongeveer alle gemeenten van Nederland een Nostalgia weet te introduceren. Het heeft allemaal te maken met een wel zeer uitvergrote vorm van wat ik het Van Meegeren-effect pleeg te noemen. Vervolgens is door een decennia lange traditie van inspraak en politiek opportunisme de spruitjeslucht diep in de poriën van het bestuur onzer steden ingedrongen. Om het recept af te maken: dat is weer gecombineerd met een gelijktijdig optreden van een fin de siècle effect. Na alle vernieuwingen die ontwerpers in deze eeuw tot stand hebben gebracht, zijn ze gedesoriënteerd geraakt en proberen ze 'de goede oude tijd' te laten herleven. Dat doen ze overigens niet alleen bij bestratingen, maar ongeveer in alles wat we in de buitenruimte tot stand brengen. Want zeg nu zelf, ook de architectuur van de laatste jaren staat bol van de clichés. Tot welk een ongelofelijk smakeloze troep dat kan leiden is goed te zien nabij het Centraal Station in Den Haag. Daar wordt tussen het fraaie nieuwe stadhuis en het eveneens intellectueel vormgegeven VROM-ministerie een partij kitscherige troep in quasi historische vormen, veel baksteen en onbegrepen vormentaal gebouwd. Schande voor een land met zo een spraakmakende voortrekkersrol en traditie in de moderne architectuur! Overigens hoefje, om voorbeelden van dit soort ellende te zien, niet eens naar Den Haag. Ook het in voornoemde Musisaflevering besproken plan Dijksteeg is 'leuk' gemaakt door een architect die niet zijn vak, maar wel de wensen van oma achter de geraniums kent. Hoogtepunt van die architectuur wordt, behalve door een paar mislukte puntgeveltjes, gevormd door kroonlijsten van dun en goedkoop plastic! Ook daar weer de klinkertjes trouwens. Maar goed, ik zal eerst even uitleggen wat ik met het Van Meegeren-effect bedoel. Als je vanuit de heersende cultuur een kopie probeert te maken van iets uit een andere cultuur dan worden bepaalde verschillen tussen jouw cultuurbeleving en die van het origineel in je denkproces uitvergroot; gelijktijdig zullen andere verschillen niet opvallen. De schilderijen van Han (Hendricus Antonius) van Meegeren (1889-1947) overigens van huis uit een architect konden voor mensen met een vergelijkbaar cultureel perspectief voor echte schilderijen van Johannes Vermeer (1632-1675) doorgaan. De blinde vlekken in de perceptie van Van Meegeren stemden overeen met die van dc leiding van Museum Boymans toentertijd. Dit resulteerde in een transactie, waarbij een schilderij van Van Meegeren voor ruim een half miljoen gulden van eigenaar verwisselde! Het schilderij, dat ik voor het laatst zag toen het nog onder de trap bij de toiletten hing, kan tegenwoordig moeiteloos door een

Musis | 1999 | | pagina 312