"ft 'lil X 1 *eM- A i 347 Musis van Boxtel als minister van Grote steden- en Integratiebeleid mild te stemmen, die komt bedrogen uit. Het MOP is een heel leesbaar stuk, met zelfs oorspronkelijke elementen, inderdaad het unieke document dat het zegt te zijn. Als we het ontdoen van de clichés die je in alle stadsvisies van grote steden tegenkomt, dan blijft er toch een product over, waarvan je zou willen dat het in samenvatting bij alle Schiedammers bekend zou zijn. Een populaire vertaling ervan is beslist aan te raden. Want wat er over de kansen en potenties van de verschillende stadsdelen wordt gezegd, dat draagt werkelijk bij tot een besef dat Schiedam niet reddeloos verloren is. We hoeven maar na te slaan wat er over de relatie tussen binnenstad en Nieuwe Maas wordt gezegd, om een idee te krijgen hoe de Buitenhaven, het Gusto-terrein en het tracé-Nieuwe Haven/Westerkade/ Houthaven er straks uit zullen zien - levendig, afwisselend, niettemin in een historische context. Wie in het MOP leest over de uitstraling die de metrostations Troelstralaan en Parkweg zullen hebben, die moet zich realiseren dat de wijkeconomie van Nieuwland er een impuls door kan krijgen zonder dat het woonmilieu erdoor geschaad wordt; integendeel. Wie de taakstellingen ziet om laag geschoolden en langdurig werklozen te activeren en weet wat er bijvoorbeeld in Rotterdam op dit punt te bereiken valt, die kan er voldoende moed uit putten om een teneur van apathie plaats te zien maken voor dynamiek op wijk- en buurtniveau. Het is goed mogelijk dat we er te veel van verwachten, dat we er bijna onschiedams veel van verwachten, maar dat komt dan omdat het schrijversteam van de beleidsambtenaren er met klaarblijkelijk enthousiasme aan gewerkt hebben. Dat enthousiasme klinkt door en daar moeten we het van hebben. En nog maals, het is dus zaak dat de gemeente raadsleden er de juiste consequenties van zien voor hun eigen opstelling. Nieuwe functies voor monumenten, ruimere openingstijden van bruggen, aanlegsteigers voor openbaar vervoer en toeristisch vervoer over het water, meer pleziervaart, zoals in de zwaaikom bij het Doeleplein, een architectencafé, het lokken van jonge ontwerpers om zich nabij de Korenbeurs van Jan des Bouvrie te vestigen, meer fietspaden, een opwaardering van groene 'parels' in de stad, een toeristische borrel voor ondernemers, het MOP levert een flinke groslijst op van plannen, wensen en initiatieven - en niet eerder is dat alles Stadsvernieuwing - Stadserf Swammerdamsingel in één nota gebundeld. Het MOP geeft bekendheid aan het project 'Breaking the seales of paradise' van de Prof. Van der Leeuw-stichting, een project waarbij het begrip tijd en het denken over tijd centraal staat. Schiedam hoopt een bijdrage te leveren aan Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa in 2001 door een kunstenaar uit 'Breaking the seales of paradise' een opdracht te geven om zich met de openbare ruimte in Schiedam bezig te houden. Dit zijn uitstekende initiatieven, die ongetwijfeld tot discussie leiden, niet alleen in de raadzaal maar ook in cafés, en die de aandacht vestigen op het gezelliger, fraaier aankleden van de stad. De bevolking kan zich daar met genoeg mee bezighouden, want er valt wel wat te doen aan de buitenruimte. In de Gorzen kun je vooral in december zien tot wat voor metamorfose die aanpak kan leiden. Niet altijd is het MOP even concreet. Dat kan ook niet, als je een proces van interactieve beleidsvorming wilt. Dan past het niet om een dictaat op te leggen hoe Schiedam er straks uit moet zien. Het toekomstbeeld dient immers in overleg met maatschappelijke partners te worden bepaald. Zo zullen de ondernemers in Mathenesse een dikke vinger in de pap hebben als het om de herstructurering van dit verouderde industriegebied aan de rand van Schiedam gaat. De gemeente is niet van plan dat zelf uit te maken. De logica hierachter is uiteraard ook, dat wie bepaalt, betaalt. Kortom, bij interactieve beleidsvorming zijn er meer die het beleid bepalen en dus financiën inbrengen. Dat geldt met name voor overlegpartners als het bedrijfsleven, de banken en de woningcorporaties. Overigens laat het MOP er geen misverstand over bestaan dat interactieve beleidsvorming ook geld mag kosten. Je moet er wat voor over hebben om meer inwoners bij de stedelijke en wijkontwikkelingen te betrekken. Dat hoeft niet per se budgettair neutraal te verlopen. Een behartigenswaardige opmerking! Zijn de ambities van het gemeente bestuur te hoog? Zelt spreken burgemeester en wethouders liever van realistisch. De financiële middelen zijn per slot van rekening beperkt, het is al een hele toer om er extra miljoenen bij te krijgen voor de achterstallige stadsvernieuwing. Toch is het zinnig om het komende jaar, telkens als het MOP op de agenda staat, het overduidelijke enthousiasme van de MOP-schrijvers vast te houden. Daarbij hoort een gezond idealisme. Het is frustrerend om Schiedam afgeschilderd te zien als de stad waar, na de vier grote steden, het grootste percentage allochtonen woont. Alsof dat om die reden een probleem is. De armoede, waarin veel allochtonen verkeren, is een probleem, niet hun aantal. Minister Van Boxtel vertelde onlangs over een wijk elders in het land, waar tachtig procent van de bewoners allochtoon is. Toen het besef doorbrak dat dat een heel eigensoortige handel en nijverheid kan opleveren, was het geen probleem meer, maar werd het een marketingconcept: de gezelligste Turkse wijk van Nederland. Zo zou het Schiedamse gemeentebestuur ook met Nieuwland kunnen omgaan. Zulk een ambitie reikt ook wat verder dan het plichtmatige 'bevorderen van integratie', maar zonder dat het onrealistisch en onhaalbaar wordt. Het is de PvdA aan te raden om toch eens die interculturele wandeling van de stichting Medelanders mee te maken... Goed voor de uitwisseling, goed voor de kennis van de stad, goed voor de noodzakelijke bekendheid van de stadsbestuurders. Het MOP is bij dat alles een goede leidraad, omdat er plezier in zit. Maar dat kon je natuurlijk al zien aan die afkorting.

Musis | 1999 | | pagina 347