Er zijn in elk geval geen archeologische bewijzen voor een massale binnenkomst van vreemde volkeren. We dienen bovendien te bedenken dat de stammen die door de klassieke schrijvers genoemd worden een simplificatie zijn van de werkelijkheid. 349 Musis Ambiorix die nimmer door de Romeinen gevat is, vluchten naar alle windstreken, waaronder mogelijk ook het Maasmondgebied. Na de slag tegen de Eburonen, trekt Caesar zich terug. Deze eerste hardhandige kennismaking met de Romeinen wordt wel in verband gebracht met de ontvolking in het zuidelijk deel van Nederland. Eventuele nieuwkomers in het Maasmondgebied zouden er door verklaard kunnen worden, maar een bewoningshiaat niet. In 12 voor Chr. marcheren opnieuw Romeinse soldaten ons land binnen. Ditmaal trekken ze door tot ver in het noorden. Het doel is het Romeinse Rijk tot aan de Elbe uit te breiden. De noordelijke bewoners, de Friezen, houden er echter een guerrillatactiek op na, waardoor ze moeilijk te onderwerpen zijn. In 47 na Chr. verklaart keizer Claudius de Rijn, die dan nog uitmondt bij Katwijk, tot definitieve rijksgrens. De expansie van het Romeinse Rijk gaat zich dan meer op het oosten richten: Brittanië. Het Maasmondgebied komt zodoende definitief in het Romeinse Rijk te De Romeinen delen hun rijk op in provincies die weer opgedeeld zijn in bestuurseenheden.Vlaardingen ligt in 'Civitas Cananefatium' die weer in de provincie 'Germania inferior' is gelegen, de meest noordelijke provincie van het Romeinse Rijk. Alle inwoners van de civitas zijn dus na invoering van de bestuurseenheid per definitie Cananefaten. Maar wat houdt dit in? Volgens Tacitus stonden de Cananefaten op één lijn met de Bataven wat betreft taal, moed en herkomst. Op grond hiervan wordt wel vermoed dat de Cananefaten, dus net als de Bataven, uit het Duitse Hessische gebied komen. Maar wat moeten we ons daarbij eigenlijk voorstellen? Als we de Romeinse schrijvers mogen geloven dan traden circa 4000 Bataafse en 960 Cananefaatse mannen in het Romeinse leger. Dit houdt in dat de Bataafse bevolkingsomvang tenminste 20.000 mensen zou moeten bedragen.Voor de Cananefaten zouden iets kleinere, rond de 5.000 mensen, maar nog steeds

Musis | 1999 | | pagina 349