S Musis 352 cc ■t i— Uj a: ontgonnen werd. Zo zijn er greppels aangetroffen die over meer dan een kilometer lengte gevolgd konden worden. Deze greppels die in de eerste plaats voor de waterhuishouding gegraven zullen zijn, kunnen mogelijk ook gediend hebben als eigendomsbegrenzingen. Wat het onderzoek in ieder geval duidelijk maakt, is dat er rond 150 na Chr. door het gehele landschap in korte tijd over een groot gebied sloten gegraven worden. Deze planmatige aanpak over een groot gebied doet een ingrijpen van hogerhand vermoeden. Dergelijke ontginningen zijn ook bekend uit bijvoorbeeld Frankrijk bij steden als Aries en Avignon en in het Engelse in Wentlooge Level (Zuidoost-Wales). Er is wel een verschil. Elders in het Romeinse Rijk verloopt de ontginning volgens blokverkavelingen, terwijl in Midden-Delfland het natuurlijk reliëf zelf uitgangspunt is voor de ontginning. Een bemoeienis van de Romeinen ligt echter ook hier voor de hand. De Romeinen hadden namelijk baat bij een grootschalige ontginning. De duizenden gelegerde Romeinse soldaten in ons land, naar schatting in de eerste eeuw tegen de 40.000, moesten immers ook gevoed worden. De productie van de inheemse boeren was daar niet of nauwelijks op ingesteld. Om te voldoen aan de toenemende vraag aan voedsel, lag het dus voor de hand om de vruchtbare gronden zoveel mogelijk te ontginnen. De grootschalige ontginningen in de 2e eeuw, roept herinneringen op aan de ontginning van het Hollandse gebied door de Hollandse graven die plaatsvonden vanaf 985. De graven maakten volgens historische bronnen gebruik van Friezen om het woeste land, dat zij van de keizer in leen hadden gekregen, te ontginnen. Ook bij deze ontginning vormde het natuurlijk reliëf het uitgangspunt. Of de Romeinen ook gebruik maakten van buitenstaanders is nog onduidelijk. Het plotseling verschijnen van omgreppelde boerderijen met een opvallend hoog percentage import aardewerk rond 150 na Chr. zou daar echter wel eens op kunnen wijzen. We begonnen met een bewoningshiaat rond het jaar nul. Dit is hierboven getracht te verklaren door toenemende wateroverlast. Dankzij technologische innovaties van de inheemse bevolking kon men het gebied toch goed M

Musis | 1999 | | pagina 352