Het waterpeil moet immers gereguleerd worden, daarover moeten goede afspraken worden gemaakt. Het 'poldermodel' avant la lettre doet zijn intrede. a; rn 353 Musis bewoonbaar maken. Onder de Romeinse overheersing breekt een grote bloeiperiode aan. Nieuwe mensen, nieuwe producten, nieuwe ideeën, een groeiende bevolking en grootschalige ontginningen waren het gevolg. Na een periode van dik twee eeuwen voorspoed komt rond 260 na Chr. plots een einde aan de bewoning. Germaanse invallen leiden ertoe dat de Romeinen het deltagebied grotendeels opgeven, zo beschrijft althans menig geschiedenisboek. Opvallend is echter dat ook van de inheemse bevolking tussen de vierde eeuw tot ver in de zevende eeuw na Chr. geen spoor is terug te vinden. Waar zijn de bewoners gebleven? Deze massale ontvolking geldt wederom voor een groot deel van West- Nederland. Het zal ongetwijfeld een samenspel van verschillende factoren zijn geweest. Een belangrijke oorzaak zal zeker de waterhuishouding zijn geweest. In de eerste eeuw zien we het eerste locale ingrijpen van de inheemse boeren in de waterhuishouding met behulp van dammen met duikers en het uitgraven van dichtgeslibde prielen en kreken. Na dit succesvolle begin, komt er waarschijnlijk door ingrijpen van de Romeinse overheid een grootschalige ontginning van de kleigronden in de loop van de tweede eeuw na Chr. De ontginning zal ook gepaard gaan met een complex waterbeheer. Het waterpeil moet immers gereguleerd worden, daarover moeten goede afspraken worden gemaakt. Het 'poldermodel' avant la lettre doet zijn intrede. Door de ontwatering van het landschap gaan echter de klei- en veengronden inklinken, waardoor het landschap daalt en men in toenemende mate last zal krijgen van water. Het enige antwoord daarop, is meer greppels graven en deze uitdiepen. Hierdoor wordt het landschap verder ontwaterd en zal het dus verder inklinken waardoor de greppels nog dieper te worden. Het paard vanTroje is in huis gehaald. Uiteindelijk zullen er bemalingstechnieken moeten worden ingezet. De inheemse bevolking had daar nog geen antwoord op. De Romeinen kenden het principe van de molen wel al, maar er is geen bewijs dat ze die ook in Nederland voor bemaling hebben ingezet. Het principe van bemaling wordt als eerste land ter wereld in Nederland, pas in de Late Middeleeuwen toegepast. In ieder geval was er door de grootschalige ontginningen in de 2e eeuw een probleem geschapen van toenemend wateroverlast. Door het wegtrekken van de Romeinen uit het deltagebied door de invallende Germanen valt de hoge organisatiestructuur weg die de antwoorden op de toenemende waterproblematiek het hoofd had kunnen bieden. Of was deze problematiek zelf de oorzaak van het wegtrekken van de Romeinen? Het experimentele ingrijpen van de inheemse boeren, de aanleg van dammen en duikers, bood aanvankelijk een oplossing voor een oud probleem. Het leidde uiteindelijk tot een onbeheersbaar watermanagement waarvan op een aantal plaatsen in het Maasmondgebied nog een dun veenlaagje herinnert. Rest mij nog één vraag. Wat zal er straks gebeuren als de computers overspringen op 1 januari 1900? "H

Musis | 1999 | | pagina 353