Siem Rosman (Broersvest, 1931) begon als administratieve 'manus van alles' bij Machinefabriek Ingelse aan de Nieuwe Haven, vond via margarinefabriek Romi in Vlaardingen, de Koninklijke Houthandel Abraham van Stolk Zonen in Rotterdam, en veel bedrijfsadministratieve en - organisatorische zelfstudie, in 1969 zijn professionele bestemming bij Gemeentelijke Dienst Maatschappelijke Zorg in Delft, waar hij plaatsvervangend directeur werd. Van 1966 tot 1994 speelde hij als raadslid en fractievoorzitter van het CDA (bloedgroep Anti Revolutionaire Partij) een nagenoeg ononderbroken hoofdrol in de Schiedamse en Rijnmondse politiek. Daarvan was het Plan voor de Binnenstad uit 1987 een van de zichtbare gevolgen. In 1995 werd hij, tot zijn eigen verbazing, voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam. Hij nam zich voor de faciliteiten van de vereniging te verbeteren en de verenigingsgeschiedenis in te gaan als de voorzitter van de historische l(nformatie) T(echnologie) en de extraverte Historische Vereniging. Toch debuteerde de informatieorganisator in 1999 met een heus boek. Een portret van een man die altijd een lange termijn doel heeft en zich daarom moeilijk laat verleiden tot korte termijn uitspraken. 355 Musis De voorzitter van de Historische Vereniging vindt Schiedam een stad met een goede oude historie die lang onder het stof heeft gelegen, maar de moeite waard is als bindend element voor oude en nieuwe Schiedammers. De stad heeft een sociaal zwak karakter wat een niet aflatende negatieve invloed heeft op de winkelstand en het draagvlak voor de restauratie van monu mentale of gezichtsbepalende panden en veel cultuuruitingen. Schiedam is inmiddels vanuit een eigen zelfstandige kern uit gegroeid tot een typische regiogemeente die ook nog eens als een soort aanleungemeente onder de rook van grote buurman Rotterdam is komen liggen. De invloed van die ontwikkeling is groot en voornamelijk positief geweest. De stad heeft er in ieder geval zijn traditionele minderwaardigheidsgevoelens door verloren. De isolatie van de bewoners van de jeneverstad met TERUG NAAR zijn economische monocultuur en zijn slechte imago is voorbij, omdat het werken grensoverschrijdend is geworden. Iedere dag gaan tienduizenden mensen de stad in en uit. Schiedammers werken in de buurgemeenten en de inwoners van de buurgemeenten werken in Schiedam. Een negatief gevolg van deze ontwikkeling is wel dat de Schiedamse onder nemers niet of nauwelijks meer in Schiedam wonen. Vooral zij zorgden voor het draagvlak voor de winkelstand, de monu mentenzorg en de cultuur. Siem Rosman vindt dat de balans van de ontwikkeling die hij schetst naar de positieve kant doorslaat, maar kan niet nalaten ook te waarschuwen. Als de regio gaat overheersen wordt het één grote koek die zijn smaak verliest, en verdwijnt de onderlinge samenhang. Er moeten in deze regio daarom zelfstandige kernen blijven. Alleen zo houdt de hele regio samenhang. Voor Siem Rosman zijn geschiedenis

Musis | 1999 | | pagina 355