Sinds zijn vertrek uit de gemeenteraad in 1994 acteert Siem Rosman op de achterste achtergrond van de plaatselijke politiek. Hij kan het natuurlijk ook niet helpen dat hij in Schiedam woont, de problemen kent, maatschappelijke functies bekleedt, iedereen kent die ook maar iets met de politiek te maken heeft, en thuis telefoon heeft. 357 Musis gaf de doorslag. Het was organisatorisch onmiddellijk raak. De Vereniging heeft een eigen onderkomen in het Hofje van Belois aan de Aleidastraat, de automatisering werd in 1995 voortvarend ter hand genomen en het proces van naar buiten keren begon. Maar het lezend lid werd ook schrijvend lid. Eerst artikelen in Scyedam, en daarna in 1999 zelfs een volwaardig en zeer leesbaar boek. Hij was van 1984 tot 1996 vice-voor- zitter geweest van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs te Kethel, naar zijn eigen zeggen een van de construc tiefste en prettigste besturen waar hij in zijn lange bestuurlijke loopbaan in gezeten heeft. Toen hem in 1998 werd gevraagd een boek te schrijven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, heeft hij dat gedaan, uit sympathie voor de school, maar toch ook omdat hij het een uitdaging vond. In zijn ambtelijke verleden had hij veel inventarisaties gemaakt van informatie stromen en hij vertrouwde erop dat dat hem voldoende gevoel voor systematiek en structuur had bij gebracht. Vanuit die inventariserende discipline is hij gaan werken. Hij heeft eerst een droge en feitelijke kroniek geschreven van alle gebeurte nissen uit de 75 schooljaren, daarna bij iedere gebeurtenis de bijbehorende informatie gezocht en dat alles tenslotte in de maatschappelijke context geplaatst. Zo kreeg het boek een aantal lagen en vertelt het daarvan. Nu het klaar is en zowel de schoolgemeenschap als de buitenwereld het positief hebben ontvangen als een goede en informatieve bijdrage aan de kennis van de geschiedenis van de School voor Christelijk Volksonderwijs in Kethel én het christelijk onderwijs in Schiedam, is Siem Rosman de koning te rijk. Het is niet waarschijnlijk dat dat ook betekent dat de schrijver Rosman de organisator Rosman onmiddellijk opvolgt, er moet eerst nog een karwei afgemaakt worden. Maar als zijn periode als voorzitter er in 2001 op zit, zal hij ongetwijfeld streven naar meer schrijf- en minder bestuurswerk. Dit onderwerp kwam langs en boeide hem, maar daarmee vindt hij zichzelf nog geen schrijver. Toch zou hij nog wel eens een boek willen schrijven. Hij is gefascineerd doorVrouwe Aleida, de stichteres van Schiedam, en door de associatieve manier, waarop Geert Mak in De Eeuw van mijn Vader met de geschiedenis om gaat. Een boek over de relatie tussen Aleida en Schiedam, op basis van de weinige en dan nog vaak afgeleide gegevens die beschikbaar zijn, kunnen we misschien nog ooit van hem verwachten. In de ban van de geschiedschrijving is hij zeker. Siem Rosman zal zich voorlopig echter nog met al zijn kracht en inventiviteit wijden aan de Historische Vereniging. Volgens hem gaat het belang van een actieve historische vereniging immers ver uit boven lezingen, excursies en artikelen voor de eigen leden, schildjes op fraai gerestaureerde panden en zelfs een website voor iedereen. Dat zijn slechts -belangrijke- mid delen om een hoger doel te bereiken. Rosman: 'de plaatselijke geschiedenis bindt mensen in een bepaalde geografische situatie en geeft ze het gereedschap om zich met 'hun' stad te identifi ceren; daarom is het de belangrijkste taak van iedere historische vereniging om de geschiedenis voor het voetlicht te brengen, en beschouw ik het als mijn opdracht om van de Schiedamse geschiedenis steeds minder een interne aangelegenheid van de vereniging te maken en steeds meer een van iedere burger, in Schiedam maar ook daarbuiten'. Het nu beschikbare instru mentarium om dat te bereiken is eigentijds en daarin heeft Siem Rosman een meer dan sturende voorzittershand gehad. In 1996 werd een werkgroep automatisering ingesteld, kocht de vereniging, met steun van de gemeente en hetVSB-Fonds een computer en werd door vrijwilligers begonnen met het inbrengen in een database van de enorme hoeveelheid fiches met historische gegevens die samen de Kroniek van Schiedam vormen. Inmiddels heeft de vereniging sinds 16 juli 1996 een

Musis | 1999 | | pagina 357