1 J a I ni a r Teunissen Tot het eind van dit jaar zijn in het Streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg in Vlaardingen oude kranten uit deze regio het onderwerp van de aantrekkelijke tentoonstelling '325 Jaar kranten uit het Streekmuseum'. Anderson legt, zoals zo vaak, de nadruk op de directe herkenbaarheid van bericht en tijdsbeeld, waarvoor hem een bijna onuitputtelijke verzameling van verzamelingen ten dienste staat. Zien wij oud burgemeester Heusdens met een sigaret in de krant; Jan Anderson heeft er de desbetreffende verpakking van Turmac- sigaretten bij. Het zijn juist die koppelingen van in museale kring - soms - triviaal geachte details, die een bezoek aan het-. Streekmuseum steeds boeiend maken. Want ook bij een onderwerp van mindere betekenis is het steeds weer verrassend wat Anderson, ter ondersteuning of verklaring nog méér uit de kast weet te halen. Jalmar Teunissen miste één detail; de mensen die deze kranten maakten. In de jaren vijftig en zestig verschenen er in Vlaardingen en Schiedam zo'n twaalf dagbladen en huis-en- huisbladen, die allen uitgebreidt berichtten over het dagelijks leven. Dat moest dus een drukte van belang zijn geweest. 2 361 Musis Schiedam in de jaren vijftig en zestig. Het was een vulkaan die constant nieuws en nog eens nieuws uitbraakte. Schokkende primeurs en onthullingen, schandalen en schandaaltjes, ze lagen hier toen nog gewoon voor het oprapen. En ook ontzettend interessante mensen moeten er hier bij honderden hebben rondgelopen. Wat rechtvaardigde immers anders die enorme hoeveelheid krantenpagina's die dagelijks over dit stadje werden volgeschreven? Schiedam: het nieuwsepicentrum van de Rijnmond. Een eindeloze stroom aan huis-aan- huisbladen, dagbladen, bijbladen en regiopagina's werd jarenlang door de brievenbussen naar binnen gepropt. Je had de Havenloods en het Nieuwe Stadsblad, het Rotterdamsch Nieuwsblad voor de wat burgerlijke Schiedammer. Socialisten zweerden bij het Vrije Volk, communisten hielden het weer op de Schiedampagina van de Waarheid. Katholieken zochten hun heil bij de Maasbode. En dan was er nog de Schiedammer, het bijblad van Het Parool; de Rotterdammer voor de gereformeerden. Hun redactiekantoren waren als een nieuwsnetwerk over heel het centrum verspreid, constant speurend naar weer een ontluisterend schandaal. Hoewel: nieuws in Schiedam? Aad Wagenaar, journalist van onder andere het Vrije Volk en het Rotterdamsch Nieuwsblad: 'In zo'n kleine stad als Schiedam gebeurde er eigenlijk hele maal niks'. Hans van der Sloot, illustra tor bij het Vrije Volk, later verslaggever van het Rotterdamsch Nieuwsblad: 'De duif die wel buitengewoon snel binnen was, dat was toch wel een nieuwtje'. Peter van den Boom, directeur van de Schiedamsche Gemeenschap van 1964 tot 1970: 'Het Rotterdamsch Nieuws blad moest later vier pagina's per dag in Schiedam vullen! Dan werd alles opgeklopt!'Waarom dan toch al die bladen? De verzuiling, het is een simpel antwoord: elke bloedgroep wilde z'n eigen krantje. Van den Boom zag ze elke ochtend aan zijn kantoor, een houten keet op de kop van de Plantage, voorbij trekken. De meute journalisten, op weg naar de dagelijkse persconferentie van de politiecommissaris. 'Zakkenrollen, dat was bijna een hoofdartikel voor de journalisten. Na afloop kwamen ze bij mij langs voor de koffie en de meisjes van de VW, zaten ze elkaar voorzichtig uit te horen over mogelijke artikelen. Ook mij, omdat ik als directeur van de Schiedamsche Gemeenschap met leuke dingen bezig was: heb je nog nieuws? Nou.dan zei ik, er is helemaal geen nieuws. Maar wat ik geleerd heb, ik was toen net dertig, is datje het nieuws moet leren herkennen. Ik zat dan wel eens met zo'n journahst te praten en dan ineens zei 'ie: da's nieuws! Stond er weer een verhaal in de krant. In de komkommertijd was het natuurlijk voor die kranten helemaal een ramp om die pagina's te vullen. We hadden een jeugduitwisseling met de partnersteden. Gingen die journalisten mee met zo'n dagtocht die ik had georganiseerd. Maar ja, wat moetje daarover schrijven? Dan kreeg je toch dat een van die deelnemers boontjes had gegeten en die bonen waren niet goed: dat kwam in de krant! Een heel stuk over de voeding die tijdens de jeugduitwisseling niet goed zou zijn geweest'. Ook Van der Sloot probeerde overal nieuws uit te peuren: 'Je had wekelijks het kantongerecht met een hele mooie perstafel. Zat je met vijf man naast elkaar je te vervelen, 's Morgens beginnen tot 's middags twee uur en dan had je zo'n acht zaken gehad. Maar je moest het bijwonen, want daar kon TOCH EEN LEUKE KRANTENSTAD co

Musis | 1999 | | pagina 361