Trudy van den Akker Wat brengt iemand ertoe om in de gemeenteraad een motie in te dienen die de uitstallingen in winkelgebieden zoveel mogelijk wil verbieden? Heel simpel: ergernis. Winkelen in Schiedam is, zeker als het druk is, bepaald geen genoegen. Overal struikel je over dozen, kisten, manden, borden, rekken en tafels; in het centrum zowel als elders in de stad. Even niet opletten op straat, kan vervelende gevolgen hebben. Extra lastig is het voor mensen met kinder- en wandelwagens, rolstoelgebruikers en visueel gehandicapten. Daarnaast zijn de uitstallingen ook ontsierend, terwijl er steeds vaker over kwaliteit gesproken wordt. 365 Musis ERGERNIS Dat het ook anders kan wordt duidelijk voor wie het centrum van Schiedam vergelijkt met die in 's-Hertogenbosch en Maastricht: Geen uitstallingen, hooguit hier en daar een mooie plant, goed verzorgde etalages, mooie puien en het ontbreken van ontsierende reclameborden. Met dat beeld voor ogen stelde de gemeente met ieders instemming in 1995 de Welstandsnota vast ivaarin richtlijnen opgenomen zijn voor onder andere luifels, reclame en rolluiken. Nadere voorschriften betreffende uitstallingen, die maximaal één meter uit de gevel mochten staan, kwamen iets later. Ook de handhaving zou worden geregeld, maar.en dat is een bijkomende ergernis van gelijke orde.dat is nooit gebeurd. Ondanks herhaalde vragen vanuit de raad, werd hiervan geen werk gemaakt. Steeds was het antwoord weer dat de uitvoering moeilijk te realiseren valt, er geen geld voor beschikbaar is en er geen mensen voor kunnen worden vrijgemaakt. Ook twee weken geleden werd in een commissievergadering een dergelijk antwoord gegeven. En dat maakte dat de maat voor mij vol is. Bij de begrotingsbehandeling heb ik een motie aangekondigd om de uitstallingen te verbieden en toe te zien op handhaving. Het voorstel werd door vrijwel de gehele commissie gesteund en ook de raad zag het belang ervan in ivant inmiddels is de motie aangenomen. Met de belangenverenigingen in het centrum is nu overeengekomen om voor het aanbreken van de tweede helft van het jaar 2000 de uitstallingen zoveel mogelijk te verbieden. Daarnaast zal er een lik-op-stuk-heleid worden gevoerd om een effectieve handhaving mogelijk te maken. Dit lijkt een straffe maatregel, maar dat ik niet alleen sta in mijn ergernis, blijkt uit het grote aantal positieve reacties. En deze betreffen lang niet alleen het plaatsen van borden en uitstallingen in de Hoogstraat. Ook bewoners van Noord klagen erover dat het lopen in de Hof van Spaland wordt bemoeilijkt door al die borden en uitstallingen en bewoners van de Nolenslaan vragen of de maatregel alsjeblieft ook kan gelden voor hun woon- en winkelstraat. Last but not least geven zelfs winkeliers uit het centrum aan dat ze blij zijn met het genomen besluit. Al die uitstallingen halen het niveau omlaag, is hun mening en zeker van degenen die veel aandacht aan hun etalage besteden. De opmerking van een lid van het centrummanagement dat niet alle winkeliers even bedreven zijn in het inrichten van hun etalage, gaat voor mij niet op. Ga maar 'ns in andere steden kijken, is mijn raad, of volg een etaleercursus. Kwaliteit, daar draait 't om in het belang van de stad en van de winkeliers zelf; behoud van de aanwezige koopkracht is hard nodig, anders raken we deze kwijt aan andere steden. De concurrentie is groot en wie zich het aantrekkelijkst weet te presenteren krijgt de aandacht van de consument. En aantrekkelijk zal niemand die uitstallingen en reclameborden noemen.

Musis | 1999 | | pagina 365