STADSDEBAT 'k Was uitgenodigd voorzon 'Stadsdebat', daar is zowat geen mens voor warm te krijgen. Zelf ben ik meer voor luisteren en zwijgen, Maar 'k dacht; Vooruit, ik zie wel hoe of wat. Ik vind een min of meer geëffend pad: Een man of twaalf, die op hun stokpaard stijgen. Een juf die niet met strafwerk hoeft te dreigen, Dan heb je 't wel zo ongeveer gehad. De tijd is krap-, de zaal is ruimbemeten, 't dehat is oeverloos. Ik zeg niet veel: m'n stem is dun, m'n woord is ijl, m'n raad onnut. Maar och, ik heb erbij gezeten. Wat blijft is poëzie die - substantieel En minder vluchtig - sporen achterlaat. Aat Bolaff Musis 366 CL. cc O Q h- Uj 3: C3 Q Cc Voorwaarde voor het behoud van de eigenheid van Vlaardingen is kleinschalig denken en handelen, dat past in de dorpse mentaliteit van de stad, schrijven de opstellers van de 'Stadsvisie Vlaardingen' in de zopas gepresenteerde koers voor de stad tussen de jaren 2000 en 2020. Het is een uitgangspunt dat in verschillende bewoordingen en op verschillende plaatsen in het stuk aan de orde komt; Vlaardingen wil als stad van nu, terug naar het dorp van weleer. Het is een uitzonderlijke benadering. Want het kiezen voor het dorp betekent immers ook; kiezen voor het isolement en voor het bewust afwijzen van de ontwikkeling die zo veelvuldig wordt bepleit in de stadsvisies van andere gemeenten. Die dwarse benadering geeft dat mag direct worden vastgesteld - de Vlaardingse stadsvisie iets eigens. Want ontegenzeggelijk is de Vlaardingse stadsvisie anders gestemd dan zo menig elders geproduceerd beleidsstuk waarin de hand van de senior-consultant (voer de naam van de stad in, gevolgd door het aantal inwoners en het gemiddelde inkomen, kies in het hoofdmenu het aantal pagina's en druk op enter) beter herkenbaar is dan die van bevolking en bestuur. Maar.is de Vlaardingse stadsvisie daarmee ook beter, gedurfder en getuigt ze van meer realiteitszin in het schetsen van de toekomst die Vlaardingen voor ogen staat. "Vlaardingen kruipt uit haar schulp', is de titel boven hoofdstuk acht van de Vlaardingse stadsvisie, met de nogal dreigend klinkende ondertitel: 'Een eigen gezicht in een zich opdringende omgeving'. Aan het eind van de pagina volgt de verklaring;'Duidelijk is geworden dat de Vlaardinger gehecht is aan de specifieke dorpse kant van de stad. Waar de regionale ontwikkeling vraagt om grote gebaren, ontwikkeling en

Musis | 1999 | | pagina 366