i VLAARDINGERS OVER VLAARDINGEN EEN WANDELING DOOR HET DORP 371 Musis Door z'n uitvoering alleen al is het boekje Vlaardingers overVlaardingen al gelijk een collectors item. Dat heeft 't gemeen met vergelijkbare gelegenheidsuitgaven zoals indertijd het boekje 'Opoe Herfst'. Leuk vormgegeven en vertederend door de keuze van onderwerp en spontaniteit. Want waar lees je anders toch over de straatverkopers in Vlaardingen tussen 1920 en 1930 met de reclamekar van BV Wennix Bleekpoeder als kinderlijk hoogtepunt waarbij gezongen werd 'Oh juffrouw Krakepit, wat zijn jouw kleren wit jij bleekt met Wennix, mens dat zie ik aan je goed Ik neem ook strakkies, die blauwe pakkies alleen met Wennix bleek je, zo je bleken moet. Of waar kom je een uitspraak tegen als;'Er zijn nu veel kinderen met onbegrijpelijke problemen en ouders vol desinteresse en de cent is niet meer. De jeugd van nu is verslaafd aan drank en drugs, aan de McDonald's, aan stille tochten, als gevolg van zinloos of zinvol geweld en aan de uiterst populaire GSM-zaktelefoon'. Meer pretenties dan gewoon leuk en mooi zijn heeft het boekje niet. De uitgave is het resultaat van twee creatieve wedstrijden die onderdeel waren van het stadsdebat 'Vlaardingers over morgen' De uitdagingen waren om terug te gaan in de tijd, om stil te staan bij het leven van vandaag of te dromen over de toekomst en om een Vlaardingse ansichtkaart te ontwerpen. De mooiste resultaten van beide wedstrijden vormen samen het boekje. De ansichtkaarten zijn als stroken in het omslag opge nomen. Ze losscheuren en verzenden zou echter zonde zijn. Als compleet werkje houdt het boekje namelijk z'n waarde en bovendien vormen alle onderdeeltjes, de gebloemde omslag met het uitgespaarde venster, de stroken kaarten en de illustraties in het boekje zelf een geheel. Voor wie nog niet weet hoe Vlaardingers over hun eigen stad denken (Levi Weemoedt en Cornells Pons vanzelfsprekend uitgesloten), krijgt hierbij een aardig beeld van de levende sentimenten en verknochtheid aan de stad. Als document is het vooral het bewaren waard vanwege de eenheid in vorm f| en inhoud. Vlaardingers over Vlaardingen is verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs 9,95 Vlaardingen kiest voor het dorp is ongeveer de strekking van de stadsvisie. Regelmatig wordt in dit stuk gesproken over een fijnmazige geschiedenis, wat dit begrip ook moge betekenen. Het Historisch Jaarboek Vlaardingen 1999 heeft de verdienste dat in de uitgave van 1999 ruim aandacht wordt besteed aan een klein boekje van de hand van de stadsgeneesheer A.W van Meegen (1810-1896).Van Meegen beschrijft hierin het Vlaardingen waarin hij woonde en werkte. De tekst van het handschrift van Van Meegen is integraal opgenomen. Dit geschrift is daarmee binnen ieders bereik gebracht. Eika Verloop voorzag dit manuscript van uitgebreide en minutieuze annotaties. Bij elke bijzonderheid, geeft Verloop een verklaring, waardoor het verhaal wordt aangevuld met die gegevens die voor een in historie en visserij geïnteresseerde in de negentiende eeuw vanzelfsprekend waren, zoals bijvoorbeeld het fenomeen van de torenkijkers die bij aanvang van het visserijseizoen de wacht hielden op de toren om zodoende de eerste binnenkomende haringjager te kunnen signaleren. Voorafgaand aan de tekst van Vermeend is bovendien een hoofdstuk opgenomen dat uitgebreid ingaat op de gezondheids- en armenzorg in Vlaardingen. ZeerVlaardings is ook het hoofdstuk Samen op weg van Wim Kalmijn. Hierin wordt het proces van toenadering beschreven tussen de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde kerk in het perspectief van een beoogde kerkvereniging in de niet al te verre toekomst. Vanzelfsprekend wordt het Historisch Jaarboek gecompleteerd met de kronieken van 1948 en 1998 en de jaarverslagen van diensten en organisaties op het gebied van stads- en visserijgeschiedenis en archeologie. Het Historisch Jaarboek is een uitgave van de Historische Vereniging Vlaardingen en is verkrijgbaar bij de Historische Verenging, het Gemeentearchief en de boekhandel. Prijs 35,-

Musis | 1999 | | pagina 371