KANTOOR: „SCHIEDAM VOORUIT E/A/AAPLEIN 82 Musis 10 1900 te lezen: "Maakt industrie en handel bekend. Wat Schiedam is en geven kan, door woord en geschrift, door kaarten en brochures, door circulaires en advertenties, door platte grond en lijst van te koop of te huur staande gebouwen en terreinen. Het is niet genoeg, dat wij Schiedammers dit weten, deze wetenschap moet naar buiten. Industrie en handel zoeken steeds naar gelegenheid hun vleugels verder uit te slaan.". Het betreffende ingezonden stuk was van de hand van Louis L. van Emden. Een reactie bleef niet uit. Al op maandag 9 april 1900 werd een vergadering belegd, waarin 21 Schie dammers - waaronder Louis L. van Emden, M.C.M. de Groot, A. Cool, Herman J.Jansen en Arnold Zoetmulder - een commissie samenstelden. Die commissie zou de oprichting van een vereniging die de gemeente economisch gezien weer nieuw leven in moest blazen, voorbereiden. Zij achtte de taak van de vereniging zo moeilijk en omvangrijk, dat slechts door een 'bekwaam en ijverig' directeur de zaak kon slagen. Wilde men zo iemand vinden, dan moest daar natuurlijk een riante vergoeding tegenover staan. De commissie dacht aan 'bijv. f 2000 's jaars'. Tevens nodigde de commissie Schiedammers uit, aanwezig te zijn tijdens een grote vergadering op 4 mei 1900 in 'Musis Sacrum', waar de ontwerp statuten zouden worden behandeld, vragen zouden worden beantwoord en een definitief bestuur zou worden gekozen. "Of deze poging met goeden uitslag zal worden bekroond? De geschiedenis van velerlei pogingen om Schiedamsche toestanden te verbeteren, doet ons wel eens twijfelen.". Maar gelukkig was de commissie positief:tegenspoed leidt bij niet geheel verslapte personen en volken vaak tot een uiterste krachtsinspanning en tot nieuw leven. Moge dit ook voor onze gemeente zijn weggelegd!" Dat was zeker de hoop van de oprich ters. Want die hadden er stuk voor stuk belang bij, dat het beter, zo niet goed ging met het kwijnend Schiedam. Louis L. van Emden was in 1894 een sigaren- drogerij aan de Lange Haven 39 begon nen. Later legde hij zich ook op de productie van sigaren toe. M.C.M. de Groot behoeft nauwelijks enige toe lichting. Als commissionair in gedistil leerd, raadslid en voorzitter van bijna talloze verenigingenen coöperaties was hij een moeilijk te passeren man binnen het Schiedamse. Ook brander en make laar in koloniale waren, koffie en suiker A. Cool was geen onbekende in Schie dam. In 1900 was hij een der regenten van het Weeshuis der Hervormden, later had hij zitting in de Kamer van Koop handel en Fabrieken en de gemeente raad. Verder vervulde hij nog het secre tariaat voor de regenten van het Hofje van Belois en was hij patroon van de Kamer van Arbeid voor de alcohol industrie. Herman J. Jansen was in 1897 secretaris van de Vereeniging ter verbetering in den toestand van den moutwijnhandel (pas later zou de Brandersbond worden opgericht, waarvan hij voorzitter was). Later vervulde hij functies binnen de Kamer van Koophandel en was hij mede oprichter van de Schiedamse afdeling van de Maatschapij voor Handel en Nijverheid. Ook hij kwam voort uit de kringen van branders-distillateurs.Vanuit zijn rooms-katholieke achtergrond was hij sterk betrokken bij het verenigingsleven op dat gebied. Dat en zijn betrokkenheid met de ideeën van De Groot deed hem voortdurend schipperen tussen het Scylla en Charybdis van sociale kwestie en kapitalistisch ondernemerschap. De naam van de door hem tijdens de eerste wereldoorlog opgerichte glasfabriek "Uit Tegenwerking Opgericht", verried deze dubbele instelling. Arnold Zoetmulder was distillateur en consulair agent voor het Duitse Rijk. Daarnaast vervulde hij nog ideële functies. Er was grote belangstelling voor de bovengenoemde vergadering, want de grote zaal van 'Musis' zat afgeladen vol.

Musis | 2000 | | pagina 10