UI hi "HlIS Jpj verf-behang-woondecoraties-lijstenmakerij-kunst Van Loenen, al 60 jaar een begrip, laat u in een unieke presentatie van steeds nieuwe etsen, lithos en tekeningen zien hoe mooi Schiedam in werkelijkheid is. Decokay van Loenen, mooi thuis in huis Musis 12 weten dat het meer kost dan Hfl. 3.900,= en driejaar werk om een stad uit "haar diepste verval" op te heffen. Ook Loef de Meijer zendt een adres aan de gemeenteraad, waarin hij de bezwaren van de leden nog eens kort samenvat en in scherpe bewoordingen pleit voor het verlenen van de subsidie. Op dezelfde dag dat het adres van Loef de Meijer in de Schiedamsche Courant verscheen, vergaderde de gemeenteraad over de subsidieaanvraag. De raad vindt het vooralsnog onverstandig om deze af te wijzen. Het argument van B. en W! is nog steeds, dat de subsidie alleen was bedoeld om de vereniging aan een startkapitaal te helpen. Nu moeten de leden de rest maar doen. En daar zat'em nu net het probleem, want het ledental van 'Schiedam Vooruit' was terug gelopen. Burgemeester en Wethouders konden alleen maar concluderen, dat de belangstelling terugliep. Toch werd de subsidie verleend na heftige discussie - met 14 tegen 5 stemmen. Het ledental bleef trouwens gestaag verminderen. Waren er op 31 december nog 476 leden geteld, in april 1905 waren het er nog slechts 259. Dus gold ten aanzien van de subsidieaanvraag voor B. en W hetzelfde als in 1903, met dat verschil, dat ze voorstelden de subsidie te verlagen tot Hfl. 1.000, In 1906 ging het zelfs de voorstanders van 'Schiedam Vooruit' irriteren. Het raadslid Gouka - inmiddels voorzitter van 'Schiedam Vooruit' - vond het pijnlijk worden, dat de vereniging inmiddels al voor de vierde keer onderwerp van gesprek was. Nog vervelender vond hij het, dat ze bij de raad moest bedelen om kapitaal. Maar die Hfl. 1.000,= zou zeker de doodssteek voor de vereniging zijn. Dus moest het volledige bedrag toegekend worden. Loopuyt wilde zelfs het oorspronkelijke subsidiebedrag verhogen. Maar dat ging de raad te ver. Veertien stemmen beslisten wederom in het voordeel van 'Schiedam Vooruit'. In 1906 adviseren B. enW. opnieuw dat de subsidie verlaagd dient te worden. "Nu de subsidie zes jaren is verleend komt het ons voldoende voor.". De raad is echter onvermurwbaar. Burgemeester en Wethouders waren het gesteggel intussen zat. In augustus 1907 adviseren ze positief en wordt bij acclamatie besloten, de volle subsidie te verlenen. Ook bij het bestuur van 'Schiedam Vooruit' vermindert de strijdlust. De ledenvergaderingen worden al jaren slecht bezocht. "Maar wie het vereenigingsleven in Schiedam wat meer van nabij kent", merkte de redactie van de Schiedamsche Courant op, "weet dat de vergaderingen gewoonlijk worden bezocht door de helft van het besuur en een paar leden, die daar voor honderden leden besluiten komen nemen, die dikwijls van zeer verstrekkenden aard zijn.". En dat bleek maar weer, want in een vergadering op woensdag 5 augustus 1908 werd voor de eerste keer een voorstel tot ontbinding van de vereni ging gedaan. Het ledental was gedaald tot 206. De vereniging had 1907 afgesloten met een negatief saldo en de inkomsten bleven dalen. Maar er waren te weinig leden aanwezig om tot liquidatie over te gaan. Dus wordt besloten, het nog één keer te proberen. Er wordt een propagandacommissie samengesteld om leden te werven. Die propagandacommissie heeft niet het resultaat gehad, dat het bestuur ervan verwachtte. De commissie was te klein en te weinig daadkrachtig. De Groot blijft nuchter: de enige manier om de vereniging te behouden, is meer leden zien te werven, of structureel een hogere bijdrage van de gemeente te ontvangen. Maar Gouka acht beide opties moeilijk haalbaar. Loef de Meijer begrijpt nog steeds niet, waarom er zoveel tegenstand op het pad van 'Schiedam Vooruit' ligt. De gemeente zou toch moeten inzien, dat uiteindelijk de subsidie in geen verhouding staat tot de extra inkomsten, die de gemeente heeft door het opereren van de vereniging. Een dag later worden knopen doorgehakt. In ieder geval voor wat betreft Loef de Meijer, die in principe per 1 december zijn ontslag krijgt. Bovendien zal het bestuur met B. en W. in onderhandeling gaan over een eventuele overname door de gemeente. Hiervoor zijn burgemeester en wethou ders niet ongevoelig. In een missive aan de raad stellen zij voor, de subsidie over 1908 en 1909 alsnog toe te kennen. Echter met als voorwaarde, dat in het 'proefjaar' 1909 zal worden onderzocht, of de vereniging niet als agent voor het Gemeentelijk Grondbedrijf kan optre den. Hiertoe zal de voorzitter van 'SchiedamVooruit' als secretaris zitting I 'Mp| "Sintemaartensdijk" Schiedam Korenbeurs Korte Haven en Dam, 48 x 14 cm Prijs losse ets f 250,-, oplage 100 stuks Dam 37-45, Schiedam Telefoon 010-4266192, Fax 010-4261181

Musis | 2000 | | pagina 12