I - "mÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊË 13 Musis nemen in de commissie voor het Grondbedrijf en zal een gedelegeerd lid uit de raad of het college aan de vereniging worden toegevoegd. Zodoende zou er voldoende verband zijn tussen de gemeente en de vereniging om een subsidie te rechtvaardigen. De raad gaat daarmee vooralsnog akkoord. Loef de Meijers baan is voor een jaar veilig gesteld. In 1910 valt echter het doek definitief. Op 5 januari van dat jaar adviseert het college negatief ten aanzien vaan een subsidieverzoek groot Hfl. 2.000,=. En nu is in de raad de omslag volledig: 15 leden stemmen tegen de subsidie en slechts 3 voor, "zoodat zeer spoedig de vereeniging 'Schiedam Vooruit' tot het verleden zal behooren." Overigens niet zonder slag of stoot. Want er werd fel gediscussieerd over de aanvraag. En niet iedereen was het eens met het standpunt van het college, dat waar een boom niet genoeg vruchten droeg, deze omgehakt diende te worden. Piet de Bruin deed er nog een schepje bovenop: 'Schiedam Vooruit' had alleen maar bijgedragen tot verslechtering van de toestanden. Want de industrieën die aangetrokken waren, betaalden hun arbeiders niet eens voldoende om belasting te kunnen betalen. Terwijl er meer scholen moesten worden ingericht om hun kinderen te onderwijzen; meer ambtenaren van politie moesten worden aangesteld - alle kosten die op de gemeente- financiën drukken.". En aangezien 'Schiedam Vooruit' een dood lichaam is, ziet De Bruin niet in waarom de gemeente subsidie zou moeten verlenen, wanneer de directe belanghebbenden niet eens voldoende zijn geïnteresseerd in de vereniging. De Bruins eindoordeel is onverbiddelijk: "Zal de gemeente een faillieten boedel overnemen?". In Schiedam is altijd het particulier initiatief gehuldigd, stelt De Bruin. Maar als de leden er geen belangstelling en centen voor over hebben, dan ziet hij niet in waarom de gemeente een failliete boedel van werkgevers moet steunen. Dat wordt door het raadslid Wittkampf gezien als pure 'rooie' propaganda, maar noch hij, noch de twee andere tegenstemmers, kunnen voldoende overtuigende argumenten vinden om de subsidie-aanvraag gesteund te zien door een meerderheid. Op 25 januari 1910 wordt dan in een algemene vergadering besloten tot liquidatie van de vereniging. Loef de Meijer wordt eervol ontslagen, nadat men hem uitvoerig heeft bedankt voor zijn grote inzet. De voorzitter hoopt, dat hij spoedig een andere betrekking, met een aangename werkkring zal vinden. Als de liquidatie balans is opgemaakt, verzoekt de vereniging nog een laatste maal om een bijdrage van Hfl. 995,22 om het negatieve boeksaldo weg te werken. Die bijdrage wordt in juni 1910 verleend, op voorwaarde, dat de eindrekening zal worden toegezonden. Het doek voor 'Schiedam Vooruit' is definitief gevallen. Het enige dat nog overblijft is een korte herinnering in 1925, wanneer de 'algemeen bekende en geachte' Loef de Meyer, inmiddels woonachtig op de hoek Vismarkt-Lange Haven, zijn zeventigste veijaardag viert. 'Schiedam Vooruit' heeft zijn naam voor altijd in de annalen gebeiteld. Want volgens de Nieuwe Schiedamsche Courant was de vereniging er schitterend in geslaagd Schiedam op industrieel gebied te verheffen. En dat valt uiteindelijk wel mee. Niet dat de vereniging geen enkel succes geboekt heeft. Haar grootste verdienste is wel geweest, dat uit haar gelederen een commissie werd gerekruteerd, die de mogelijkheden moest onderzoeken om te komen tot verbetering van de huisvestingsituatie van arbeiders. M.C.M. de Groot speelde in deze commissie opnieuw een hoofdrol, naast Theophile Jozef Hendrik Mouwens een rooms-katholiek leraar - en Herman Jansen. De in 1902 van kracht wordende Woningwet bood kennelijk voldoende mogelijkheden, want al een jaar later werd de Vereeniging 'Volkshuisvesting' opgericht. Met in het bestuur nauwelijks verwonderlijk De Groot als voorzitter, Mouwens als secretaris en Herman Jansen als penningmeester. 'Volkshuisvesting' realiseerde tot in de jaren twintig van de 'vorige' eeuw een kleine duizend arbeiderswoningen in Schiedam.Terwijl het eerste project van 'Volkshuisvesting' als monument door de stad omarmd wordt, blijken de later gebouwde woningen niet in alle gevallen bestand tegen de sloopgeest. Maar dat is weer een ander verhaal. jj| i Het grootste succes waaraan Schiedam Vooruit bijdroegde vestiging van Gusto in Schiedam

Musis | 2000 | | pagina 13