De gemiddelde tijd die de doorsnee Schiedammer en Bert van Kan Vlaardinger er over zal doen om van huis naar de wekelijkse boodschappenplek te komen. Met de auto, of met de fiets of lopend of met de tram. Des te verwonderlijker is het dat je zo zelden Waterweg stedelingen aantreft in de cultuurpaleizen van grote buurstad Rotterdam, waar het aanbod aan muziek, film en tentoonstelling zo omvangrijk en hoogstaand is dat alleen regionale deelname eraan het peil op het gewenste niveau kan houden. Terwijl het zowel met de metro als met de auto toch ook maar 17 minuten duurt om van uw huis naar De Doelen te komen. Kortom, er ligt een weg voor u open als het om cultuur gaat. Bert van Kan bewandelt 'm regelmatig en musisch aangelegd als hij is maakt hij ons in de tempi- aanduidingen waarop Gergiev zijn publiek bespeelt, deelgenoot van persoonlijke overwegingen. Daarin probeert hij de behoefte aan cultuur te verklaren vanuit de 3 historische betekenis van de stad en de actualiteit. cn 3 15 Musis VALERY GERGIEV OP 17 MINUTEN iere 'wezen' van Schiedam te maken ALLEGRO Of het nu komt omdat ik eerder noten kon lezen dan gewone letters weet ik niet, maar er heeft altijd al 'muziek' in mij gezeten. De mate waarin die ook naar buiten is gekomen verschilt natuurlijk wel naar gelang mijn reeds doorlopen levensfasen, maar in mij zit nog genoeg muziek. En ik ben de enige niet. De stad is vol met mensen met hun geschiedenissen, hun muzikaliteit en hun creatieve invallen er wellicht meer verloren dan 'huizen' wanneer volgend jaar die halve straat wordt gesloopt? Maar als al die fragmenten, levens en potenties samen betekenis hebben in het 'hier en nu', waarom is Schiedam dan geen bruisende stad vol levenslust en uitstraling? Con brille? ANDANTE Het zou kunnen dat het iets met het

Musis | 2000 | | pagina 15