Musis 16 heeft, want feit is wel dat de inwoners ervan merkbare moeite hebben om de relatie te leggen tussen de groeipotentie van de stad en die van henzelf. En hoe het komt dat we nadrukkelijk het "grootstedelijk lijden" als lokale identiteit promoten, moet ook maar eens wetenschappelijk onderzocht worden. Er zijn toch aanleidingen genoeg om 'stedelijk lijden' als zelden optredend fenomeen juist in Schiedam te lokaliseren: Oud-stadsgenote Liduina wordt nu internationaal gelanceerd. Inclusief roesmiddelen die bij gebruik op langere termijn het geheugen aantasten. Een stedelijk genealogisch onderzoek zou wel eens als resultaat kunnen hebben dat er in deze stad nog steeds méér aan haar verwante chromosomen voorkomen dan we gewoonlijk aannemen. De lethargie van veel Schiedammers zou er meteen door verklaard zijn. Het zal nog wel even duren voordat we een nieuwe krachtige gemeentesecretaris hebben. Daar lijdt niet alleen het stadskantoor onder, ook de burger draagt de last van een slecht management. Het feit dat iemand te lang door kan gaan met iets te tillen dat zijn draagvermogen te boven gaat alsmede het feit dat het na de dwarslaesie vervolgens maanden duurt voordat er een oplossing komt, maken dat de Schiedamse vacature nu wel bij alle 548 gemeentesecretarissen in Nederland bekend is. Alleen niet in positieve zin. Kortom, de besten zullen niet solliciteren. Schiedam wordt nu nationaal ruimhartig erkend, geëtiketteerd, zeg maar gesponsord als middelgrote stad met grote stedelijke problemen en dat allemaal dankzij een regeringsrapport dat zo vernietigend was dat medelijden gerechtvaardigd was. Maar het heeft gewerkt. Je kunt natuurlijk vervolgens 168 willekeurige mensen uit de stad voor Radio Schiedam vragen wat ze met een miljoen voor de stad zouden doen. Maar zou het niet het beste zijn om baron van Munchhaussen als gevolmachtigd regeringswaarnemer te vragen een demonstratie te geven, hoe jezelf uit een moeras te trekken? LEGATO MA NON TROPPO. De komende tien jaar ligt de openbare ruimte van met name de binnenstad open door infrastructurele werken en bouwprojecten die vooral voor van buiten de stad komende nieuwe Schiedammers zullen zorgen. Dat zal de lokale koopkracht en het bestedingspatroon verhogen. Nu ligt dat vijfentwintig procent onder het landelijke gemiddelde als het om aantrekkelijke binnensteden gaat. Alle winst blijft dus verhes en gaat ten koste van de stedehng die van zijn eigen leefomgeving onthecht wordt. De stadsbeleving wordt in het geheel steeds oppervlakkiger door de middelmatige op consumptie gerichte architectuur. Loop in de slipstream van de Keizer eens over de Hoogstraat en neem waar. Kijk zowel naar de mensen als naar de winkels als naar de panden als naar de reclames. En kijk uit. Burgemeester en wethouders zijn slechts roependen in de woestijn, de tijd dat het heren van stand waren ligt ver achter ons. Inplaats daarvan kennen zij ootmoedig hun (stand)plaats. Ze haasten zich om de sandalen van Jan-de- Verlosser-des-Bouvrie te ontgespen, om maar even in Bijbelse beeldspraak te blijven. Deze houding is geen verstand houding en heeft slechts het neerbuigende als voornaamste kenmerk. Maar wie in het stof knielt ziet niet wat er voor hem ligt, alle zelfanalyses ten spijt. doch slechts doorheen reizen. En als je er dan stil wilt bhjven staan en verblijven, dan is er geen herberg in de stad. Meer signalen behoeft een reiziger of bezoeker niet te hebben, zijn onderbewustzijn roept hem toe geen energie meer te besteden op die plek en dus door te rijden, alle zintuigen sluiten zich af voor de omgeving, waarnemen hoeft niet meer. En zo werd Schiedam een plek die niet gezien wordt. Een plaats waar lijdelijkheid bevorderd wordt en waar het tijdelijke en het voorbijgaande worden benadrukt. Geen wonder dat 'ontsnappen' de vanuit stad gegeven opdracht lijkt. 'Vluchten' zou je negatief denkend, kunnen zeggen. Het zoekende, het zich permanent gewond voelen en te zwak om de versterkende middelen te laten staan, komt vanuit dat gedeelte van de stadsaard. "Op weg gaan" zou een positieve uitleg kunnen zijn. Want het leven is positief. Alleen het resultaat blijft gehjk. Deze benadering heeft te maken met het wel voor gezien houden, het onderscheid weten te maken tussen armoedig, doorsnee, matig en wel aardig. Met het ieder-voor-zich, veel aandacht voor triviale zaken, gebrek aan interesse voor het blijvende, onrust en ontevredenheid. Het maakt- me-niet-uit-hoe-het-er-uit- ziet-want-ik-ben-toch-binnenkort-weg denken en handelen komt uit die hoek. Ik begrijp nu beter waarom Schiedam binnenkort een metro heeft. CODA. Het openbaar vervoer geeft een uitstekende verbinding met De Doelen, waarValery Gergiev's concerten een onschadelijke vorm van ontsnappen zijn. Zeker voor mij, want er zit muziek in mij en dat schept een band. Snelheid is overigens geboden. Als niet binnen een jaar veel meer Waterweg-stedelingen de weg naar concertgebouw De Doelen weten te vinden, is het wereldberoemde fenomeen vetrokken. Italo Calvino's boek "de verborgen steden" vormt het thema voor de manier waarop "Rotterdam: Culturele hoofdstad van Europa" wordt gevierd in het jaar 2001. Dan moet blijken of het mogelijk is om "de stad" zelf tot een theater te maken: een bruisende stad vol levenslust en uitstraling. Ik stel voor dat we in Schiedam goed kijken hoe de hele stad cultuur kan worden en ons erin mede-onderdompelen. DeVSB (Verzamelde Schiedamse Burgers) moeten daarna het initiatief nemen. Con Brille! Een mooi voornemen voor een nieuwjaar. D.C. Al MODERATO. En zo kom ik op de onherberg(zaam)- heid van de stad; een omgeving waar reizigers niet bij stil willen staan

Musis | 2000 | | pagina 16