Jalmar Teunissen 19 Musis VH Bie niet voor ons is, is mm B tegen ons' ■■I Wil de Schiedamse Popprijs serieus genomen W worden, of niet? Wie denkt datje er in de Schiedamse Popprijs kunt komen met alleen een gitaar, drums en bas, die heeft het goed mis. Een extra sok bijvoorbeeld is altijd handig, daar kan Snowball over mee praten. Snowball deed mee aan de eerste editie van de Schiedamse Popprijs, in 1997, en al direct nadat de tonen van het openingsnummer Three balls of Snow waren weggestorven, kreeg zanger Dennis Knopper een lelijke stroomstoot te verduren. Oorzaak: de zangmicrofoon die onder hoogspanning stond. 'Doe er maar een sok omheen. Helpt echt', schreeuwde een juryhd.Verbaasd en ongelovig trok de zanger zijn sok uit en volgde het advies op: 'Verdomd, het werkt!' Schiedam heeft er met de Schiedamse Popprijs een traditie bij gekregen. Januari volgend jaar starten de voorrondes van de vierde editie. Bezoekers krijgen in een paar weken tijd een mooi overzicht van de Waterwegbands: funk, blues, rock, punk en metal, gespeeld door jongetjes van veertien of oude mannen van over de veertig. Beginnende bands die met veel enthousiasme rammelende popnummers spelen, tot en met semiprofessionele formaties die even snel een optredentje meepikken in Schiedam. Soms val je van de ene verbazing in de andere. Zoals met die jongen vorig jaar, die gestoken in een zwartleren broek en witte blouse griezelig echt Jim Morrison benaderde, daarbij begeleid door iemand die zo een zoon van Ray Manzarek had kunnen zijn, de toetsenist van The Doors. Hetzelfde haar, dezelfde bril, dezelfde hoofschuddende bewegingen. Of de zangeres van IMP die met haar door merg en been gaande gekrijs het hele Podium aan zich bond. Bezorgd vroeg een bewonderaar zich af of ze de volgende ochtend nog wel in staat zou zijn een halfje wit bij de bakker te bestellen. IMP won trouwens de finale, haar stem hield stand, ondanks het enorme gegil. Wat zijn de ervaringen van de bands zelf? Praatje met de deelnemers van de Schiedamse Popprijs, dan hoor je verschillende verhalen. Zo vonden verscheidene bands het belachelijk dat ze voor deelname een auditie moesten doen, terwijl de jury vanachter het tafeltje kritisch toekeek.Vernederend en idioot. Een demotape zou toch voldoende moeten zijn? Andere bands zaten daar niet zo mee, een auditie hoort nu eenmaal bij een wedstrijd, en daar moetje niet kinderachtig over doen. Daarnaast werd er gemopperd over het slechte geluid tijdens de Popprijs. De zang die niet doorkwam, de verkeerde afsteking wanneer er een metalband aan de beurt was. En er is kritiek op de jury. Behalve van de winnaars. Natuurlijk heeft de jury het heel moeilijk, uiteraard. Je zal maar jurylid zijn, naar rap moeten luisteren en daarna een nederrockband voor je kiezen krijgen. Dat is toch niet te doen. Neemt de jury misschien soms daarom onbegrijpelijke beslissingen? Een voorbeeld: de zeer talentvolle Vlaardingse band Limah. Jongens van vijftien, zestien jaar die met hun zelfgeschreven songs de sterren van de hemel speelden en vorig jaar niet eens door de voorronde kwamen. Op z'n minst vreemd te noemen. In het Rotterdamse Nighttown werd het vijftal wel op hun waarde geschat: tot twee keer toe won deze Vlaardingse band de Kunstbende van ZuidHolland, een wedstrijd voor jong talent. In Utrecht, waar in muziekcentrum Vredenburg de landelijke finale werd georganiseerd, ging Limah uiteindelijk naar huis met de derde prijs. Of Neptune Blue die vorig sneuvelde in de halve finales, maar met afstand de beste band van de avond was. En dan is het onverteerbaar dat een andere band die zich staande houdt met voornamelijk covers, wel doorgaat naar de volgende ronde. Sowieso kun je je afvragen of coverbands wel thuishoren in de Schiedamse Popprijs. Maar goed, dat is voer voor de recensenten. Recensenten trouwens kunnen de Schiedamse Popprijs maar beter mijden, tenzij ze alleen maar schrijven dat het allemaal hosanna was en het publiek op de tafels stond te springen. Schrijf je echter een kritisch stuk, bergje dan maar voor de woede van organisator Dick Makelaar. 'Wie met voor ons is, is tegen ons', spreekt dan uit zijn blik. En dat is jammer. De Schiedamse Popprijs verdient een serieuze beoordeling in de pers, compleet met kritische recensies. Of wil Makelaar dat de kranten alleen volstaan met een foto van de winnaar en een nagebeld stuk?

Musis | 2000 | | pagina 19