mZOUDEN Di SCHIEDAMMERS NA EEN NIEUW MUSEUM BELEID NIET OP DE mm NAAR BOIJMANS SPRINGEN? Kor Kegel Het initiatief van import-Schiedammer Jos Feijtel om met enige regelmaat oude en nieuwe stadsbewoners van gedachten te doen wisselen over de toekomst van Schiedam, had alles te maken met een opvallend cultuurverschil. Kort door de bocht kwam het erop neer, dat nieuwe Schiedammers hogere verwachtingen hadden dan de 'gezandstraalde' Schiedammers. De nieuwkomers kwamen in een stad die groot genoeg leek voor een eigen (gloednieuw) theater, eigen musea, een ruim bemeten horeca en recreatief groen op wandelafstand. De gezandstraalde Schiedammers waren nuchterder. Wilde je naar de bioscoop, dan sprong je op de tram en ging je naar Rotterdam. Wilde je naar een museum? Boijmans Van Beuningen was nabij en vaak verleidelijker dan het Stedelijk Museum Schiedam. Wilde je wandelen Dan was de Vlaardingse Broekpolder afwisselender dan het vlakke, vlakke Prinses Beatrixpark. 21 Musis Jos Feijtel, directeur van Woning stichting Noordvest, inmiddels gefuseerd tot Woonplus, had het idee dat een periodieke 'confrontatie' tussen nieuwe en gezandstraalde Schiedammers tot een dieper inzicht kon leiden in de noden, behoeften, verlangens en eisen van de inwoners - zo ook tot een dieper inzicht in de mogelijkheden van het gemeentebestuur om daar gebalanceerd mee om te gaan. We mogen hopen dat Jos Feijtel nog even gemotiveerd is. De kans bestaat dat zijn initiatief binnenkort leidt tot de oprichting van een stads- panel, een verzameling Schiedammers die een counterpart willen vormen voor de gemeenteraad en lokale instanties die er voor het beleid toe doen. Het is eigenlijk jammer, dat onderzoek - door wetenschappers of door professionele adviesbureaus - zelden rekening houdt met frappante verschillen in hoe mensen hun woon- milieu beleven. Onderzoek immers wordt ingesteld om tot heldere conclusies te komen. En dan zoek je naar de grootste gemene deler, als dat niet lukt is het kleinste gemene veelvoud ook heel aardig. Waar het om gaat, dat zijn de overeenkomsten in gevarieerde opinies. Siem Rosman, voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam, mag zus vinden van de toekomst van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat 112; en WV-directeur Ruud Pillard mag er zo van vinden; en wie weet vindt cultuurwethouder Luub Hafkamp weer iets heel anders dan de burgemeester, Reinier Scheeres - maar dat haal je niet uit het onderzoek. Ze spuien hun meningen, suggesties... de input wordt door Berenschot verwerkt... en er komt een rapport uit, waarin de output het gemeenschappelijk product van alle geïnterviewden schijnt te zijn. Als de hoofdconclusie is dat er ruimte is voor een nieuw centrum van moderne kunst, dan leest waarnemend museumdirecteur Abe van der Werf er graag uit dat het Berenschot-rapport de door hem geconstateerde patstelling doorbreekt (Rotterdams Dagblad, 26 november 1999). En dan denk je niet alleen: Abe is een slecht schaker, want een patstelling kun je niet doorbreken, bij pat is namelijk gewoon het spelletje uit - maar dan denk je ook: hoe zat het dan met die gezandstraalde

Musis | 2000 | | pagina 21