BRANDEN VAN EEUWEN PAARD :JF i Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 De Schiedamse brandweer viert het nieuwe millennium en de mogelijke fusie met de korpsen van Vlaardingen en Maassluis tot één brandweer Waterweg met een boek. Geschiedenissen van lokale brandweerkorpsen worden wel vaker gepubliceerd, en altijd lezen we hoe de burgers in de Middeleeuwen met leren emmertjes de branden moesten blussen, hoe het stadsbestuur in de laatste jaren van de 17de eeuw een brandspuit van Jan van der Heiden kocht, en hoe in de 20ste eeuw de brandweer van een vrijwillige een professionele organisatie werd. Dat staat allemaal ook in het boek De Brandweer in de Brandersstad van Johan Postma, maar toch anders. Postma is namelijk niet alleen plaatsvervangend commandant van de Schiedams de brandweer, hij is ook professioneel historicus. En dat is te merken. Hij plaatst de geschiedenis van de Schiedamse brandweer in een historisch boeiend kader. De opkomst en bloei van de moutwijnindustrie bijvoorbeeld was voor het stadsbestuur in de 18de eeuw aanleiding niet alleen strenge preventieve maatregelen te nemen, maar ook goed en veel materiaal aan te schaffen. De stad werd in wijken verdeeld, ieder met een eigen brandspuit en een eigen bemanning. Grote branden bleven in dat uiterst brandgevaarlijke pre-industriële Schiedam uit. Postma is meer een zorgvuldig chroniqueur dan een gedurfd analyticus, maar we mogen aannemen dat het wegblijven van grote branden te danken was aan de modernisering van de brandweer en de voorzichtigheid van de welvarende branders. Ook in de 19de en de 20ste eeuw kan de lezer feilloos de relatie vaststellen tussen maatschappelijke ontwikkelingen en veranderingen bij de brandweer. Toen het in de laatste decennia van de 19de eeuw met de jeneverindustrie bergafwaarts ging, hadden de bedrijven minder geld voor preventie en stelde het stadsbestuur minder fondsen beschikbaar om de brandweer op peil te houden. In 1896 vonden in een felle brand bij de luciferfabriek Lumen (=licht) twee werknemers de dood. Dat was, voorzover te achterhalen, de eerste brand met dodelijke slachtoffers in de geschiedenis van Schiedam. Ook hier legt de auteur geen causaal verband tussen de economische situatie en deze dramatische gebeurtenis, maar hij vertelt vervolgens wel dat het gemeentebestuur enkele jaren later tot een ingrijpende reorganisatie van de brandweer besloot, omdat die niet in goede staat verkeerde. In een feitelijke en bovenal deskundige kroniek krijgt de Schiedammer inzicht in de geschiedenis van zijn stad aan de hand van de geschiedenis van de brandweer, en wordt omgekeerd de geschiedenis van de brandweer verklaard aan de hand van de stadsgeschiedenis. De grootste verdienste van Johan Postma is echter dat hij de nieuwsgierige lezer geeft wat die het allerliefst heeft: een fascinerend overzicht in meer dan honderd pagina's foto's van bijna alle grote branden en rampen die in het collectieve Schiedamse geheugen zijn opgeslagen. Branden als die bij de chocoladefabriek De Baronie tussen de Warande en de Nieuwe Haven in 1951 en die bij het chemische bedrijf Kappelhof tussen De Dam en de Korte Haven in 1968, en een treinramp als die ter hoogte van de Parkweg in 1976, herleven in de vaak dramatische foto's en spannende verhalen in dit boek. Een foto van Ton de Haan van de brand bij Kappelhof staat model voor de kwaliteit van dit boek: het vallen van een gevel aan de Korte Haven. De Brandweer in de Brandersstad is niet alleen een schitterend boek, het is ook een echt Schiedams product. De Schiedamse brandweerofficier en historicus Johan Postma schreef het, de Schiedamse brandweer en Schiedamse fotografen stelden er hun foto's voor beschikbaar, en drukkerij Mercator drukte het. De drukker heeft een grote prestatie geleverd. De gebruikte foto's zijn verschillend van kwaliteit. Ze variëren van amateur-kiekjes tot professionele foto's, en van schitterende glansafdrukken tot reproducties van reproducties. De drukkers zijn erin geslaagd zelfs onscherpe en verbleekte foto's op te halen en een tweede leven te geven. Jammer dat zoveel boeken over Schiedam buiten de stad gedrukt worden. Het —nu nog- Schiedamse Brandweerkorps heeft de geschiedschrijving van Schiedam een belangrijke dienst bewezen. Brandweerlieden praten graag en veel, over roemruchte branden en over legendarisch (oud-) collega's, maar ze schrijven hun verhalen nooit op. Dat heeft Johan Postma wel gedaan en hij heeft er een fascinerend boek van gemaakt, dat de inspanning van de korpsleiding om het uitgegeven te krijgen meer dan rechtvaardigt. Het is jammer dat de auteur zijn historische professie en volgende geschied schrijvers tekort heeft gedaan door niet te verwijzen naar zijn bronnen. Om dat goed te maken is binnenkort, en blijvend, zijn manuscript met volledig notenapparaat voor iedereen bij het Gemeentearchief ter inzage. Eigenlijk ontbreekt aan dit evocatieve boek maar één ding: de scherpe brandlucht die na een grote brand nog dagen in de omgeving blijft hangen. HS Johan Postma. De Brandweer in de Brandersstad. Uitgave Gemeentebrandweer Schiedam 1999. Verkrijgbaar bij boekhandel Van Leeuwen, f 39,50. SPIJS EN DRANK SALON Musis 24

Musis | 2000 | | pagina 24