SLAG OM DE WERELD Tapasbar/restaurant Voor Juan en alleman Proef in warme zuidelijke sfeer van Spaanse hapjes en drankjes, geniet in de zon op het drijvend terras van een koele cerveza of zoek Spaanse specialiteiten in het winkeltje Extraordinario. Lange Haven 26 3111CG Schiedam tel/fax 010 4263898 Musis 26 hun fonds omvat slechts een handjevol. Boekhandels weten er weinig raad mee en bijna de enige weg om toch te worden uitgegeven is dit te doen in eigen beheer. Lily Touwen koos daarin voor de vorm die bijna klassiek mag m w heten en dat stemt km ook overeen met hetgeen zij zeggen wil. In sommige gedichten klinkt haar stem luider dan in andere, bijvoorbeeld waar zij herinneringen oproept aan haar geboortegrond zoals in De reis terug, of waarin zij terloops een notitie maakt. Fraai werk voor wie van de letteren houdt en daar de tijd voor wil nemen. Karavaan Lily Touwen Het leek een lange weg te gaan Van karavaan tot caravan We hebben ondenveg geluncht Geroofd, gemoord in Godes naam Een lange weg van karavaan Tot de vehikels op de maan We hebben in die tussentijd Zo veel aan wetenschap gedaan Dat al wat onbereikbaar leek Straks grijpbaar is voor iedereen Maar wat was wijsheid ook alweer En wie - wie iverpt de laatste steen? In Facetten 3 kondigt Aat Rolaff aan dat dit misschien z'n laatste Vlaardingse bundel zal zijn. Jammer, maar de gedachte is gerechtvaardigd dat 't hem precies zal vergaan als Levi Weemoedt. Fiet Vlaardings-zijn is noch een geografisch bepaald, noch een socio-demografisch gegeven, maar een levenshouding die slechts door genetische manipulatie uit te bannen zal blijken. Even zo goed zijn de gedichten van Rolaff in Facetten 3 geillustreerd door Conchi Ruigrok- Zabala - schijnbaar triviale Vlaardingse invallen. Wat ze bijzonder maakt is de wijze van vertellen, de pointe, de combinatie tussen afstandelijkheid, verbazing en ergernis die onmiddellijk doet denken aan argeloosheid van Bob den Uyl, maar dan gestileerd met de taalbeheersing van een Kees Stip. Want hoe onbenullig het onderwerp misschien ook, hoe plaatselijk en hoezeer het vermelden eigenlijk niet waard, Rolaff houdt metrum en woordkeuze zo moeiteloos in de hand, dat het belevenissen van betekenis worden. Facetten 3 bevat gedichten die zich lenen tot de voordracht van - moetje nou 'ns horen - en die aan pret winnen bij herhaalde lezing. Lily Touwen; Wendingen, Aat Rolaff Facetten 3, uitgaven in eigen beheer, Lievredoor en boekhandel Parkeergeld Aat Rolaff Heeft u dat ook. Dat u moet constateren, Echt vloeiend inparkeren, achteruit, Hoe mooi het voorbeeld ook in 't boekje luidt, Dat u het nooit, maar dan ook nooit zult leren Ik wel. Ik repeteerde duizend keren, Mezelf steeds corrigerend: Stoep! Kijk uit! Maar wie er ziet waar ik nog steeds op stuit, Die mag gerust iets lulligs concluderen. Zoals bij dit: 'k Raak - voor! - een aanhangwagen, Oud blikken spatbordje, verroest, gedeukt. Maar deuk of roest, ik word meteen verneukt Door één die honderd ballen duft te vragen. Ik ding nog af, vind honderd overtrokken, Maar stuit dan op een muur, dus wordt 't dokken! Bijschrift bij de foto: Cyro Baptista Beat the donkey The Big Bang is het grootste slagwerkfestival ter wereld. The Big Bang is een initiatief waarin met drie verschillende programma's twaalf concerten worden gegeven in slechts zeven zalen. Onderdeel ervan is De Slag om de wereld, dat daags na Carré in Amsterdam op 18 januari het VSB Theater aan de Schie in beslag neemt. In het programma treedt een scala aan wereldberoemde percussiegroepen op die verschillende muziekstromingen vertegenwoordigen van klassieke percussie tot rap en salsa. In de 'Slag om de wereld' treden op Cyro Baptista Beat the donkey, een gezelschap van zes mannen en drie vrouwen die percussie spelen, dansen en zingen. Hun ritmes zijn aaneengesmeed uit elementen van Braziliaanse, Indonesische en Afrikaanse muziek. De musici zijn ook afkomstig uit Brazilië, Israël, Duitsland, Venezuela, Frans Guyana en de Verenigde Staten. Een kijk- en luisterspel van gamelan tot hiphop. David Garibaldi Talking drums Het drums-percussietrio Talking drums van top drummer David Garibaldi legt zich toe op de fusie van traditionele Cubaanse percussie uit de Santeria en de typische West Coast Funk, waarvan Garibaldi één der grondleggers is. The Big Bang Ensemble. De Cubaanse componiste Keyla Orozco, heeft in opdracht van The Big Bang een speciaal slagwerkstuk geschreven voor een klein ensemble, getiteld XXI@slagwerkers.nl.etc.com, waarin alle facetten van dit festival een plaats krijgen. Dit korte introductiestuk in de afstrap van de 'Slag om de wereld'-avonden, uitgevoerd door Nederlandse slagwerkers, waaronder een aantal leden van de Slagwerkgroep Den Haag. Drumix! En Zuco 103 presenteren de 'State of the groove'.Twee duo's aan weerzijden van het podium laten horen wat er hot is op het gebied van percussie. Cubaanse ritmes nemen daarin een voorname plaats in. Dat beide duo's hedendaagse dance ritmes als jungle en drum'n'bass daarin een plaats geven is onver mijdelijk en dat de oerbeat uit Afrika overal in doorklinkt is misschien een open deur. Dit neemt niet weg dat de 'Slag om de wereld' die slechts in zeven theaters te horen zal zijn, een unieke belevenis is. RSB Theater aan de Schie, dinsdag 18 januari, f 50,-/47,50 CfP

Musis | 2000 | | pagina 26